FinExpert.e15.cz

ČESKÁ POJIŠŤOVNA: Pololetní výsledky ČP Indexu zamíchaly pořadím českých měst

Do projektu ČP Index bezpečnosti, který poprvé v loňském roce vyhodnotil nehodovost v českých městech, je i letos zahrnuto celkem 72 měst - 13 krajských včetně Prahy a 59 bývalých okresních. ČP Index se stanovuje dvakrát ročně - za období pololetí a celého roku. V současné době jsou známy výsledky letošního prvního pololetí a v meziročním srovnání se u mnoha měst změnilo jejich pořadí – k lepšímu i horšímu.

V kategorii krajských měst vede v pololetí Plzeň, která své postavení postupně vylepšovala několik let. Za ní se umístily zásluhou podstatného zlepšení Hradec Králové a dále Brno. Na opačné straně žebříčku stále zůstává Praha a propadla se tam také dříve vcelku úspěšná města - Ústí nad Labem a České Budějovice.

V kategorii okresních měst nastala opět velmi potěšitelná situace, neboť zde zůstala tři města bez záznamu v oblasti nehod s usmrcením nebo těžkým zraněním. Jsou to Litoměřice, Rakovník a Tachov. Za daného stavu se všechna tato města umísťují na 1.-3. místě bez rozlišení pořadí a je jim přidělena náhradní hodnota ČP Indexu 9999,99.  Podíváme-li se historicky zpět, podobná situace nastala také v polovině roku 2005 u pěti měst - Domažlice, Louny, Prachatice, Rakovník, Šumperk. Lze však očekávat, podobně jako loni, že toto pořadí se do konce roku ještě změní. Na druhou stranu však nelze předem některé z okresních měst označit jako favorita pro rok 2006. Největší zlepšení v meziročním srovnání zaznamenaly Tachov, Česká Lípa, Litoměřice, Kolín, Pelhřimov a Strakonice, naopak největší zhoršení zaznamenaly Havlíčkův Brod, Vyškov, Louny, Klatovy, Blansko a Chrudim.

Motivace pro města a jejich co nejlepší umístění na konci letošního roku je zřejmá. Česká pojišťovna totiž před prázdninami vyhlásila soutěž o „Skokana ČP Indexu“. Tři města, jedno krajské a dvě okresní, která si meziročně v žebříčku dle hodnot ČP Indexu bezpečnosti nejvíce „polepší“, dostanou od České pojišťovny finanční příspěvek. První města v obou kategoriích 200 tisíc korun a druhé okresní město 100 tisíc korun na další dopravně bezpečnostní prvky dle vlastního výběru, jako například dopravní značení, zpomalovací retardéry, radary či další prvky podporující bezpečnost všech účastníků provozu.

ČP Index bezpečnosti je výsledkem celkové bilance nehodovosti vztažené v první řadě k počtu obyvatel a k počtu motorových vozidel v každém z měst. Dalšími vstupními údaji výpočtu ČP Indexu pak jsou počty usmrcených, těžce zraněných ze všech nehod a speciálně pak z těch, které se přihodily následkem nepřiměřené rychlosti. Město s nejvyšší hodnotou indexu je označeno jako nejlepší a naopak.

ČP Index bezpečnosti je bezpochyby vítaným prostředkem motivace účastníků silničního provozu k větší bezpečnosti na českých silnicích a sdružení Bezpečná cesta obecně podporuje tuto aktivitu České pojišťovny. Sdružení pozitivně hodnotí,  že index bere v úvahu i chodce a cyklisty. Tyto dvě skupiny účastníků silničního provozu jsou často opomíjeny a přitom patří mezi nejzranitelnější osoby na silnicích. Jejich kázeň, nebo spíše nekázeň v silničním provozu, zejména v obcích je problém, na který by se měla Policie ČR a obecní policie zaměřit, neboť by tím výrazně ubylo těžkých a smrtelných zranění, v první řadě u dětí.

Podporou bezpečnosti silničního provozu se Česká pojišťovna zabývá už několik let. Oceňuje zachránce lidských životů titulem Gentleman silnic a předpisově jezdící řidiče samolepkou autíčka „Jezdíme s úsměvem“. Dalším projektem je také umisťování cedulí „Vítejte v našem městě“, které upozorňují řidiče na dodržování maximální rychlosti ve městě a obci.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená