FinExpert.e15.cz

ČESKÁ POJIŠŤOVNA: Podnikatele v posledních letech nejčastěji ohrožuje vichřice

Za poslední tři roky postihlo Českou republiku několik živelných událostí, které poznamenaly i mnohé podnikatele. Česká pojišťovna za toto období přijala více než 129 000 hlášení pojistných událostí podnikatelů. Živlem, který nejčastěji škodil, byla vichřice, na druhém místě skončila tíha sněhu a třetí byly povodně a záplavy.

Nejvíce škod (34 %) způsobil podnikatelům orkán Kyrill z jara 2007. Nejčastěji šlo o škody na střešních krytinách. V tomto případě poškozené firmy naštěstí neohrozilo přerušení provozu, protože po vichřici, která napadla Českou republiku koncem pracovního týdne, následoval víkend, během něhož firmy stihly odstranit nejhorší následky živlu. Tíha i sesuvy sněhu a námrazy ze zimy 2006 způsobila téměř 29 % všech pojistných událostí. Tuto kalamitu hned vzápětídoprovázely povodně na jaře roku 2006, jejichž následkem vzniklo téměř 8 % všech škod. Letošní vichřice Emma zavinila 13 % všech pojistných událostí, které se týkaly podnikatelů.

Pojištění se vyplatí

„V souvislosti s živelnými katastrofami, které Česká republika zažila, si již mnozí podnikatelé uvědomili, jak může jedna událost ovlivnit činnost jejich firem, případně celkovou existenci jejich podnikání. To odráží i počet sjednaných podnikatelských pojištění, který meziročně vzrostl např. v pojištění přerušení provozu o 16 %,“ uvádí Radim Kavka, ředitel odboru podpory prodeje podnikatelského pojištění České pojišťovny. Následky živelné události mohou firmu dostat do finančních problémů, zejména dojde-li kromě škod na majetku také k výpadku výroby a provozu. O užitečnosti pojištění přerušení provozu se v nedávné době přesvědčili například majitelé nákupního centra Palladium.

Jak vybrat správné pojištění

Před výběrem nejvhodnějšího druhu pojištění je důležité důkladně zvážit, jakými riziky je majetek nejvíce ohrožen. Pojišťovny dnes nabízejí podnikatelům pojištění, která lze většinou sestavit podle individuálních potřeb klienta. Je tedy jen na nich, jak bude jejich pojistná smlouva vypadat. „Do základní výbavy by určitě mělo patřit živelní pojištění a také pojištění pro případ odcizení,“ radí Petr Čechura, vedoucí referátu pojištění majetku podnikatelů České pojišťovny.

Chránit je nutné samozřejmě jak věci movitého charakteru, tedy stroje, zařízení nebo zásoby, tak
i cennosti, peníze a nemovitosti. Zejména podnikatelé, kterým škoda může způsobit výpadek v jejich podnikání, by dále určitě neměli zapomínat na pojištění proti riziku přerušení provozu, tj. pojistit
sifinanční ztráty, které jim vzniknou v důsledku přerušení provozu. Pojišťovna pak uhradí pojištěnému podnikateli ušlý zisk, o který přijde po dobu obnovy přerušeného provozu a dále náklady jako jsou nájemné, odpisy a mzdy, které musí obvykle platit i v době, kdy je podnik mimo provoz.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená