FinExpert.e15.cz

ČESKÁ SPOŘITELNA: Česká spořitelna je partnerem dvou výstav fotografií ke 40. výročí srpnových událostí roku 1968

V noci z 20. na 21. srpna 2008 to bude čtyřicet let, kdy armády Varšavské smlouvy (s výjimkou Albánie a Rumunska) provedly invazi do tehdejšího Československa.

Tento dějinný mezník na jedné straně znamenal konec reformním pokusům Dubčekovy vlády, na straně druhé předznamenal normalizaci let sedmdesátých. Přestože se zdá být čtyřicet let dlouhá doba, právě tento mezník byl rozhodující pro několik generací československých občanů a jeho připomínka není pouze historickým mementem – „osmašedesátý“ rok je součástí naší současné národní identity – v pozitivním i negativním smyslu.

Proto seČeská spořitelna společně s nadací ERSTE Stiftung se staly partnery a spolupořadateli výstavy fotografií ke 40. výročí srpnových událostí roku 1968. Jde o výstavu fotografií rakouského novináře a fotografa Franze Goësse. Výstava se koná od 18. srpna do 12. září 2008 pod širým nebem v horní části Václavského náměstí a záštitu nad ní převzali: J. E. Margot Klestil-Löffler, velvyslankyně Rakouska v České republice; Karel Schwarzenberg, ministr zahraničních věcí v ČR a Petr Hejma, starosta městské části Praha 1.

Česká spořitelna a nadace ERSTE Stiftung podpořily také realizaci výstavy fotografií Josefa Koudelky nazvané Invaze 68. Tuto výstavu je možné shlédnout již od 9. srpna 2008 na Staroměstské radnici a potrvá do 13. září 2008. Výstavu pořádá agentura Art Link ve spolupráci s agenturou Matným Photos a Hlavním městem Praha. Záštitu nad ní převzal Karel Schwarzenberg, ministr zahraničních věcí v ČR a Pavel Bém, primátor Hlavního města Prahy.

„Události z roku 1968 pokládáme za nesmírně významné z hlediska historie československého státu a s potěšením jsme proto přijali příležitost přispět k realizaci těchto dvou mimořádných výstav, které u 40. výročí událostí připomenou Pražanům i návštěvníkům Prahy,“ řekla Klára Gajdušková, ředitelka firemní komunikace České spořitelny. „Věříme, že návštěvnost obou výstav bude veliká a že se obě expozice stanou jedním z nejvýznamnějších kulturních akcí letní Prahy,“ dodala Klára Gajdušková.

Franze Goësse (nar. 1929), který po celý rok 1968 pravidelně navštěvoval Československo a podával zprávy francouzskému časopisu Paris Match, zachytil události Pražského jara, vstupu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Prahy i období, které těsně následovalo. Především se ale zaměřil na politické plakáty a karikatury, které v brzkých ranních hodinách ihned po příjezdu ruských tanků do Prahy zcela nepozorovaně doslova zaplavily zdi a výkladní skříně na Václavském náměstí. Již následující noci byly však ruskými vojáky strhnuty a spáleny. Uchovány zůstaly pouze díky lidem, jako je právě Franz Goëss, kteří je zachytili prostřednictvím svých fotoaparátů.

Josef Koudelka (nar. 1938) pořídil během prvních sedmi dnů invaze vojsk Varšavské smlouvy sérii fotografií, kterou se později podařilo tajně vyvézt ze země. V roce 1969, k prvnímu výročí invaze, byly jeho fotografie zveřejněny v mnoha mezinárodních časopisech, aniž bylo uvedeno autorovo jméno. Ve stejném roce dostal Koudelka významné ocenění: Overseas Press Club udělil „anonymnímu českému fotografovi“ zlatou medaili Roberta Capy. Až v roce 1984, kdy hrozba represí pro jeho rodinu pominula, poprvé veřejně přiznal své autorství těchto snímků.Josef Koudelka, který dnes patří k nejvýznamnějším světovým fotografům, prošel po čtyřiceti letech svůj archiv a vybral řadu fotografií, které představuje veřejnosti poprvé. Výsledkem je tato výstava a kniha INVAZE 68, která vychází zároveň v devíti zemích.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená