FinExpert.e15.cz

ČESKÁ PLYNÁRENSKÁ UNIE: Splnit závazky EU lze větším využitím zemního plynu

I podle průzkumu, který provedla v listopadu 2007 společnost Ipsos Tambor, více než 60% veřejnosti se domnívá, že vhodným řešením pro krytí budoucích energetických potřeb státu je přechod na efektivní technologie na bázi zemního plynu. A dokonce 39% občanů si myslí, že podíl zemního plynu na roční spotřebě energie v ČR by se díky jeho přednostem měl oproti dnešnímu stavu zvýšit.  

„Z hlediska současných i budoucích požadavků na zajištění bezpečnosti a stability dodávek dostupných paliv a energií pro potřeby ČR nabízí zemní plyn jedny z nejlepších podmínek. Proto není dle našeho názoru objektivní zpochybňování budoucího významnějšího podílu zemního plynu na palivoenergetickém mixu ČR z důvodu tzv. ohrožení bezpečnosti a spolehlivosti dodávek. ČR je v přepravě zemního plynu tranzitní zemí, což je z hlediska energetické bezpečnosti velmi významné.

Na rozdíl např. od ropy, kde jsme koncovou zemí, nemusíme se u dodávek plynu do EU obávat, že by byly přerušeny,“ říká Josef Kastl, generální sekretář ČPU. Tranzitní dohoda na přepravu zemního plynu do EU se společností Gazprom export Ltd. je podepsána do roku 2035. To znamená, že jedna třetina budoucích dodávek ruského zemního plynu pro západní Evropu (prakticky současný tranzit) bude transportována do roku 2035 českou cestou.

ČR má diversifikované zdroje zemního plynu (Rusko, Norsko), infrastrukturu umožňující přepravu plynu oběma směry (východ – západ i západ – východ) a smluvně zajištěné dodávky rovněž do roku 2035 s možností prodloužení. Ve vztahu ke spotřebě máme druhou největší skladovací kapacitu zemního plynu v EU atd. Strašení energetickou závislostí v dovozu plynu na Rusku je silné zjednodušení celé problematiky. Stejný problém se totiž týká i jaderného paliva a zanedlouho i černého uhlí. Naopak u zemního plynu se v rámci EU intenzivně zajišťuje zabezpečení další diverzifikace zdrojů prostřednictvím dovozů zkapalněného plynu.


Velké světové zásoby zemního plynu postačují na 100 - 150 let. Kromě toho jsou otevírána další nová ložiska tak, jak se zlepšuje technologická úroveň zařízení pro těžbu plynu.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená