Češi zapomínají na včasnou výpověď smlouvy povinného ručení. Změnu pojišťovny pak řeší „vynalézavostí“ sobě vlastní. Povinné ručení se sjednává obvykle na jeden rok. Když pak pro další období chcete pojišťovnu změnit, musíte poslat výpověď ze smlouvy nejpozději šest týdnů před koncem pojištění. Jinak se automaticky prodlužuje o další rok.
Češi termíny rádi zapomínají a hledají nové, výhodnější nabídky už s křížkem po funuse. Aby ušetřili za každou cenu, snaží se pak změnit pojišťovnu kreativně, často na hraně zákona. Zajímavé poznatky – české finty – zjistil server Sfinance.cz.
1) Fiktivní prodej auta – Změny chtivý zapomnětlivec si najde známého, se kterým podepíše kupní smlouvu na svůj automobil. Pojišťovně po „prodeji“ oznámí, že vůz již nevlastní. Ta proto smlouvu o povinném ručení zruší a klientovi vyplatí zpět peníze za nevyčerpanou pojistnou dobu. V kupní smlouvě je ale klauzule o tzv. neopravitelné vadě, na základě které je auto vráceno původnímu majiteli. Ten tak má auto zpátky a může si ho pojistit znovu u jiné pojišťovny. Tento způsob je však trnem v oku všem pojišťovnám a snaží se ho klientům znepříjemnit zpětnou kontrolou v databázi České kanceláře pojistitelů. Ta kontroluje, zda novou smlouvu uzavřel jiný pojistník.
2) Dočasné vyřazení vozu z evidence – Jde také o poměrně často používaný fígl. Klient při něm vozidlo odhlásí dočasným odevzdáním SPZ na registru vozidel. Odevzdání SPZ je zapsáno do velkého technického průkazu. To si klient okopíruje, a nahlásí pojišťovně, která na základě předložených dokumentů pojistku zruší. Již na druhý den si pak řidič jde auto nově přihlásit a následně si sjednává novou pojistku.
3) Zrušení pojistné smlouvy pro neplacení – Toto je asi nejrozporuplnější způsob, jak změnit pojišťovnu. Lidé si totiž často myslí, že žádná pojišťovna nedrží klienta, který neplatí. Proto přestanou platit dohodnuté splátky pojistného v domnění, že pojišťovna pojistku zruší a oni pouze doplatí dlužnou částku do doby, než byla zrušena.
Abyste si ale nemuseli život komplikovat různými fintami, prostě si dejte upomínku do kalendáře, výpověď musí mít pojišťovna u sebe nejpozději šest týdnů před datem výročí smlouvy. Než ale pojistku vypovíte, nechte si i rezervu pro prověření dalších nabídek na trhu.