FinExpert.e15.cz

České aerolinie v roce 2007 chtějí zisk, rozdělí se

Firma počítá v následujícím roce se ziskem. ČSA se zbaví některých aktivit a převedou je na dceřinné společnosti.

České aerolinie počátají pro příští rok se ziskem ve výši 42 milionů korun. Proti letošnímu roku, kdy se očekává ztráta 493 milionů korun, jde o zlepšení o víc než půlmiliardy korun. Výsledek roku 2007 by ale mohly zhoršit zvýšené personální náklady v důsledku nového Zákoníku práce, které mohou dosáhnout až 180 milionů korun. Plán počítá se zachováním společnosti v současné velikosti tedy s 50 letadly a zhruba 5 000 zaměstnanci. Předpokládá také, že se uskuteční divestice, tedy odprodej Cargo Terminálu a Cateringu. 

Snižování nákladů bude pokračovat

Hlavním generátorem zlepšení hospodaření by měl být růst výnosů z pravidelné přepravy, které by se kvůli změnám na úseku prodeje měly zvýšit o 1,4 miliardy korun. Zhruba 600 milionů korun přinese nárůst přepravní kapacity, vzhledem k zavádění větších typů letadel do flotily a očekávané zvýšení obsazenosti letů. Zhruba o 800 milionů korun by se měly výnosy zvýšit díky zlepšení prodejních schopností společnosti ve všech oblastech.

ČSA pak nadále počítají s tlakem na náklady. Podle tiskové mluvší ČSA se v letošním roce podařilo centralizací nákupu a přesoutěžením tendrů v oblasti dodavatelských služeb uspořit 200 milionů korun. Současně byly identifikovány další oblasti, kde by bylo možné uspořit až 600 dalších milionů korun. Z této částky je již 25 procent zajištěno nově uzavřenými  smlouvami. Jde například o úspory díky výběru nového pojišťovacího brokera, které se ročně pohybují v řádu 80 milionů korun, nebo o změnu poskytovatelů handlingu na zahraničních letištích.

Nárůst platů ČSA stále trápí

Na druhou stranu se nepodařilo s odbory dojednat omezení nárůstu platů v roce 2007, který vyplývá z již uzavřených kolektivních smluv. Personální náklady se tak z titulu nárůstu sjednaného v kolektivních smlouvách zvýší o 300 milionů korun. Negativní dopad do nákladů v řádu až 180 milionů korun může mít také nové znění Zákoníku práce. Náklady významně zatíží také pořízení dalších nových letounů Airbus 320/319 a to částkou 300 milionů korun.

Zpětný leasing letadel

Business plán ČSA počítá se získáním financí odprodejem majetku. Začátkem roku by se měl uskutečnit odprodej a zpětný leasing pěti letadel Boeing 737-500, což je standardní nástroj používaný v leteckých společnostech.

Cargo terminál a Catering budou dceřinky

Značné posílení cash flow, ale také významné zlepšení hospodářského výsledku ČSA očekávají od prodeje Cargo Terminálu a Cateringu. ČSA vyčlení Cargo terminál a Catering do samostatných dceřiných společností, které budou i nadále stoprocentně vlastněny Českými aeroliniemi (s názvem Air Cargo Terminal a.s. a Czech Catering a.s.)

ČSA Cargo v současnosti zajišťuje leteckou přepravu nákladu na pravidelných a charterových linkách ČSA, a také provoz jednoho z nejmodernějších cargo terminálů v Evropě na letišti Praha-Ruzyně. Do nově vzniklé společnosti Air Cargo Terminal by měla přejít kompletně činnost cargo handlingu letadel včetně objektu terminálu. I nadále budou však ČSA zajišťovat leteckou přepravu zboží a pošty na svých pravidelných a charterových linkách.

ČSA Catering zajišťuje komplexní produkt v oblasti leteckého stravování od výroby jídel až po jejich dodávku na palubu letadel ČSA i letadel jiných leteckých společností. Veškerá činnost včetně zrekonstruovaného objektu výroby jídel v areálu pražského letiště by přešla do nové společnosti Czech Catering. Obě nové firmy by převzaly také současné zaměstnance ČSA v cateringovém a cargo provozu. Jde zhruba o 500 pracovníků.

Odprodej Cargo terminálu a Cateringu je součástí navrhovaných kroků restrukturalizačního plánu společnosti, který by měl společnost stabilizovat a přivést ji zpět k zisku.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

a pak
ja
22. 12. 2006, 12:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená