FinExpert.e15.cz

ČESKÁ PLYNÁRENSKÁ UNIE: Pavel Nový dostal od Martina Dejdara Volkswagen Touran na CNG

Pavel Nový, který ještě nedávno nevěděl, kdy opustí invalidní vozík, přesedl rychle do mnohem lepšího "vozítka", a to navíc do ekologického.

Jeho luxusní vůz VW Touran pohání dvoulitrový čtyřválec s výkonem 80 kW (109 k) s maximálním točivým momentem 160 N.m/3500 min-1. V rodinném Touranu EcoFuel to stačí k solidní dynamice dokumentované největší rychlostí 180 km/h a zrychlením z 0 na 100 km/h za 13,5 s. To vše při příznivé kombinované spotřebě plynu jen 5,8 kg/100 km.

"Nerozhodl jsem se teď, protože je to módní. Jezdil jsem na plyn už před dvaceti lety, i když to ještě nebyl ten zemní. Nechci hlásat, že je to jen ekologické, je to hlavně o financích. Při dnešních cenách paliv prostě jezdit za polovinu na CNG je nejlepší volba. Zemní plyn také šetří motor auta," říká herec Pavel Nový.

Volkswagen je jednou z mála automobilek, která na českém trhu nabízí osobní a užitkové vozy s pohonem na CNG, čili stlačený zemní plyn. Zákazníci je poznají podle štítku EcoFuel. Pro všechny vozy Volkswagen EcoFuel platí, že díky prostorově nenáročnému uložení palivových nádrží na stlačený zemní plyn pod podlahou zůstal plně zachován počet nabízených sedadel, variabilita interiéru a objem zavazadlového, resp. nákladového prostoru.

„Jsme rádi, že si pan Nový vybral právě vůz naší značky a chce tak přispět k zdravějšímu životnímu prostředí,“ říká Markéta Vojáčková, marketingová manažerka Volkswagen.

Jde o další počin, který je výsledkem dlouhodobé spolupráce mezi HC OLYMP a Českou plynárenskou unií. Už na svůj zápas do Budvar Arény v Českých Budějovicích přijel celý tým vozidly na zemní plyn. HC OLYMP je profesionální ledová show, jejímž autorem je populární herec Martin Dejdar. V programu kromě M. Dejdara účinkuje celá řada dalších hereckých a sportovních osobností (např. Pavel Nový, Aleš Valenta, Jirka Hrdina, David Suchařípa, Petr Forman, Jirka Mádl, Michael Beran, Pavel Richter, Štěpán Vojtěch ad.). Výtěžek z každého představení jde na pomoc tělesně postiženým dětem - NADACI EMIL.

Velice významnou předností CNG vozidel je jejich ekologická šetrnost k životnímu prostředí. Evropská unie se snaží co nejvíce snižovat povolené hodnoty emisí výfukových plynů nákladních i osobních a užitkových vozidel a tím méně zatěžovat životní prostředí. Největším ekologickým problémem zůstává kvalita ovzduší – zejména znečištění prachovými částicemi PM10 a PM2,5. Spalováním zemního plynu tyto částice nevznikají. Kromě minimalizace dalších škodlivin nabízí zemní plyn oproti benzínu i potenciál 25%snížení emisí CO2.

„Pokud chce ČR plnit požadavky na ochranu klimatu, ke kterým se zavázala, musí zde zemní plyn a jeho využívání v dopravě, sehrát důležitou roli. Vysoce ekologická paliva mají celosvětově v dopravě velikou budoucnost. Zemní plyn, jehož spalováním vzniká pouze minimální množství emisí znečisťujících látek a prakticky žádné prachové částice, mezi taková paliva bezpochyby patří, “ říká Josef Kastl, generální sekretář ČPU.

Hlavním motivačním prvkem k pořízení vozidla na CNG je kromě ekologické šetrnosti i poloviční cena CNG jako paliva, oproti ceně stávajících pohonných hmot. Od 1. 1. 2007 platí nulová spotřební daň na CNG. V současné době je uživatelům zemního plynu v dopravě k dispozici 18 veřejných plnicích stanic a do roku 2013 se předpokládá výstavba dalších. Cílem k roku 2020 je nahradit celkem 10% kapalných paliv v dopravě, což představuje roční prodej zemního plynu ve výši 800 mil. m3 a okolo 400 000 CNG vozidel, pro které by mělo být k dispozici v ČR cca 350 plnících stanic.

„Nejenom, že výrazně ušetřím, jelikož zemní plyn je o polovinu levnější než ostatní pohonné hmoty, ale především budu také šetřit životní prostředí,“ dodává Pavel Nový.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená