FinExpert.e15.cz

České domácnosti nemají úspory. Pokud ano, neumí je zhodnotit

Celých 84 % Čechů nechává své úspory ležet na běžném účtu.
České domácnosti nemají úspory. Pokud ano, neumí je zhodnotit

Zajímavé informace ukázal průzkum, který si nechala zpracovat ING banka. Celých 65 % dotázaných přiznává, že výnosy z jejich úspor jsou nižší než oficiální odhad inflace 2 %, tzn. mají záporný reálný „výnos“. Jedná se především o úspory, které leží na běžných a spořících účtech v bankách – běžný účet ke spoření stále využívá 84 procent Čechů. Tři pětiny lidí pak spoří ještě pomocí penzijního připojištění, stavební spoření využívá více než polovina Čechů.

Jak investujeme?

Největší počet dotázaných (41 %) by u investice rozhodovala na základě vztahu mezi výnosem a rizikem. Nejčastěji to byli podnikatelé (60 %) a lidé s příjmy nad 20 tis. měsíčně (50 %). Druhým nejčastějším kritériem rozhodování byla bezpečnost investice, nejčastěji ji uváděli důchodci a lidé s nízkými příjmy. Pouze možný výnos by hodnotili lidé s vyššími příjmy (nad 20 tis. korun).

Na otázku, o kolik procent jsou dotázaní schopni zhodnotit ročně své prostředky celých 27 % procent odpovědělo, že je nezhodnotí vůbec, 37 % méně než o 2 procenta. Tito všichni tedy při uvážení vlivu inflace prodělají.

Jak zhodnocujeme své peníze?

Klepněte pro větší obrázek

V případě, že by se dotázaní rozhodli investovat, více než polovina z nich by investovala výhradně v korunách. Čtvrtina by investovala spíše v dolarech či eurech a necelé čtvrtině na měně nezáleží.

Na investice nemáme peníze

Pravidelně si peníze stranou dává 37 procent obyvatel, nepravidelně necelá třetina. Téměř každý desátý člověk ale nespoří vůbec. Ti se pak nejčastěji vymlouvají na to, že jim buď na spoření peníze nezbývají, nebo potřebují mít neustále hotovost po ruce, a proto je na účty nevkládají.

Dvě třetiny Čechů mají úspory, které by je v případě výpadku příjmů dokázaly zabezpečit pouze pro období do tří měsíců. Na nejdelší období mají v ČR naspořeno lidé v penzijním věku a lidé s vyššími příjmy a podnikatelé.

Podle odborníků by přitom měla mít každá domácnost finanční polštář ve výši šesti až devíti měsíčních platů. „Ovšem ne na běžném účtu s prakticky nulovými úroky, ale ideálně na spořicích či termínovaných účtech, které mohou přinést zajímavější zhodnocení“ dodává analytik ČSOB Petr Dufek.

Více než 3/4 Čechů tvrdí, že se v době krize rozhodli méně utrácet a více spořit, nejčastěji pak snahou snižovat výdaje za zbytečnosti (37,3 %). Potřebu vytvářet úspory si uvědomili kvůli rostoucí nezaměstnanosti (27,3 %) či přetrvávající diskusi o penzijní reformě (14,6 %).

Platíme včas?

Své účty platí (dle průzkumu agentury STEM  pro MF a ČNB) vždy včas 65 % lidí. Dlouhodobé finanční cíle si stanovuje pouze 19 % lidí, spíše činíme operativní rozhodnutí bez komplexnější strategie. Zároveň jsme ale opatrní: co nejméně rizikové produkty si rozhodně vybírá 63 % respondentů. Celých 69 % lidí by si odmítlo vzít úvěr na dovolenou a zaplatit tak na úrocích o 20 % navíc. S úvěrem na televizi již ale nesouhlasí jen 35 % respondentů.

Necelé čtvrtině (23 %) dotázaných se v posledním roce stalo, že jejich příjem nepokrýval životní náklady a polovina z nich to řešila omezením výdajů. 15 % lidí přiznává, že v posledním roce alespoň jednou nezaplatili včas splátky; 71 % z nich to řešilo odložením platby.

Nejsme na tom špatně

Úspory českých domácností byly ke konci loňského roku stejně jako v roce 2009 přibližně dvojnásobné ve srovnání s jejich dluhy. Úspory vzrostly na zhruba 2,3 bilionu korun, zadlužení na 1,138 bilionu korun. Úroveň zadlužení domácností se tak loni zvýšila na 28,9 procenta HDP, což je šestá nejnižší hodnota v rámci Evropské unie (MFCR: Zpráva o vývoji na finančním trhu).

Ještě nižší úroveň zadlužení než Česko má pouze Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Bulharsko a Litva. Jak komentuje ministerstvo financí, důvodem relativně nízké úrovně zadlužení může být mimo jiné i teprve nedávná transformace na tržní hospodářství.

Zdroje: MFCR: Kvantitativnívýzkum: Finanční gramotnost obyvatel ČR, MFCR: Zpráva o vývoji na finančním trhu, ING Investment management: Jak investujeme a spoříme v roce 2011?
 
Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Peníze, pořád jenom peníze! Kdo je má, bojí se o ně,...
Pavel
21. 8. 2011, 00:43
Nejbezpečnější a nejkvalitnější je zhodnocovat v inv...
Roni
15. 8. 2011, 23:19
Úrok z hov***na je pořád hov**no
kos
15. 8. 2011, 11:41
Nadpis článku je trochu zavádějící. Z té statistiky ...
xls
14. 8. 2011, 09:23
“Dědil jsem a chci si vybrat peníze co přišly na můj...
Honza
13. 8. 2011, 18:26

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená