FinExpert.e15.cz

České daně jsou složité

Česká daňová soustava patří dle Světové banky mezi nejsložitější na světě. Daňová administrativa je náročná a zabere firmám mnoho času.
České daně jsou složité

Světová banka při hodnocení jednoduchosti daňové soustavy posuzuje, jak vysoké daně musí platit středně velká firma (tj. daň z příjmů právnických osob, sociální a zdravotní pojištění, majetkové daně, daň z převodu nemovitostí, DPH, daně z dividend, daň z kapitálových výnosů, daně z finančních transakcí, sběr odpadu, silniční daně…).

Dále je hodnocena administrativní zátěž při placení všech daní a povinných příspěvků a pojištění (tj. kolik času je potřeba na přípravu, dokumentaci, podání všech daňových přiznání a vyplnění všech nutných formulářů a zaplacení všech daní a příspěvků, jak dlouho je potřeba vést účetní doklady…).

Daňové systémy jsou velmi rozdílné

Daně existují již od starověku a vybírají se na celém světě. Mezi jednotlivými zeměmi jsou však značné rozdíly. Např. v Hongkongu, kde je stát na výběru daní závislý, je přesto struktura daní nesmírně jednoduchá a přehledná. Neexistuje zde daň z přidané hodnoty a clo. Daň z příjmu fyzických osob se pohybuje od 0 % do 16 %, daň z příjmu společností má sazbu 17,5 %. Velmi důležité je pravidlo, že v Hongkongu jsou zdaněny pouze příjmy plynoucí z aktivit konaných na území státu. Je zavedeno velmi málo daní, mezi další patří: dědická daň, daň ze sázek a správní poplatky. Naproti tomu v Bělorusku je zavedeno 11 obchodních daní a 10 z nich je placeno měsíčně.

Téměř žádné daně = jednoduchá daňová soustava

Světová banka do svého hodnocení zahrnula 181 zemí světa (Česko skončilo na 118. místě). V tabulce je uvedena první desítka zemí a potom další vybrané země. Nejjednodušší daňová soustava je na Maledivách, kde je zavedena pouze daň z převodu nemovitostí a nízkou daň ze zisku odvádějí hotely a banky. Na dalších předních místech jsou bohaté arabské země (např. Katar, Spojené Arabské Emiráty, Saudská Arábie, Kuvajt a Omán). Tyto země jsou bohaté díky nalezištím ropy. Tyto země jsou díky černému zlatu natolik bohaté, že je zde zavedeno minimum daní a jsou nízké.

Kromě zemí, které mají jednoduchou daňovou administrativu, protože je zde minimum daní (jsou natolik bohaté, že si to mohou dovolit), jsou však v první desítce i vyspělé země: Hongkong a Singapur (nejvíce globalizované ekonomiky světa) a Irsko (jediný zástupce Evropy).

Česko – vysoké pojištění a vysoká časová náročnost

V porovnání s ostatními vyspělými zeměmi Česko zaostává především ve značné administrativní náročnosti, která zabere firemnímu sektoru spoustu času. Přestože patří Česko mezi země s nejnižší sazbou daně z příjmu právnických osob, je celkové daňové zatížení vysoké. Důvodem jsou především vysoké firemní odvody na sociálním a zdravotním pojištění za své zaměstnance. V letošním roce sice došlo ke snížení sazby sociálního pojištění, které musí zaměstnavatel platit za své zaměstnance z 26 % na 25 % (sazba zdravotního pojištění zůstala stejná 9 %), pořád je to výrazně více než v ostatních zemích. V souhrnu činí odvody zaměstnance a zaměstnavatele na sociálním a zdravotním pojištění dokonce 45 % (ještě v loňském roce to bylo 47,5 %). Odvody na pojistném jsou tak v Česku jedny z nejvyšších na světě. Obdobně vysoké je sociální pojištění i na Slovensku, v Polsku a Francii.

Švédsko – vysoké daně a 42. místo

Přestože je ve Švédsku jedno z nejvyšších daňových zatížení na světě, je v hodnocení Světové banky v jednoduchosti daňové soustavy na pěkném 42. místě. Proč? Časová náročnost spojená s placením daní je nízká a daňový systém je jednoduchý (málo výjimek, slev, odpočitatelných položek…). Švédské daně jsou vysoké, ale jednoduché. Firmy platí daně on-line. Daň z příjmu právnických osob, DPH, pojištění či daň z nemovitosti jsou uloženy na jednom formuláři.

Pořadí zemí dle jednoduchosti daňové soustavy

Země

Pořadí

Maledivy

1

Katar

2

Hongkong

3

Spojené Arabské Emiráty

4

Singapur

5

Irsko

6

Saudská Arábie

7

Omán

8

Kuvajt

9

Kiribati

10

Nový Zéland

12

Dánsko

13

Lucembursko

14

Velká Británie

16

Norsko

18

Švýcarsko

19

Kanada

28

Nizozemí

30

Island

32

Estonsko

34

Lotyšsko

36

Švédsko

42

Korea

43

USA

46

Austrálie

48

Litva

57

Řecko

62

Belgie

64

Francie

66

Portugalsko

73

Slovinsko

78

Německo

80

Španělsko

84

Rakousko

93

Bulharsko

94

Finsko

97

Maďarsko

111

Japonsko

112

Česko

118

Slovensko

126

Itálie

128

Rusko

134

Polsko

142

Rumunsko

146

Mexiko

149

Ukrajina

180

Bělorusko

181

Pramen: The Worldbank – Doing Business 2009

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

No, moc pěkný
zip07
14. 9. 2009, 11:57

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená