FinExpert.e15.cz

ČESKÁ POJIŠTOVNA: Ocenila gentlemany silnic

Ocenila ve spolupráci s Policí ČR dva gentlemany silnic z Kolínska. Bez jejich pomoci by nepřežil osmnáctiměsíční chlapec.

Společenství novodobých hrdinů, kteří v uplynulých čtyřech letech zachránili po automobilových haváriích už několik desítek životů, se opět rozrostlo. Česká pojišťovna společně s Policií ČR dnes v Kolíně ocenila dva nové Gentlemany silnic - Jiřího Formánka a Josefa Stehlíka. Za záchranu života osmnáctiměsíčního chlapce převzali v kolínské budově ČP certifikáty Gentlemanů silnic a značkové hodinky.

Malý Pavlík Šulc se letos začátkem září v podstatě znovu narodil. Po nárazu do stromu u Úval zůstala jeho maminka zaklíněná ve vozidle, jemu se zastavilo srdce a nedýchal. Seděl v autosedačce, měl modré rty a rudý obličej. Zatímco Jiří Formánek okamžitě volal záchranku, zmáčkl Josef Stehlík Pavlíkovo tělíčko a cítil, jak se do něho vrací život. „Srdce se mu rozběhlo, pak jsem ho zmáčkl ještě jednou a on začal dýchat,“ vzpomíná na dramatické okamžiky Josef Stehlík. Kdyby tehdy okamžitě nezastavili a přestože nejsou profesionálními záchranáři, nevěnovali mu pozornost, malý chlapec by tuto havárii nepřežil.

S Pavlíkem tehdy odletěl vrtulník do Motolské nemocnice v Praze, jeho maminku nejprve
ze zničeného auta vystříhali hasiči z Českého Brodu a pak ji sanitka odvezla do nemocnice v Kolíně. Po téměř dvou měsících se všichni aktéři tohoto příběhu sešli znovu v kolínské pobočce České pojišťovny. Oba zachránci, spokojený Pavlík i jeho šťastní rodiče.

„Nepamatuji se vůbec, co se stalo. Vím jen, že jsem chtěla předjet nákladní Tatru a pak jsem
se probudila v nemocnici,“ řekla Pavlíkova maminka Eva. „Za to, jak se zachovali, budu oběma pánům dosmrti vděčná,“ dodala zdravotní sestra na mateřské dovolené.

Ocenění Gentleman silnic uděluje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR od roku 2004. Prvním oceněným byl Jiří Lukáč z Nového Jičína, který vytáhl z hořícího auta sedmnáctiletého mladíka. Do současnosti už bylo oceněno 44 záchranářů včetně kolínských na 26 místech celé České republiky. Mezi oceněnými převažují muži, gentlemankami silnic bylo zatím vyhlášeno šest žen.

S projektem Gentleman silnic Česká pojišťovna vstoupila do Evropské charty bezpečnosti silničního provozu. Tato iniciativa Evropské komise si klade za cíl snížit do roku 2010 počet obětí dopravních nehod na polovinu. V zemích Evropské unie evidují ročně zhruba 40 tisíc obětí silničních havárií.

Klepněte pro větší obrázek

Jiří Formánek (vlevo) společně s Josefem Stehlíkem a maminkou malého Pavlíka Evou Šulcovou. Když se v tomto složení viděli poprvé, do smíchu nikomu z nich nebylo.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená