FinExpert.e15.cz

Česká koruna oslabovala. Přesto je zatím v regionu nejstabilnější měnou

Zatímco od začátku roku má česká měna k euru pořád „kladnou“ bilanci, tedy posiluje, ryze květnová bilance už tak příznivá není.
Česká koruna oslabovala. Přesto je zatím v regionu nejstabilnější měnou

Od počátku měsíce totiž domácí měna k euru oslabila o téměř dvě procenta. Ekonomové nezapomněli do české měny jemně rýpnout, když konstatovali, že středečním obchodováním spadl kurz koruny k euru na nejslabší úroveň k evropské měně od ledna letošního roku. I po těchto propadech je však česká měna zatím v regionu nejstabilnější měnou.

Zatímco její intradenní ztráty se podle analýzy Komerční banky pohybovaly kolem 0,3 procenta, oslabení polského zlotého a maďarského forintu bylo zhruba dvojnásobné. Podle analytika společnosti Cyrrus korunu ovlivňuje rozhodování Evropské centrální banky (ECB): „Myslím, že poslední dobou je vývoj koruny k euru ovlivněn zejména chováním ECB a jejím výhledem zvyšování sazeb,“ konstatoval Moravanský. To podle něj přispívá k posilování eura a oslabení koruny.

Vliv politiky

Někteří ekonomičtí experti však k ryze ekonomickým důvodům přidávají i jeden výhradně politický. Totiž dopady vládní krize, která vznikla nejen kvůli údajnému uplácení poslanců strany Věci Veřejné neformálním lídrem strany Vítem Bártou, ale i zprávami o neprůhledném financování strany. Trhy proto znervózněly kvůli obavám o osud naplánovaných ekonomických reforem. Pokud by totiž krize vyústila v rozpad současné české vládní koalice, zřejmě by bylo i po stabilizaci českého zadlužení.

Květnový obrat vývoje české měny k euru je analytiky vysvětlován tím, že se euru podařilo zastavit ztráty, způsobené několika vážnými důvody. Laskavý čtenář se jistě rychle dovtípí, že největším zlem pro poklesy křivky kurzu eura k hlavním světovým měnám se dlouhodobě nemění. Zadlužení některých zemí eurozóny a neplnění jejich dluhových povinností, včetně razantních reforem, však nyní udělaly s kurzem eura své.

Zdá se ale, že díky vývoji akciových trhů evropská měna vstala doslova z mrtvých. „Pozitivní pro kurz eura je i růst ropy, kterou podpořila zpráva o poklesu zásob ve Spojených státech. Poslední dění v eurozóně trh přijímá lehce pozitivně,“ konstatoval analytik Patria Tomáš Vlk ve své analýze pro server Patria.cz.

Všeobecné očekávání, které počítá s tím, že koruna bude spíše posilovat, může ale zhatit naplnění „černého“ scénáře zadlužení Řecka. Ten totiž počítá s tím, že země eurozóny žádné razantní řešení neudělají a řecký „problém“ zase jen odsunou. „Ve střednědobém výhledu očekávám spíše posilování koruny, v eurozóně je stále přítomna hrozba dluhových problémů, která podlamuje důvěru v euro,“ dodal k tomu Ondřej Moravanský.

Vývoj kurzu koruny k americké měně pak bude podle analytiků záviset ještě na naplnění vyhlídek domácí ekonomiky a nastavení úrokových sazeb Českou národní bankou.

Zdroj: www.usporim.cz

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Jen jeden dotaz, kolik platí na hodinu? ;-) <a...
CZ
29. 5. 2011, 12:34
Kurz měny se pohybuje podle toho,jaký je o tu měnu z...
Brabenec
29. 5. 2011, 11:10
To je divný důvod. VV nebylo nic prokázáno, to už by...
Jiřka
29. 5. 2011, 10:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená