Podle průzkumu Ernst & Young se Česká republika opět udržela mezi deseti nejatraktivnějšími zeměmi světa pro přímé zahraniční investice, s Brazílií se dělí o 9. až 10. místo. Na prvním místě je Čína, která výrazně předběhla druhé USA. V evropském srovnání si Česko vede ještě lépe: na žebříčku zvažovaných budoucích projektů je na 3. místě. V rámci Evropy ČR získala čtvrtý nejvyšší počet pracovních míst.
Česká republika sice oproti loňsku v žebříčku poklesla, stále ale soupeří se zeměmi typu Indie nebo USA. Ze středoevropských zemí je v první desítce už jen Polsko. V Evropě by si Českou republiku jako destinaci zvolilo 13 % investorů, přednost by dali jen Německu (20 %) a Polsku (18 %). A to i přesto, že střední a východní Evropa postupně přichází o své renomé regionu s nízkými mzdovými náklady. Pro investory je však z hlediska budoucích projektů stále zajímavější než západní.
Polovina projektů realizovaných v Evropě v roce 2006 měla evropského investora. Nejvíce investic směřovalo do vývoje softwaru, ekonomických služeb, elektroniky, strojírenství a automobilového průmyslu. Do tzv. znalostně náročných odvětví směřovala téměř polovina všech investic (46,5 %).
I přes historicky nejvyšší investiční aktivitu, kterou Evropa loni zaznamenala, ji pomalu dohánějí asijské ekonomiky. Oslovení investoři zdůrazňují, že pokud si má Evropa udržet své postavení, musí provést efektivní reformy. Za prioritu považují větší flexibilitu pracovního trhu (47 %), zjednodušení administrativních požadavků (44 %) a větší podporu výzkumu a vývoje (35 %).