FinExpert.e15.cz

Česká republika – časopisová velmoc

Pouze v několika málo evropských statistikách patříme na první místo. Vedle kvanta odeslaných SMS a spotřeby pěnivého moku můžeme být charakterizování také jako národ čtenářů časopisů. Počet vydávaných titulů je u nás nejvyšší ze všech členských zemí EU.

Počet periodik, které u nás vychází se sice neustále mění, ale během posledních pět let neklesl pod 700 titulů. Pro Česko je typické vydávání různých regionálních, zájmových a specificky zaměřených časopisů. Odborné časopisy jsou zdrojem potřebných informací v dnešním hektickém světě a pomáhají při řešení našich každodenních problémů. Rostoucí zájem o čtení časopisů souvisí rovněž s nedostatkem času na čtení knih, které čtení časopisů v mnoha případech nahrazuje.

Informační společnost

Informace, komunikační technologie a média dramaticky ovlivňují náš život – způsob vykonávání práce, pracovní vztahy, organizaci podniků, přípravu na budoucí povolání a způsob naší vzájemné mezilidské komunikace. Nové informace o dokonalejším způsobu práce vedou k růstu produktivity práce a ke zvyšování kvality poskytovaných služeb. Můžeme říci, že dnešní svět je informační společností, ve které jsou klíčovými faktory konkurenceschopnosti jednotlivých firem či podnikatelů kvalita a rychlost, se kterou jsme schopni nové informace získávat. Ve společnosti, ve níž žijeme, se téměř žádná profese neobejde bez dobrých dovedností pracovat s novými informacemi.

Druhy časopisů

Absolutně nejvíce vychází ve světě společenských časopisů zabývajících se událostmi ve společnosti, životem celebrit, módou a různými aférami. Další skupinou jsou potom odborné časopisy (technické, ekonomické, stavební, lékařské či právní). Dalšími časopisy vycházejících ve velkém počtu jsou časopisy sportovní, hudební, studentské a zábavné. Zvyšuje se počet a význam inzertních časopisů, které jsou zdrojem nabídky a poptávky po veškerém možném i nemožném zboží a službách. Svým způsobem se časopisy podílejí na snižování nezaměstnanosti, neboť roste počet nezaměstnaných, kteří hledají nové pracovní místo v inzertních rubrikách časopisů. Na prvním místě je o oblibě způsobu jak hledat nové zaměstnání internetu, následovaný právě inzertními časopisy.

Nejvíce časopisů vychází v USA

Více časopisů než v Česku vychází pouze v mnohonásobně rozlehlejších a lidnatějších zemích jako je USA (9728 titulů), Rusko (4596 titulů) a Kanada (1071 titulů). Ze zemí Evropské unie vychází nejvíce časopisů po Česku v Portugalsku (558 titulů), Velké Británii (462 titulů) a Slovensku (435 titulů). Naopak nejméně časopisů vychází v Lucembursku, kde námi citovaná statistika zaznamenala pouze jediný místní titul a na Maltě, kde je to 15 titulů.

Počet vydávaných časopisů ve světě


Pramen: UNECE – Circulations of Newspapers 2003 a Statistická ročenka České republiky 2003

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená