FinExpert.e15.cz

Česká internetová akviziční horečka

Weby českého internetu sice nerušeně fungují, ale v jejich pozadí probíhají radikální vlastnické změny, které vedou k další konsolidaci na trhu webhostingu (pronájem prostoru a technologií pro hostování webových stránek). Krátce poté, co Zoner software oznámil převzetí webhostingové společnosti Explorer do svého portfolia, přišla s podobnou zprávou i konkurenční Active 24.

Active 24 koupil menšího webhostera Internet Club a zahájil akviziční proces CP Online, který je počtem registrovaných domén a spravovaných virtuálních serverů šestkou českého trhu.

 

Strategie, jak zmiňovaní dva kupci začlení klienty přebíraných firem do svého portfolia, se však liší. „Explorer má svůj obchodní model webhostingu velice úspěšný, a proto zůstane nezávislý na balíčcích služeb Zoneru. Také personální obsazení společnosti zůstane stejné,“ říká majitel Zoner software, Milan Behro. Zatímco Zoner software tedy ponechá Exploreru jeho vlastní identitu, a tím i technologické zázemí, cílem Active 24 je zcela začlenit převzaté společnosti do svého portfolia.

 

Odpovědí na otázku, proč obě společnosti řeší stejný problém rozdílně, může být názor analytika: „Active 24 chce zvýšit podíl na trhu a rozšířit zákaznickou základnu, zatímco Zoner software vystupuje, a ne poprvé, spíše jako finanční investor,“ říká Jan Horna ze serveru Hormart.cz, specializovaného na problematiku webhostingu.

 

Neztratit zákazníka

Základním problémem, se kterým se musí potýkat každá firma provádějící akvizici, je provést změnu vlastníka přebírané společnosti tak, aby nedošlo ke ztrátě zákazníků. Z tohoto pohledu je riskantnější cesta, kterou (byť logicky s cílem sjednotit všechny zákazníky pod jednu značku) jde Active 24. „Zákazníci společnosti Internet Club i CP Online budou mít možnost zůstat u služeb, které využívají nyní, a to při zachování cen. Nabídneme jim však i naše služby s přidanou hodnotou, kterou je například zákaznické centrum, přičemž ceny nových balíčků služeb se nebudou od původních nijak zásadně lišit. Výběr však bude na zákazníkovi,“ říká Karel Umlauf, jednatel Active 24.

 

Ztráty zákazníků ani problémům s přebíráním dvou společností v tak krátkém sledu za sebou se neobává. „Máme silné technické zázemí a mnoho služeb navíc, které zákazníci obou společností neměli možnost dosud využívat. Změnu poskytovatele služeb by tedy měli přivítat. Navíc máme s tímto procesem už určité praktické zkušenosti. Přebírali jsme již  zákazníky společností Carambole CZ a Hosting.cz,“ sdělil.

 

Proč se prodávalo?

„Návrh na uskutečnění transakce proběhl ze strany společnosti Explorer. Jednání se Zonerem nebyla – jak už to v takových případech bývá – jediná. Na rozdíl od všech ostatních nám však Zoner poskytl záruky dalšího rozvoje,“ říká Jan Hájek, šéf Exploreru, který hostuje asi 2 700 domén druhého řádu (tedy adres např. ve tvaru neco.cz), provozuje 2 220 virtuálních serverů. „Viděli jsme v takové transakci široké možnosti pro náš další rozvoj a věděli jsme, že novému vlastníkovi můžeme jako progresivní firma přinést místní působnost v Praze, technologický pokrok a dynamiku. Pro nás pak toto spojení představuje především finanční stabilitu a záruku dalšího rozvoje,“ dodává Jan Hájek. Podle jeho informací skončil fiskální rok 2004 pro Explorer ztrátou způsobenou umořováním investic z minulých let.

 

Jiný důvod než hledání finanční stability stál za akvizičním procesem vedeným mezi Active 24 a CP Online. „Byl to nestrategický a i finančně relativně nevýznamný byznys, zahrnující asi 1 % tržeb celého holdingu našich firem. I kdybychom vyrostli dvakrát, pětkrát a stali se jedničkou na trhu, stále by to bylo méně než 5 % celkových tržeb – z toho myslím zřetelně vyplývá, proč jsme se rozhodli přijmout nabídku na prodej. Vydavatelství a internetový retail jsou o několik řádů většími trhy,“ uvádí Jiří Hlavenka, spolumajitel firmy CP Books, která CP Online prodává. Jak hodlá společnost výnos z akvizice využít, Jiří Hlavenka nesdělil. Vzhledem k ohlášenému zaměření na vydavatelskou činnost se dá očekávat, že by zisk mohl být využit k akvizici či jiné investici v tomto oboru.

  

Výjimku mezi prodávajícími tvoří majitel Internet Clubu Roman Dušek. „Návrh prodeje vzešel z mé strany a Active 24 byla jedinou společností, se kterou jsem jednal. V minulosti jsem s Globe Internet spolupracoval, s jejím ředitelem Karlem Umlaufem se znám mnoho let. Impulsem k prodeji byl náš rozhovor o dalších plánech společnosti Active 24, společnosti Internet Club a mých osobních. Shodli jsme se, že prodej společnosti Internet Club a moje působení v Active 24 by bylo oboustranně zajímavé.  Důvodem z mé strany byla zejména ambice působit v silné mezinárodní společnosti, na rozdíl od dosavadního řízení malé firmy,“ sdělil BIZu Roman Dušek, který  v současné době působí v Active 24 na pozici projektového manažera s úkolem zajistit hladkou integraci stávajících zákazníků společnosti Internet Club.

   

Přes viditelné změny na webhostingovém trhu pravděpodobně nedojde ke změně cen. Jejich výrazné posuny vylučují zástupci Zoner software a Active 24 i analytici. „I přes své mládí je domácí trh webhostingem poměrně vyspělý, takže zásadní obraty neočekávám. Rozhodně bych nečekal změny cen, které jsou již teď poměrně nízké. Jen konkurence bude tvrdší a silnější budou vítězit nad slabými,“ tvrdí Jan Horna.

 

Kolik za to?

Finanční podmínky uzavřených obchodů nezveřejňujeme, říkají jednohlasně zástupci všech zúčastněných firem. Přesto však alespoň jedna částka vyplula na povrch. „Kupní cena za společnost Internet Club byla 1,7 milionu korun, vyplývá to ze zprávy, kterou představitelé Active 24  publikovali na norské burze v Oslu,“ říká Jan Horna ze serveru Hormart.cz.

 

V případě zbývajících dvou akvizic už můžeme jen spekulovat. „Odhadoval bych, že kupní cena bude přibližně rovna jednomu ročnímu obratu kupované firmy, takové je obecné schéma při nákupu webhostingových firem,“ tvrdí Jan Horna. V takovém případě by Explorer přišel na necelých sedm milionů korun (takový byl jeho obrat za rok 2004). Obrat CP Online bohužel nebyl zveřejněn, a tak můžeme jen odhadovat na základě prohlášení Jiřího Hlavenky, že obrat společnosti odpovídal přibližně 1 % celého holdingu. Prodejní cena by podle této informace mohla být podobná jako v případě Exploreru. Podle Jana Horny by však mohla přesáhnout i deset milionů. Vzhledem k povinnostem Active 24 vůči burze v Oslu však pravděpodobně vyjde skutečné číslo najevo.

  

Další akvizice ve vzduchu

Akvizicím a snižování počtu webhostingových firem na českém trhu zřejmě není konec. „Jsme otevřeni dalším akvizicím. V současnosti probíhají jednání o odkoupení zákazníků u dvou menších společností, velikostí do 300 klientů,“ říká Milan Behro ze Zoner software a dodává, že prováděné akvizice firma financuje z vlastních zdrojů. Zájem zvyšovat svůj tržní podíl akviziční činností potvrdila i společnost Active 24. „Máme kontakty a vedeme v patrnosti další společnosti, které bychom rádi získali. Nicméně neomezujeme se jenom na Českou republiku, v současnosti dokončujeme jednání o akvizici v Polsku,“ sdělil Karel Umlauf bez dalších podrobností. Akvizice nových společností financuje Active 24 prostřednictvím mateřské společnosti Active 24 ASA. „Ta má jednak kapitál z provozního zisku, dále je kótována na burze a má i dobrý přístup k bankovním úvěrům, pokud by se mělo jednat o akvizici mnohořádově větší než ty, o kterých se jedná v České republice,“ uvedl Karel Umlauf.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: kupte si banan.cz
Džugašvili
21. 7. 2005, 10:35
kupte si banan.cz
Lišák
29. 4. 2005, 01:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená