Nedávno mi volal finanční poradce. Prý mám starou životní pojistku, která je špatná a skoro nic mi nevynáší. Kdybych se chtěla lépe zajistit na stáří, měla bych ji vypovědět a raději si založit investiční životní pojištění. Jen tak prý mohu zbohatnout. Nejdříve jsem se ptala, odkud ví o mé špatné životní pojistce a zkoušela zjistit, co představuje pod pojmem zbohatnout. Ale pak mi došlo, že čekat odpovědi by bylo asi stejně naivní, jako očekávat, že dotyčnému poradci leží na srdci moje finanční blaho.
Mám docela slušnou pojistku. Běží mi už dlouho a vynáší smluvně stanovený úrok 4 %. Pokud bych ji předčasně vypověděla, o zhodnocení přijdu. Naproti tomu žádná pojišťovna nezaručí, že mi její investiční životní pojištění vynese víc. Co však zaručí zcela jistě, je tučná provize finančnímu poradci. Za telefonát a pár minut přemlouvání je to královská odměna.
Investiční životní pojištění vám doporučí devět finančních poradců z deseti, protože jeho prodej je nejlépe odměňován. Prodej jiných produktů jim zdaleka tolik nevynáší. Při sjednání stavebního spoření bývá provize do 1 % z cílové částky, což je v průměru necelé tři tisíce korun.
Hypoteční makléři dostávají za sjednání smlouvy provizi od 0,8 do 1 % schváleného úvěru, řidčeji to bývá i více. Za průměrnou hypotéku je to tedy něco mezi 13 a 17 000 Kč. Za investiční životní pojištění poradci inkasují 150 až 200 % ročního pojistného. Proto také tlačí klienty do co nejvyšších pojistných částek, zároveň tím však tlačí ke dnu i důvěryhodnost poradenské profese.
Víte, kdo vám radí?
Finančního poradce může dělat prakticky každý, nebo se za něj alespoň vydávat. Pro nabízení a zprostředkování většiny produktů jako stavební spoření, bankovní účty, spořicí účty, kreditní karty, spotřebitelské i hypoteční úvěry stačí mít jen živnostenský list. Nejsou kladeny žádné nároky na znalosti, schopnosti, etiku ani odpovědnost. Výjimkou je poradenství spojené se zprostředkováním investic, pojištění a penzijního připojištění – ty upravují některé zákony.
Ale kolik lidí o tom má tušení? Ani v tolik propagovaných a oslavovaných kurzech finanční gramotnosti se o tom většinou nepřednáší. Níže najdete základní informace o regulaci investičních a pojišťovacích zprostředkovatelů a povinnostech zprostředkovatelů smluv o penzijním připojištění.
Chcete-li se dobře postarat o své peníze, nespoléhejte nikdy plně na finanční poradce. Není nic lepšího, než když si sami seženete dostatek pokud možno co nejpřesnějších a nejobjektivnějších informací. Warren Buffett, který je považován z jednoho z nejgeniálnějších investorů naší doby, říká, že nikdy neinvestuje do ničeho, čemu dostatečně nerozumí. Možná to není tak hloupé pravidlo.
Jak přežít v džungli českého finančního poradenství
- Nikdy nepodepisujte s finančním poradcem žádnou smlouvu na první schůzce, i kdyby vypadala sebe lákavěji.
- Zeptejte se poradce, pro koho pracuje, zda a kde je registrován a jak je odměňován.
- Požádejte, aby vám vše vysvětlil, písemně zpracoval doporučení i s odůvodněním, přidal podklady o produktu a vizitku. Většina poradců to neudělá.
- Všechno si hezky odneste domů a v klidu přečtěte.
- Poraďte se třeba také s rodinnými příslušníky, přáteli nebo známými, kteří mají s podobným produktem zkušenost.
- Pokud skutečně budete mít dojem, že je pro vás nabídka zajímavá, ujistěte se, že informace, které vám dal poradce, sedí a vy všemu dobře rozumíte.
- Nezapomeňte se zeptat, zda a jak můžete smlouvu vypovědět a kde můžete uplatnit reklamaci nebo si stěžovat.
- Pak se teprve rozhodujte, zda podepíšete smlouvu.
Zítra se na FinExpertu dozvíte, jak je podle zákona regulována práce finančních poradců.