FinExpert.e15.cz

ČESKÁ PLYNÁRENSKÁ UNIE: Česká republika má v EU nadprůměrnou skladovací kapacitu pro zemní plyn

Důležitou součástí zajištění bezpečnosti a spolehlivosti dodávek zemního plynu v ČR jsou jeho zásoby. Proti případnému krátkodobému výpadku zemního plynu je Česká republika dobře zabezpečena. Mezi státy Evropské unie máme ve vazbě na spotřebu druhou největší skladovací kapacitu (před každou zimou je uskladněno cca 3,1 mld. m3 zemního plynu) - tato kapacita stačí na pokrytí třetiny roční spotřeby celé republiky.

Dodávky zemního plynu od jednotlivých producentů v průběhu roku kolísají jen minimálně. Naproti tomu jeho spotřeba v průběhu roku do značné míry kopíruje vývoj venkovní teploty, protože nejvíce zemního plynu se totiž spotřebuje pro vytápění. Jeho spotřeba proto závisí na průběhu teploty vzduchu. Plynárenská společnost, zajišťující dodávky plynu do ČR, má dvě možnosti – buď nakupovat množství zemního plynu podle aktuální potřeby, ale s nebezpečím, že cena nakupovaného plynu bude v zimě výrazně vyšší, nebo zvolit levnější variantu - zajistit dlouhodobým kontraktem s producentem rovnoměrnou dodávku zemního plynu po celý rok a nespotřebovaný plyn v létě uskladnit v podzemních zásobnících a v zimě jej z nich těžit a dodávat odběratelům. Proto jsou podzemní zásobníky důležitou součástí vnitrostátního plynárenského systému. „Do roku 2013 plánujeme rozšířit naší skladovací kapacitu o 895 mil. m3 pracovního objemu, tj. o téměř 40 procent,“ říká Lubor Veleba, ředitel divize prodej a finance a služby RWE Gas Storage, největšího provozovatele podzemních zásobníků v ČR.

„Uskladňovací kapacita plynárenského systému ČR tvořená uskladněným plynem v podzemních zásobnících plynu (pokrývající čtvrtinu roční spotřeby ČR) a akumulací plynovodní soustavy (vyrovnávající krátkodobé rozdíly poptávky a dodávek), odlišuje zcela zásadním způsobem plynárenství od elektroenergetiky. Má zásadní vliv na bezpečnost a stabilitu dodávek, eliminuje dopady výkyvů poptávky a dodávek, je významným nástrojem eliminace vlivu počasí, atd. Tyto uvedené argumenty (ale i existence řady dalších), by měly být velice pozitivními a pádnými důvody pro podporu širšího využívání zemního plynu v ČR. Je otázkou, který dostupný zdroj energie může podobné záruky nabídnout a proč je budoucí významný podíl zemního plynu na palivoenergetickém mixu ČR z důvodů tzv. ohrožení bezpečnosti a spolehlivosti dodávek někdy zpochybňován,“ říká Josef Kastl, generální sekretář České plynárenské unie.

Další připravovaná opatření na zvýšení uskladňovací kapacity zemního plynu v ČR by měla tento významný ukazatel zajištění bezpečnosti a spolehlivosti dodávek dále významně posílit. Společnost RWE Gas Storage by měla do r. 2013 zvýšit objem uskladňovaného zemního plynu v podzemních zásobnících o 895 mil. m3, společnost Moravské naftové doly plánuje vybudování podzemního zásobníků v lokalitě Dambořice o kapacitě 450 mil. m3. To představuje nárůst kapacity zásobníků ČR na celkových 4,3 mld. m3 zemního plynu,“ dodává generální sekretář ČPU.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená