Zakládajícími členy tehdy bylo 8 distribučních společností a státní Český plynárenský podnik, o. z. Transgas. Vzniklo tak nezávislé a dobrovolné profesní sdružení právnických osob plynárenského odvětví ČR.
Česká plynárenská unie v současné době zastupuje zájmy 18-ti členů, držitelů licencí na obchod, přepravu, distribuci nebo uskladňování zemního plynu.
Posláním unie je soustavné zlepšování podmínek pro podnikání v plynárenském oboru v České republice i Evropské unii, tzn. hájení zájmů svých členů ve vztahu k domácím i mezinárodním institucím a ve vztahu k veřejnosti, a představování zemního plynu odborné i laické veřejnosti jako energeticky výhodného a ekologicky šetrného paliva.
Hlavní pozornost a činnost unie je zaměřena do oblastí energetické politiky, energetické legislativy, mezinárodní spolupráce, medializace odvětví a styku s veřejností.
Během svého třináctiletého působení se ČPU podílela především na vytváření energetické politiky ČR i navazující legislativy, a to zejména spoluprací při tvorbě nebo formou připomínkování, zveřejňování stanovisek či předkládání vlastních návrhů k mnoha dokumentům a námětům týkajících se energetiky.
V posledních letech se Plynárenská unie silně angažuje rovněž v oblasti vytváření podmínek pro rozvoj využívání stlačeného zemního plynu (CNG) jako všeobecně velice výhodného alternativního paliva v dopravě.
Zemní plyn je pro své přednosti využitelný k řešení řady současných problémů energetiky i životního prostředí. Plynárenské odvětví a Česká plynárenská unie usilují svojí činností, objektivními informacemi i věcnou argumentací o posun zemního plynu do role, která mu nesporně náleží.