FinExpert.e15.cz

Česká pojišťovna odhalila za první pololetí pojistné podvody za téměř 177 milionů korun, což je téměř o polovinu více, než vloni

Praha, 4. srpna 2010

Během prvních šesti měsíců letošního roku odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za téměř 177 milionů korun, přičemž ve srovnatelném období loňského roku zachránili na pojistných plněních částku 121 milionů korun. Nejvíce se snažili podvádět lidé v Praze, ve středních Čechách a na severní Moravě, naopak nejméně na Zlínsku a Královéhradecku. Celkem bylo odhaleno 355 podvodů, ale detektivové prošetřili téměř dvojnásobné množství podezřelých pojistných událostí. Častěji než kdy dřív se setkávali s případy, kdy se k podvodu uchýlili i jinak bezúhonní lidé kvůli svým finančním problémům a neoprávněně nárokovali úhrady i za pouhých několik tisíc korun.

Většina případů se již tradičně týkala majetkového pojištění, především motorových vozidel. Po jarních záplavách a povodních se však objevily neoprávněně hlášené události a bezdůvodně navýšené škody i z pojištění staveb a hlavně domácností. Kalamity i v minulosti přinášely četnější podvody, protože osoby pokoušející se o pojistné podvody se mylně domnívají, že při enormním nárůstu škod v krátkém časovém období klesá obezřetnost pojišťovny a jejích kontrolorů.

Letos se ve snahách „přilepšit si“ v kalamitě promítly zřejmě i důsledky ekonomické krize. Jak jinak si vysvětlit čin majitele domácnosti na Zlínsku, který nárokoval 15tisícovou úhradu za nový televizor, který nekoupil ani jako dárek k Vánocům, jak nepravdivě uvedl, ani nikdy jindy. Podobně nízké částky se pokoušeli získat i další lidé z Vysočiny a Moravskoslezského kraje. Právě tam letos, stejně jako loni, udeřily záplavy nejcitelněji a nárůst pokusů o podvod byl v tomto regionu ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu téměř desetinásobný. Podobný nárůst byl zaznamenán i na Liberecku. Tam například 34letý muž požadoval z pojištění odpovědnosti vyplatit 6 tisíc korun své sousedce za brýle, které neúmyslně rozsedl. Záhy se však ukázalo, že „sousedkou“ je jeho tchýně…

Nejčastějším motivem spáchání pojistného podvodu stále zůstává touha po „velkých penězích“. Její vyplnění se však nepovedlo ani majiteli nemovitosti, kterou zdemoloval výbuch propan butanové láhve. Tragédie majitelů rodinného domu za 9 milionů korun, který skončil v troskách, to byla jen na první pohled. V průběhu vyšetřování se totiž ukázalo, že klient si ještě několik měsíců před výbuchem nechal kvůli vleklým problémům se statikou domu vyhotovit znalecký posudek. Jeho verdikt zněl -  demolice nemovitosti. Majitel našel ideální řešení, jak napravit zásadní pochybení stavebních melouchářů a netratit na tom. Do domu umístil propan butanovou bombu a nechal z ní pozvolna unikat plyn. Zinscenovaný výbuch byl dílem okamžiku – stačilo na dálku zapnout infrazářič. Během několika vteřin byl objekt srovnán se zemí podle plánu. Neplánovaně však pan domácí zůstane bez střechy nad hlavou, bez peněz a navíc čelí obvinění z pojistného podvodu.

Při šetření sporných dopravních nehod a odhalování podvodů z pojištění motorových vozidel i letos Česká pojišťovna hojně využívala systém sběru dat v kombinaci se speciálním softwarem a programem Virtual Crash. Ten dokáže přesně analyzovat jejich průběh a také efektivněji odhalit případné disproporce – upozornil také na nedomyšlenou akci dvou kamarádů z východních Čech. Jejich přátelství pokazil dluh jednoho z nich vůči druhému. Proto dlužník pod nátlakem svému příteli a věřiteli zároveň slíbil, že to vyřeší zinscenovanou dopravní nehodou. A penězi, které za bouračku dostane, dluh konečně uhradí. Virtual Crash však odhalil, že k nehodě došlo úplně jinak, než popisovali všichni zúčastnění. Nakonec dlužník své pohledávky vyrovnal z jiných zdrojů a do spisu uvedl, že žádné pojistné plnění po pojišťovně vlastně ani uplatňovat nechce. Zmínka o dalším přátelství či nepřátelství obou mladých mužů v protokolu chybí…

Podle světových statistik patří mezi pojistné podvody čtrnáct procent všech případů, které lidé hlásí pojišťovnám. V případě automobilů a motocyklů prý zkouší pojišťovnu podvést dokonce 35 procent pojištěných.

Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na 10 let. Nový trestní zákoník platný od začátku letošního roku také přísněji postihuje tzv. recidivisty, tedy osoby, které již v minulosti pojistný podvod spáchaly.


 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená