FinExpert.e15.cz

Česká televize zvýší koncesionářské poplatky

Poslanci ve středu schválili zvýšení koncesionářských poplatků. Ty mají tak do roku 2008 výrazně stoupnout - až na 135 Kč - a nebude lehké se jim vyhnout. Na druhé straně ale ČT omezí reklamu; ušlé příjmy z ní nahradí koncese.
Česká televize zvýší koncesionářské poplatky

Zdražení je výrazné

Poslanci ve středu schválili zvýšení koncesionářských poplatků. Příjem televize tak podraží ze současných 75 korun až na 135 korun měsíčně v roce 2008. U rozhlasu není zvýšení tak velké, ze současných 37 korun zaplatíme 45 korun měsíčně.  Zvýšení poplatků u televize bude postupné, nejprve se zvýší na 100 korun měsíčně, v roce 2007 na 120 korun a konečně o rok později na 135 korun měsíčně.
S normou, aby začala platit, musí ještě souhlasit Senát a podepsat ji prezident.

Zatím není jasné, kdy poprvé budou lidé muset zaplatit zvýšené poplatky. Záleží to na tom, kdy norma nabude účinnosti, a to vyplyne až z postoje Senátu a prezidenta. Dřív než za několik měsíců to ale asi nebude. Senátem zákon zřejmě projde. Předseda senátorského klubu ODS Tomáš Julínek míní, že jejich senátoři, kteří mají v horní parlamentní komoře 40 z 81 křesel, budou respektovat rozhodnutí poslanců.
Poplatky rostly naposledy v roce 1997.

Česká televize také omezí reklamu. V roce 2008 by měla na veřejnoprávní obrazovce zbýt jen reklama svázaná s velkými sportovními či kulturními akcemi.

Máš elektřinu? Plať televizi!

Od platnosti zákona vzniká povinnost platit koncesionářské poplatky všem, kteří odebírají elektrický proud. I tak ale můžete České televizi, resp. Českému rozhlasu v čestném prohlášení sdělit, že televizor či rádio nevlastníte. Sdružení obrany spotřebitelů ČR se však nelíbí, že poplatky by automaticky měla platit každá domácnost napojená na elektřinu. "Trochu to připomíná princip kolektivní viny. Jen v mém okolí znám několik lidí, kteří doma televizi nemají. Myslím, že by problém koncesionářských poplatků šlo vyřešit přijatelnějším způsobem," řekla Ivana Picková z SOS.

Na neplatiče si posvítíme...

Novela také počítá s pokutami například za to, když se někdo lží domůže osvobození od poplatku. Může ho to pak stát kromě dluhu i 10 000 korun přirážky.

Osvobozeni od placení poplatku budou jako dosud sociálně slabí lidé, ale i někteří další, například nevidomí. Poslanci ale navíc do novely zapracovali ustanovení, které od placení osvobozuje školy.

Když dva se perou,třetí se směje

Česká televize je relativně spokojená. "Postupná redukce reklamního času sice není pro ČT nejideálnější, ale postupné navyšování poplatku je řešení, které jí zajistí stabilitu financování. Televize použije peníze na přípravu digitalizace, na výrobu nových pořadů, zejména dramatických a dokumentárních, a na investice," sdělil mluvčí ČT Martin Krafl.

Zvýšení bude muset vždy schválit parlament

Poslanci rozhodovali mezi několika variantami a po skončení hlasování ani mnozí z nich neměli zcela jasno v tom, v jaké podobě normu schválili. Z novely ale vypadla takzvaná inflační doložka, která by znamenala, že vláda by v budoucnosti dál zvyšovala poplatky v závislosti na inflaci. Znamená to tedy, že i každé příští zvýšení poplatků bude muset schválit parlament.

Novelu ve Sněmovně prosadili hlavně někteří sociální demokraté, část klubu ODS a lidovci. Jedna ze spoluautorek původní verze zákona Taťána Fischerová (klub US-DEU) nakonec svůj podpis pod novelou stáhla, aby tak vyjádřila svůj nesouhlas s konečnou podobou textu. Uspěla ale v tom, že ČT bude dál moci převádět reklamu z programu ČT2 na ČT1. Obávala se, že kdyby druhý program musel vysílat víc reklamy a nemohl ji převádět na první program, tlačilo by to ČT2 do komerční podoby.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Hmm......
Stanmax
30. 6. 2005, 14:48
kolektivní vina
Aleš
30. 6. 2005, 11:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená