FinExpert.e15.cz

ČESKÉ DRÁHY: Galerijní vlak s fotografiemi Wima a Donaty Wenders startuje

Fotografická galerie Leica Gallery Prague a České dráhy již potřetí vysílají na cestu speciální galerijní vlak, jenž od května do září postupně navštíví 16 českých a moravských měst. I letos galerijní vlak přiveze dva projekty - výstavu fotografií Wima Wenderse a jeho ženy Donaty Wenders a doprovodný projekt Každý z nás je umělec.

Mobilními výstavami ve vlakové galerii vytvořila LGP ve spolupráci s Českými drahami nový kulturní fenomén, který slavil v roce 2005 značné úspěchy. Výstava fotografií dělníků „Workers“ světoznámého fotografa Sebastiaa Salgada putovala po nádražích 12 českých a 11 slovenských měst, vidělo ji 63 000 návštěvníků a byla v přepočtu na den nejnavštěvovanější výstavou roku 2005. Druhý ročník galerijního vlaku s fotografiemi Antonina Kratochvila byl taktéž velmi úspěšný, výstava navštívila 9 měst a shlédlo ji 45 000 návštěvníků.

Letošní návštěvník se může těšit na dvě tématicky odlišné části výstavy. V galerijním vlaku budou k vidění fotografie od filmaře, fotografa a básníka Wima Wenderse a jeho ženy Donaty Wenders. První část výstavy představí fotografie pořízené během natáčení filmu The Million Dollar Hotel a druhý soubor zachycuje atmosféru z filmu Buena Vista Social Club. Galerijní vlak zavítá do 16 měst. Putovní turné začne 5. dubna v Praze na hlavním nádraží a konečná stanice pro galerijní vlak roku 2007 bude v Ústí nad Labem, kde bude výstava zahájena 21. srpna. Novinka pro letošek bude v délce otevírací doby, po zkušenostech z předchozích let se otevírací doba protáhla od 10.00 do 22.00 hodin. Vstupné pak zůstane stejné - 50Kč plné vstupné, snížené 30Kč a děti do 14 let zdarma.
Výstavu doprovází projekt Každý z nás je umělec. Tříletý projekt odstartoval v roce 2006 tématem V jakých artefaktech žiji. V letošním roce bude projekt sledovat téma Moje rodina, v roce 2008 pak bude celý cyklus zakončen tématem Co miluji. Na nejlepší tvůrce i letos čekají hodnotné ceny. Autor nejlepšího snímku bude oceněn cestou na Kubu, druhé místo Motorola a třetí v pořadí získá kilometrickou banku. Téma roku 2007 má zachytit,  jak trávíme tradice a zvyky (Vánoce, Velikonoce, svatby aj.), narození dítěte, setkání rodiny a vše, co do rodinných snímků patří. Všechny přijaté snímky, ať už doručené poštou nebo přinesené přímo do putovní galerie, budou shromažďovány ve virtuální galerii a bodovány jak širokou veřejností, tak porotou kurátorů. Více informací naleznete na www.lgp.cz

Výstava The Million Dollar Hotel je jako pohádková kniha, otevírající divákovi svět představ hudebníka Bona snícího svůj sen o své Americe. Výstava rozehrává film znovu skrze barvami překypující zvětšeniny Wima a Donaty Wenders, které jsou doprovázeny Bonovýmy texty a doplněny černobílými fotografiemi Donaty Wenders ilustrující práci na filmu s hlavními představiteli Millou Jovovich a Jeremy Daviesem.  Rosslyn Million Dollar Hotel, v němž měl ve zlatých dvacátých letech svou kancelář Charlie Chaplin a kde dnes nacházejí přístřeší mimo jiné i pacienti z psychiatrických klinik, byl ideálním místem pro setkání obou antihrdinů Tom Toma a Elois.  „Hrad vzdoru pro ztracence“ je společným snem zpěváka U2 Bona, autora Nicholase Kleina a režiséra Wima Wenderse.

Pro druhou část výstavy zapůjčili Wim Wenders a jeho žena Donata nejkrásnější fotografie, které vznikly během natáčení dokumentárního filmu “Buena Vista Social Club”. Spolu se záběry z filmu zachycuje expozice ducha a atmosféru Kuby – hudbu, barvy, lidi a historii. Fotografie jsou doprovázeny nejen povídkami a texty nejoblíbenějších písniček z Buena Vista Social Club, ale i texty Ry a Joaquima Coodera a samotného Wima Wenderse. Hudba k filmu Buena Vista Social Club získala v roce 1999 cenu Grammy a film byl v roce 2000 nominován na Oscara v kategorii “nejlepší zahraniční film”.

Galerie ve vlaku v roce 2007 na těchto nádražích

Praha  Hlavní nádraží   5.4. – 22.4.
Hradec Králové 24.4. –   1.5.
Pardubice   3.5. –   6.5.
Olomouc   8.5. – 13.5.
Ostrava 15.5. – 20.5.
Brno 24.5. –   3.6.
Jihlava   5.6. – 10.6.
České Budějovice 12.6. – 17.6.
Jindřichův Hradec 19.6. – 24.6.
Karlovy Vary 27.6. –   8.7.
Plzeň 10.7. – 15.7.
Uherské Hradiště 20.7. – 29.7.
Mladá Boleslav   1.8. –   5.8.
Děčín   7.8. – 12.8.
Lovosice 14.8. – 19.8
Ústí nad Labem 21.8. – 26.8.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená