FinExpert.e15.cz

ČESKÁ PLYNÁRENSKÁ UNIE: Plynové lampy poprvé rozsvítily ulice v celé zemi před 161 lety

V září je tomu přesně 161 let, kdy se v naší zemi poprvé rozsvítily plynové lampy.

I historické jádro Prahy osvětluje několik nových plynových lamp. Příjemné, teplé světlo se nově rozlévá v Železné ulici. Plynové osvětlení je dokončeno také v části ulic Hlavsova, Jilská a Karlova, na Malém náměstí, v části Staroměstského námětí, Uhelného trhu a v ulici Rytířské.

V prosinci 2007 se rozsvítilo 110 nových plynových lamp na Ovocném trhu a v Karlově ulici. Dojem na Ovocném trhu trochu kazí elektrické výbojky před Stavovským divadlem a také na jeho budově. Patří divadlu a o tom, aby se změnily na plynové, se bude jednat. Letos byla zahájena výstavba 101 plynových lamp v Mostecké ulici a na Malostranském náměstí.

Výhledově budou i na Karlově mostě, který se nyní opravuje. „Získali jsme povolení na zabudování plynového potrubí do konstrukce Karlova mostu. Ukládat jej budeme do speciálních žlabů v mostovce po částech tak, jak bude postupovat samotná rekonstrukce mostu. Na Karlův most tak vrátíme původní romantické osvětlení s nezaměnitelnou atmosférou, které tato místa poprvé ozářilo v roce 1866. My ho nyní spustíme současně s ukončením veškerých prací na obnově Karlova mostu,“ uvedl při slavnostním rozsvěcení nových plynových lamp náměstek primátora hl.m.Prahy Pavel Klega.

V Praze se plynové lampy poprvé objevily v roce 1847. Koncem 19. století začalo plynové osvětlení vytlačovat elektrická energie. Tisíce plynových lamp svítily v pražských ulicích ještě ve 40. letech. Ve velkém byly likvidovány a nahrazovány elektrickými ve druhé polovině 20. století. Jako poslední byly koncem dubna 1985 převedeny na elektřinu osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici. „Ten na Hradčanském náměstí jsme po rekonstrukci vrátili na původní místo v květnu 2006. Na Loretánském náměstí se historická replika plynového kandelábru rozsvítí snad již v příštím roce,“ podotkl Pavel Klega.

Historický střed metropole nyní ozařuje příjemným bílým světlem 415 plynových luceren. První začaly svítit v říjnu 2002 v Michalské ulici. Postupně přibývaly další ulice a náměstí – Vejvodova, Celetná, Železná a Rytířská ulice, části ulic Melantrichova, Hlavsova, Jilská, Malé náměstí, Uhelný trh a část Staroměstského náměstí. A nyní již zmíněná Karlova ulice a Ovocný trh. Do budoucna by mělo romantické plynové osvětlení být po celé Královské cestě od Prašné brány až na Pražský Hrad.

Historické jádro Prahy se snahou o návrat luceren připojilo ke starobylým a významným evropským metropolím. Bezkonkurenčně největší počet plynových lamp v provozu je v západní části Berlína, téměř 40 tisíc. Plyn ale využívají k osvětlení i další německá města, např. Düsseldorf, Drážďany, či Lipsko. „Také historický Londýn osvětluje z velké části plyn, především prostranství před Buckinghamským palácem, okolí Clarence House, dále Green park nebo známý Hyde park. Pozadu nezůstávají britská města York a Horsham, ale ani irský Dublin. Plynové lampy svítí v historickém centru chorvatského Záhřebu, v EuroDisney parku či Strasbourgu ve Francii i v polském Krakově,“ dodal viceprezident Cechu lampářů Jan Žákovec.

Za počátek plynového osvětlení je považován poslední den roku 1813, kdy se na Westminsterském mostě v Londýně rozžaly první plynové lampy.

V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od poloviny září 1847 se zprovozněním Karlínské plynárny. Na 200 luceren poprvé osvítilo např. Celetnou ulici, Staroměstské náměstí, Jezuitskou ulici (dnešní Karlova), Mostní nám. (dnes Křížovnické), ulici Na Příkopě, Koňský trh (Václavské nám.) či Uršulinskou ulici (dnes Národní třída). Plynové světlo se používalo i v pražských parcích, zahradách, na nábřežích a ostrovech.

Po nástupu elektrické energie začal svítiplyn na přelomu 19. a 20. století pomalu vyklízet své pozice, a to i z domácností, obchodů, hostinců či kaváren.

V Čechách a na Moravě se nejdéle plynové světlo udrželo ve starých částech Prahy. Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen, nejvíce v pražské historii. Jako poslední byly převedeny ze svítiplynu na elektřinu koncem dubna roku 1985 osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici. V průběhu doby se ale názory na osvětlení opět změnily a pýchu na vyspělou techniku vystřídala částečná nostalgie. Proto se dnes plynové světlo vrací do života Pražanů.

Cech lampářů České republiky byl obnoven v roce 2004. Jeho hlavním cílem je vytvářet podmínky pro prohlubování profesní cti, tradic a úrovně lampářů a sjednotit aktivity v oblasti plynového osvětlení. V současné době řeší Cech především otázky legislativní, neboť problematika plynových lamp díky dlouhé přestávce není právně ošetřena. S myšlenkou založení Cechu lampářů přišli příznivci plynového světla z plynáren a firem, zabývajících se použitím plynu. Nová, dnes v Praze používaná technologie plynového osvětlení, pochází právě z dílny zakladatelů cechu.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená