FinExpert.e15.cz

Česká pojišťovna už letos odhalila pojistné podvody za 145 milionů korun

Specialistům České pojišťovny se v prvním čtvrtletí letošního roku podařilo odhalit pojistné podvody za 145 mil. Kč, což je o 95 mil. Kč více, než za stejné období roku 2003. Většinou šlo o pojistné události, které se buď vůbec nestaly, nebo se odehrály jinak, než uvedli jejich aktéři. Nejvíce jich bylo odhaleno ve východočeském regionu, kde ČP kvůli prokázaným podvodům odmítla vyplatit 122 mil. Kč.

Během prvních tří měsíců letošního roku specialisté v ČP prošetřovali 201 případů, z nichž 151 bylo uzavřeno s podezřením, že jde o pojistný podvod. V minulosti se podvody týkaly hlavně pojištění motorových vozidel, pojištění přepravy zásilek a pojištění domácností a staveb. V současné době však stále častěji zasahují také do oblasti životního pojištění. Za celý loňský rok odhalila ČP pojistné podvody ve výši 201 mil. Kč. Podle světových statistik tvoří pojistné podvody 14 % všech případů, které klienti hlásí pojišťovnám. U motorových vozidel jsou dokonce odhadovány na 37 %. Pojistný podvod je trestným činem a jeho pachateli za něj hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

Některé případy mají velmi podobný scénář tomu, který se stal v Praze. Majitel BMW po návratu z dovolené ohlásil policii, že mu zmizelo auto. Měl jej havarijně pojištěné, a tak očekával nemalé pojistné plnění. Specialisté ČP však zjistili několik podezřelých nesrovnalostí. Jednak nebývá zvykem, aby lidé nechávali před odjezdem na delší dovolenou v opuštěném voze technický průkaz. Ukradené auto bylo navíc už pár dnů po odjezdu svého majitele za jižním sluníčkem kontrolováno na slovensko-ukrajinském hraničním přechodu, přičemž jeho posádku tvořili dva muži - jeden Čech a jeden Rus. O něco později jej pak zaregistrovali do provozu v ruské Kazani. Interpol po něm vyhlásil pátrání a ruská policie jej opravdu zanedlouho našla. Při expertize pak vyšlo najevo, že dvoje klíčky, které v Praze odevzdal majitel vozu policistům jako originály, byly kopiemi. S originálními naopak jezdilo auto dál po území Ruska. Původní majitel vozu tedy nedostal v rámci havarijního pojištění ani korunu.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená