FinExpert.e15.cz

Česká pojišťovna už letos odhalila pojistné podvody za 345 milionů korun

Praha, 15. října 2013

Během prvních devíti měsíců letošního roku odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 345 milionů korun. To je o 24 milionů korun více než ve srovnatelném období loňského roku, kdy na pojistných plněních zachránili 321 milionů korun. Dramatický meziroční (208%) nárůst podvodné činnosti zaznamenali letos detektivové v Ústeckém kraji. V porovnání s loňským rokem se naopak zlepšily kraje Plzeňský, Karlovarský, Jihočeský a Královéhradecký.
 
„Opět se nám potvrdilo, že podvodníkům svědčí anonymita hlavního města,“ vysvětluje Jaromír Kaděra, ředitel útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny a dodává: „Více než 40 procent zatím letos odhalených pojistných podvodů se odehrálo na území Prahy a Středočeského kraje.“

Meziročně došlo k nárůstu odhalených pojistných podvodů prakticky
po celé ČR – nejvíce v Ústeckém kraji (+16,6 mil. Kč), na území hlavního města Prahy (+13,7 mil. Kč) a ve Středočeském kraji (+12,6 mil. Kč). V Ústeckém kraji eviduje Česká pojišťovna již nyní pojistné podvody v objemu o více než 9 milionů Kč vyšším než za celý loňský rok.

Poklesem se naopak mohou pochlubit v Plzeňském (-18,5 mil. Kč), Jihočeském (-17 mil. Kč), Karlovarském (-7,5 mil. Kč) a Královéhradeckém kraji (-3,6 mil. Kč). „Pokles je to však relativní vzhledem k několika dosud neuzavřeným případům, které se do statistik odhalené podvodné činnosti propíší v průběhu následujících měsíců,“ říká Jaromír Kaděra.

Velký nárůst odhalené podvodné činnosti v Ústeckém kraji má na svědomí několik větších případů spadajících převážně do oblasti podnikatelského a životního pojištění. Podobná situace je i na Vysočině, která spolu se Zlínským krajem dlouhodobě patřila mezi regiony, kde Česká pojišťovna evidovala nejmenší snahu o pojistné podvody.

Jeden příklad za všechny

Motorista z Ústeckého kraje chtěl využít toho, že se na jaře divoká zvěř u silnic objevuje mnohem častěji než jindy. Myslel si proto, že svést nehodu na srnku či jelena bude tím nejjednodušším na světě. Ošklivě se ale spletl a nyní čelí trestnímu stíhání pro pokus o pojistný podvod. A co se tedy opravdu stalo? Tento vykutálený šofér nahlásil České pojišťovně pojistnou událost, ke které mělo dojít ve chvíli, kdy ničím nerušen řídil svou Škodu Octavii. Byl prý velmi zaskočen, když mu znenadání při projíždění levotočivé zatáčky z levé strany vběhla do jízdní dráhy nezjištěná lesní zvěř.

Dle svých slov však zachoval duchapřítomnost, a aby se střetu vyhnul, prudce strhl řízení vpravo, kde několikrát po sobě narazil do silničních svodidel. To, že poškození vozu i svodidel absolutně neodpovídá popsanému nehodovému ději, mu nijak nevadilo a nadále se dožadoval výplaty pojistného plnění. Podezření na spáchání pojistného podvodu se nicméně prokázalo záhy, když i znalec v oboru doprava ve svém závěru konstatoval, že k nehodě a způsobeným poškozením vozidla i svodidel nemohlo v žádném případě dojít tak, jak řidič deklaroval. Ten se poté pod tíhou důkazů přiznal, že si vše vymyslel ve snaze získat prostředky na opravu svého již dříve poškozeného auta.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená