FinExpert.e15.cz

Česká spořitelna vydala již milion bezkontaktních platebních karet

Praha, 11. června 2013

Česká spořitelna vydala začátkem června 2013 již miliontou bezkontaktní platební kartu Visa. Od zavedení provedli klienti ČS bezkontaktními kartami 7 milionů transakcí v celkovém objemu cca 2,9 mld. Kč. Po počátečním pozvolném růstu, které bylo dáno omezenou velikostí akceptační sítě, nyní transakce rostou velmi rychle. V dubnu 2013 Česká spořitelna poprvé překročila hranici 1 milionu transakcí za měsíc, v květnu to už bylo téměř 1,7 milionů. Průměrná bezkontaktní transakce činila 414 Kč.

„Máme milion bezkontaktních karet, díky postupné migraci budou v horizontu 2-3 let všechny platební karty ČS bezkontaktní, ty se navíc již dnes používají více než kontaktní karty - mají vyšší celkové objemy transakcí na klienta. Rozdíl v objemech transakcí u obchodníků činí průměrně 9,4 %. Klienti si rychlost a jednoduchost bezkontaktních plateb kartami velmi oblíbili, navíc se ani nepotvrdily počáteční obavy z nárůstu zneužití bezkontaktních plateb. Za více než rok a půl od zavedení těchto karet jsme evidovali jen pár desítek reklamací na zneužití karty bezkontaktní platbou, přičemž celkové počty reklamací se pohybují v řádech tisíců ročně. I tak je to pouze zlomek z celkového počtu transakcí, které naši klienti platebními kartami provedli,“ uvedl Miloslav Křečan, ředitel Kartového centra České spořitelny.

Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro ČR a Slovensko, shrnuje příznivou situaci v oblasti bezkontaktních karet v Česku: „Po dvou letech od spuštění bezkontaktní technologie se domácí trh zařadil v rámci Evropy na první místo v útratách bezkontaktní kartou, na čtvrtou příčku v celkových útratách u obchodníků a na páté místo v celkovém počtu vydaných bezkontaktních karet v regionu Visa Europe. Tím se potvrdily naše předpoklady o úspěšné adopci této technologie nejen držiteli karet, ale i samotnými obchodníky. Zároveň zneužití karet je na nejnižší úrovni za posledních 10 let a to je důkazem, že zavádění nových technologií přispívá k vyšší bezpečnosti platebních systémů.“

Bezkontaktně mohou nyní klienti platit v síti prodejen BILLA, Penny market, OBI, BauMax, Datart, KIKA, Sportisimo, Alza, Kaufland, Spar ČOS, C&A, Terno (Jednota), v potravinách Flosman, knihách Dobrovský, Cinema City a České lékárně (dr. Max), nově Makro Cash & Carry ČR. V letošním roce Česká spořitelna předpokládá nasazení bezkontaktních terminálů např. i v Tesco Stores ČR.

Bezkontaktní technologie umožňuje klientům platit kartou nákupy do 500 Kč bez nutnosti zadat PIN, tedy pouze přiložením karty do vzdálenosti 5 cm ke čtečce bezkontaktního terminálu. Nad tuto částku je možné bezkontaktně platit také, je ale třeba zadat PIN. Oproti kontaktní platbě je bezkontaktní platba rychlejší, jednodušší a pohodlnější (platba se zkrátí z 15 sekund na pouhé 2 sekundy). Bezkontaktní karty jsou bezpečné, mají stejnou úroveň ochrany jako standardní platební karty. Při bezkontaktní platbě navíc klient nevydá kartu z ruky, může tedy dohlížet na celou transakci. Pro zajištění větší ochrany proti zneužití karet může být klient jednou za čas při platbě požádán o vložení karty do terminálu a zadání PIN i při úhradě částek do 500 Kč. Toto opatření slouží jako potvrzení, že klient je skutečně držitelem karty, což snižuje možnost podvodu v případě, že mu kartu odcizí nebo ji ztratí.
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená