FinExpert.e15.cz

Česká pojišťovna: Nejvýhodnější je uzavřít pojištění přes internet

Pojištění nemovitosti po povodni, (ne)výhody on-line smluv či prohlídka pojištěného domu. To jsou některé z otázek, na které jste se ptali České pojišťovny.
Česká pojišťovna: Nejvýhodnější je uzavřít pojištění přes internet

Na otázky k pojištění nemovitosti on-line odpovídal ředitel odboru pojištění majetku České pojišťovny Jan Šepek. Přečtěte si také souboj produktů - Pojištění nemovitosti online: Česká pojišťovna vs. Direct.

Roman Juchelka: Dobrý den, protože se snažím veškeré operace, které jdou, vyřizovat v rámci úspory času přes internet, zajímalo by mě, v čem se u České pojišťovny on-line uzavřená pojistka liší od té, kterou bych jinak uzavřel na pobočce? Jde mi hlavně o to, zda nejsou nějak osekané například pojistitelná rizika apod.? Jaké další produkty než popsané v článku u vás mohu přes internet sjednat?

Jan Šepek: "Můžete být zcela v klidu, pojištění, které je uzavřené přes internet, má zcela stejné parametry, jako byste je uzavřel na pobočce nebo prostřednictvím pojišťovacího poradce. Takže i rozsah rizik je totožný. A z pohodlí domova můžete sjednat několik dalších produktů - Česká pojišťovna má v současné době nejširší nabídku pojištění on-line na trhu - kromě pojištění stavby, domácnosti, bytu, chaty a chalupy nabízí také havarijní pojištění, povinné ručení, pojištění úrazu, odpovědnosti a také nejstarší on-line pojištění - cestovní. Nespornou výhodou produktů on-line je kromě pohodlí ještě cena - ve všech případech si pojistné zlevníte o 10 %."

TIP: Diskutujte na FinExpertu o pojištění nemovitosti: Kterou pojišťovnu zvolit?

Petr: Chci pojistit chatu, kterou mi vyplavila lokalni povoden pred 2 roky. Pujde to u Ceske pojistovny a s jakym navysenim rocni pojistky muzu pocitat oproti obvyklym sazbam?

"Ano, u České pojišťovny to možné je, abych Vám mohl přesně sdělit navýšení, musel bych znát bližší informace o pojišťované nemovitosti a o místu pojištění, eventuálně o opatřeních, která byla v dané lokalitě učiněna k zabránění dalších povodňových škod. Obecně se dá však říct, že navýšení, pokud k němu dojde, je v takovém případě o několik stokorun."

Jana: Dobrý den, pojistila jsem si vybavení domácnosti. Když dojde k pojistné události, jak dokážu, co jsem vlastnila, pokud už nemám k některým věcem doklady o koupi?

"Pokud si do domácnosti pořizujete něco dražšího, opravdu je vždy účelné schovat si doklady o koupi, záruční  listy, znalecké posudky a obdobné dokumenty, které dostatečně charakterizují danou věc a její parametry, a to na bezpečném místě. V případě pojistné události totiž máte povinnost doložit existenci zničených nebo poškozených věcí. Může se však stát a například při nedávných záplavách to bylo obvyklé, že klienům voda odnesla i veškeré doklady. V těchto případech k doložení stačil popis věci - značka, stáří a pak například fotografie z rodinného alba, či svědectví sousedů, že jste tu či onu věc vlastnila."

Tomáš Horňák: Přemýšlím o pojištění bytu, můj finanční poradce mi vypočítal pojistné. Ale je výhodnější uzavřít pojistku přes finanční poradce, on-line, nebo přes pobočku České pojišťovny?

"Pokud máte na mysli pouze cenu pojistného, je určitě nejvýhodnější uzavřít pojištění přes internet. Při tomto způsobu sjednání dostanete slevu ve výši 10 % z každého pojištění. Při osobní schůzce s finančním poradcem nebo návštěvě přepážky však máte  možnost zeptat se na cokoliv, co by Vám v souvislosti s pojištěním nebylo jasné, poradit se o možnostech připojištění, prokonzultovat limity a řešit i případné individuální požadavky."

Stify: Nemyslim si, ze jste levnejsi nez Direct a jine pojistovny.

"Každý klient si může a je to účelné, před sjednáním pojištění udělat své vlastní "výběrové řízení". Vždyť vkládá ochranu svého majetku do péče pojistitele na několik let. Při jeho vyhodnocování by však měl zohlednit nejen nabízenou cenu, ale také rozsah pojistného krytí, možnosti dalších  připojištění, prostě vzít v úvahu všechny parametry. Nejlevnější pojištění totiž vždy nemusí být tím nejlepším. To ostatně platí nejen o pojištění."

Honza: Dobrý den, opravdu Vaši pojišťováci nechodí na prohlídku nemovitostí?

"Nechodí, pojištění se sjednává bez prohlídky místa pojištění a pojišťovaných věcí; klient  je  však  při sjednávání smlouvy vyzván, aby ve smyslu paragrafu 14 zákona o pojistné smlouvě odpověděl pravdivě a úplně na písemné dotazy pojišťovny. Tyto otázky a odpovědi jsou poté součástí pojistné smlouvy, kterou klient podepisuje - například : že budova je řádně udržovaná, byla/nebyla zaplavena... Pokud by se pak  při likvidaci pojistné události zjistilo, že tomu tak nebylo a majitel nemovitosti nepodal pravdivé informace, přikročila by pojišťovna ke krácení pojistného plnění. Uvádět zkreslené údaje do dotazníku by se tedy určitě nevyplatilo."

Karel Hrouda: Kolik nemovitostí jste v Česku pojistili?

"Česká pojišťovna eviduje více než 1,3 milionu pojistných smluv na nemovitosti."

TIP: Diskutujte na FinExpertu o pojištění domácnosti: Nájemní byt a pojištění.

Alice: Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě a mám smlouvu na dobu určitou. Pojištění domácnosti musím zaplatit na celý rok, nebo do konce platnosti nájemní smlouvy? Když se během roku přestěhuji, můžete ve smlouvě změnit adresu, nebo mi vrátíte část peněz? Mohu uzavřít pojistku domácnosti, pokud nejsem majitelkou bytu?

"Začněme od konce - pojištění domácnosti můžete uzavřít, i pokud nejste majitelkou bytu, protože i jako nájemce máte v této domácnosti vlastní vybavení. Pojištění domácnosti stejně jako jiná majetková pojištění, se sjednává na dobu neurčitou a  pojistné lze hradit za kratší období než je jeden rok, např.. čtvrtletně, pololetně apod.. Pojistnou smlouvu může vypovědět každá ze smluvních stran v případech uvedených v pojistných podmínkách. Zde bych chtěl však připomenout, že v aktuálně sjednávaném pojištění domácnosti u České pojišťovny, je možné v původním pojištění pokračovat, jen je nutné požádat o provedení změny adresy místa pojištění, případně i změnu sjednaných parametrů pojištění. Toto platí i pro pojištění sjednávané přes internet, změnu lze realizovat na obchodním místě. V případě ukončení smlouvy, na kterou již bylo zaplaceno pojistné, je tzv. nespotřebované pojistné vraceno pojistníkovi."

Michal: Máte stále podomní pojišťováky, co chodí od dveří ke dveřím?

"Naši pojišťovací poradci již používají modernější metody kontaktu s klienty - telefony, maily, ale samozřejmě osobní schůzky jsou stále velmi důležité, jen proces jejich dojednání je jiný  - nikoliv stylem od domu k domu... Trend rodinného pojišťovacího poradce, který tu byl již před desítkami let, se v modernější podobě znovu vrací  a klienti oceňují, že se se všemi záležitostmi stran pojištění mohou obracet na jednoho člověka."

Michaela Dobrovská: Dobrý den, máme pojištěnou chatu u Kooperativy. Protože sousedy nedávno vykradli zloději, hledám pojištění majetku. Bude problém mít pojištěnou chatu u Kooperativy a majetek u jiné pojišťovny?

"To není problém. Jen nevím, jaké výhody by Vám takové řešení přineslo. Pokud si totiž sjednáte obě pojištění například u České pojišťovny, pak v rámci „balíčku"  pojištění v KOSTCE, získáte nejen výhodu, že vše budete mít přehledně v jedné smlouvě (pojištění stavby, zařízení rekreačního objektu, domácnosti, odpovědnosti…), ale budete mít i slevu za počet sjednaných pojištění."
 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Dobrý den, byla mi nabídnuto uzavření pojistné smlou...
Dana
9. 4. 2013, 16:46

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená