Novou anténu, která by mohla vysílat v digitálním formátu DVB-T testují v těchto dnech pracovníci Českých radiokomunikací (ČRa) v Brně. Hlavním cílem je testování vyzařovacích vlastností antény a kanálového filtru, ověření teoretických výpočtů pokrytí města Brna a okolí a testy vysílací technologie. ČRa předpokládají ukončení testů kolem poloviny prosince 2004.
Jde o testování technických parametrů a jeho průběh a výstupy jsou orientovány na vývoj a přípravu vysílání plnohodnotného multiplexu v Brně a okolí. Podle vyjádření ing. Martina Roztočila, ředitele úseku vysílacích služeb ČRa, bylo významnou zkušeností ověření faktu, že jeho společnost disponuje technickým zázemím takové úrovně, že je schopna instalovat vysílač DVB-T včetně antény během několika málo dní a zahájit plnohodnotné digitální vysílání podle potřeb a zájmu možných zákazníků.
Na obrazovkách televizních diváků, kteří mají set-top-boxy se testování projeví možností přijímat testovací obrazec. Diváci pak vidí to, čemu se dříve říkalo "monoskop". Na rozdíl od analogového "monoskopu" má tento v rozích a dolní části obrazu pohyblivé body, které indikují, že kódovací proces MPEG je funkční a ve zvuku mohou slyšet tón 1 kHz.
České radiokomunikace v současné době počítají s tím, že pro digitální vysílání v Brně budou využity nejméně dvě lokality DVB-T vysílání v jednofrekvenční síti (SFN) na 40. kanále. Při plnohodnotném provozu digitální sítě ČRa na území Brna by město mělo být beze zbytku pokryto kvalitním signálem, na čemž budou mít podíl všechny vysílače zapojené do brněnské SFN a patrně i některé vysílače umístěné mimo území Brna.
Zdroj: ČRa