FinExpert.e15.cz

ČESKÉ DRÁHY: Výsledky osobní dopravy za rok 2006

Růst výkonů osobní dopravy Českých drah a novinky ve službách zvyšující zájem o železniční dopravu.

Osobní doprava Českých drah se v roce 2006 nesla v duchu realizace změn, které byly zahájeny již v roce 2005. České dráhy zakončily rok 2006 jako období s výrazným růstem výkonů i dalších ukazatelů v oblasti osobní dopravy. Počet přepravených cestujících překročil 180 milionů. Rostly i další klíčové ukazatele: výkony, i přepravní vzdálenosti. České dráhy v roce 2006 rovněž zahájily masivní modernizaci vozového parku; pokračovala modernizace nádražní infrastruktury. Nové služby přispěly k získání zcela nových zákaznických skupin.

„Rok 2006 umožnil naplno realizovat změny zahájené v roce 2005 s výrazně pozitivními dopady. Ty Českým drahám pomohly získat zpět zákazníky, kteří od železnice odešli v 90. letech zejména k individuální automobilové dopravě. Téměř 181 milionů přepravených cestujících je o 2,7 milionů více než v roce 2005 a znamená to, že každý den v roce 2006 na železnici přišlo průměrně 7 a půl tisíce nových zákazníků“, říká Jiří Kolář, náměstek generálního ředitele Českých drah, a.s., pro osobní dopravu.

Základní ukazatele osobní dopravy Českých drah za rok 2006

 • V roce 2006 přepravily České dráhy celkem 180,9 milionů cestujících. Ve srovnání s rokem 2005 to představuje nárůst počtu cestujících o 2,72 milionů – procentuálně o přibližně 2 procenta %.
 • Například ve srovnání s rokem 2003 přepravily v roce 2006 České dráhy téměř o 10 milionů cestujících více.
 • V roce 2006 vzrostl také přepravní výkon, který činil celkem 6,887 miliardy oskm. Oproti roku 2005 tak tento ukazatel vzrostl o 4 %.
 • Vlivem získávání nových cestujících zejména pro dálkovou dopravu ČD (produkt SC Pendolino) a rozšíření nabídky dálkové dopravy došlo v roce 2006 k prodloužení průměrné přepravní vzdálenosti na 38,07 km (nárůst o 2 %).

Novinky v oblasti služeb za rok 2006

V průběhu roku 2006 realizovaly České dráhy řadu změn v oblasti poskytování služeb, které zvýšily konkurenceschopnost Českých drah na přepravním trhu a podpořily růst přepravních výkonů i finančních ukazatelů.

Nové služby a nabídky

 • Produkt SC Pendolino – České dráhy díky němu získaly o 30 % cestujících více na trase Praha – Ostrava. Denní obsazenost těchto vlaků dosahuje až 70 %. Produkt SC Pendolino zavedly České dráhy na trasu do Bratislavy a Vídně. Obsazenost spoje SC Slovenská strela se díky tomu zvedla o desítky procent.
 • Internetový prodej – rozšíření internetového prodeje na všechny vlaky EC, IC a SC – České dráhy aktuálně měsíčně prodávají přes internet cca 7 tisíc jízdenek; denně České dráhy nabízejí jízdenky na 60 vnitrostátních spojů; dále relační jízdenky eliška a v následujících měsících zahájí internetový prodej lůžek a lehátek ve spojích na Slovensko.

Doplňkové služby pro cestující

 • Růst počtu center zákaznického odbavení ČD Centrum na cca 40 míst v rámci ČR
  o přijímání kompletního portfolia platebních karet v klíčových stanicích ČD – nově také karet American Express
 • Rozšiřování čekáren pro cestující první třídy ČD Lounge – nově otevřeny ve stanicích Ostrava Svinov a Brno hl. n.
 • Další služby pro cestující – například v oblasti přepravy a půjčování jízdních kol;

Modernizace nádraží

Otevření modernizovaných nádraží například v Ostravě-Svinově, Zábřehu na Moravě, Prostějově, Táboře a na dalších místech – zrychlení tempa modernizace nádražní infrastruktury s plánem během 10 let mít modernizovaná nádraží ve všech městech nad 10 tisíc obyvatel. Zahájena byla rekonstrukce pražského hlavního nádraží; v roce 2007 bude dokončena rekonstrukce hlavního nádraží v Ostravě.

Modernizace vozového parku

Více než 70 nových a modernizovaných  vozidel v roce 2006 za více než 2 miliardy Kč - Vedle nových vozů Siemens uvedly České dráhy v loňském roce do provozu několik desítek dalších moderních vozidel. Vedle přibližně dvacítky jednotek Regionova je to také šest dvoupodlažních nových jednotek řady 471 CityElefant určených pro příměstskou dopravu. Dvě tyto jednotky nasadily České dráhy nově na příměstské spoje na Ostravsku a Opavsku. Kromě toho České dráhy v loňském roce dokončily modernizaci motorových vozů 854 určených pro provoz na rychlíkových spojích na neelektrizovaných tratích v ČR. K těmto motorovým vozům přibyly také řídící vozy 954.


Rok 2006: 12,5 tisíc jízdenek prodaných přes internet; téměř 12 tisíc jízdenek prodaných za měsíce leden a únor 2007.

České dráhy během roku 2006 výrazně rozšířily nabídku cestovních dokladů prodávaných přes internetový obchod Českých drah – eShop ( http://eshop.cd.cz ). Cestující mají možnost zakoupit si jízdenky již na 60 spojů vlaků SC, EC a IC denně. Nákup jízdenky přes internet znamená přitom výrazně vyšší pohodlí – jízdenku si lze ihned vytisknout na tiskárně a nastoupit již přímo do vlaku – bez zastavení v pokladně. Nákup cestovního dokladu přes internet současně dává garanci místa a nejpohodlnějšího cestování. Cílem Českých drah pro rok 2007 je co nejvíce se přiblížit k plnému prodeji dokladů přes internet. V blízké budoucnosti se eShop rozšíří o prodej jízdenek do lůžkových a lehátkových vlaků na Slovensko.

České dráhy prodaly během roku 2006 prostřednictvím svého internetového eShopu 12 562 jízdenek (EJD + eliška) a za prodej jízdenek přes internet utržily 5 070 724 Kč. To znamená průměrný měsíční prodej přibližně 1047 jízdenek (po třech čtvrtletích to bylo  683 jízdenek za měsíc) za 422 560 Kč měsíčně (po třech čtvrtletích byla průměrná utržená částka 290 172 Kč za měsíc). Z uvedených čísel o počtu prodaných dokladů a souvisejících tržeb je jasně patrný trvale rostoucí trend. Například jen za měsíc prosinec 2006 se prodalo 3201 jízdenek (EJD + eliška) za 1 069 362 Kč. Tyto pozitivní trendy potvrzují i čísla za první dva měsíce roku 2007, kdy se celkem přes internet prodalo téměř stejný počet jízdenek jako za celý rok 2006.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená