FinExpert.e15.cz

ČESKÁ LEASINGOVÁ A FINANČNÍ ASOCIACE: Rozporuplné trendy v nebankovních finančních službách v 1. pololetí 2008 – pokles leasingu, růst úvěrů pro spotřebitele i podnikatele a factoringu

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) zveřejnila statistiky leasingu, neban-kovních úvěrů a factoringu za 1. pololetí 2008.

Zdůraznila, že i po rekordních výsledcích z loňského roku dále pokračuje celkový růst nebankovních finančních produktů s významnými dopady pro celý finanční trh a ekonomiku.

V 1. pololetí společnosti sdružené v ČLFA dále zvýšily objem nebankovních finančních obchodů. Významně zvýšily objem spotřebitelských úvěrů o 19,7%, úvěrů pro podnikatele o 39,5% a factoringu o 17%. Byly tak potvrzeny pozitivní trendy z minulých let. U těchto produktů se dále zvýšilo meziroční růstové tempo z letošního 1. čtvrtletí. Pouze v leasingu strojů, zařízení a dopravních prostředků došlo ke snížení o 10,8%. Vyplývá to ze Zprávy ČLFA o stavu a vývoji leasingového nebankovního a factoringového trhu v 1. pololetí 2008.

Členské společnosti ČLFA předaly v 1. pololetí do leasingového užívání movité věci v celkové pořizovací ceně (bez DPH) přes 50 mld. Kč. Pro domácnosti financovaly, zejména ve formě spotřebitelských úvěrů, 26,3 mld. Kč, podnikatelům poskytly úvěry za 10,4 mld. Kč. Factoringové společnosti zapojené do ČLFA postoupily v daném období pohledávky celkem za 52,3 mld. Kč. Obraty členských společností ČLFA přitom představují rozhodující část příslušných segmentů našeho finančního trhu.

“Na meziročním poklesu leasingu se podílí určitý pokles investičních aktivit po účinnosti zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, ovlivněný také současným snížením tempa růstu HDP. Projevují se také důsledky poměrně rozsáhlé předkontraktace v závěru loňského roku po očekávání účinnosti změn daňového režimu finančního leasingu,“ uvedl předseda Výboru ČLFA pro statistiku Ing. Tomáš Veverka. „Přesto byl objem leasingu v pololetí úctyhodný a byla opět překonána hranice 50 mld. Kč. Ani po loňských daňových změnách nikterak nepoklesla využitelnost leasingu. Věříme, že v dalších měsících dojde k opětovnému zvýšení poptávky po leasingových službách a k využití výhod leasingu dalšími podnikatelskými subjekty i domácnostmi“.

V leasingu movitých věcí v 1. pololetí opět předstihl leasing strojů a zařízení (se čtvrtinovým podílem na celkovém objemu) dříve dominující leasing osobních vozidel (s podílem 23,7%). Podíl operativního leasingu na celkovém objemu našeho leasingu strojů, zařízení a dopravních prostředků dosáhl 16,4%, jeho podíl na leasingu osobních aut a lehkých užitkových vozů je již čtvrtinový. Podobně jako v minulých letech směřovala polovina leasingu movitých věcí do soukromého sektoru služeb a třetina do průmyslu a stavebnictví.

V produktech pro domácnosti poskytnutých členy ČLFA dosáhl podíl osobních půjček 31,4%, podíl revolvingových úvěrů 33,2% a podíl financování v místě prodeje 35,4%, meziročně se významně zvýšil podíl osobních půjček. Ve factoringu dominoval nadále regresní factoring (73,9%).

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená