FinExpert.e15.cz

Česká exportní banka na výstavě v Omsku

Výstavy Česká republika Váš partner, která začíná 11. září v sibiřském Omsku, se spolu s dalšími 60 podniky zúčastní také Česká exportní banka.

Rozhodnutí zúčastnit se výstavy v Omsku nebylo náhodné.  Již dnes je Omsk významným místem na mapě českého exportu a jeho podpory ze strany ČEB. Brněnská Alta dodává s financováním ČEB pro Omskgidroprivod obráběcí stroje za 2 mil EUR.  Při návštěvě prezidenta Klause ve městě bylo  v září 2006 podepsáno Memorandum mezi Altou, ČEB a  Titan group Omsk o spolupráci při dodávkách technologií. Zatím je v jednání projekt za cca 10 mil EUR.

V době konání výstavy bude  dne 11.9.2007 slavnostně položen základní kámen nového závodu OOO OMSK-Steklotara. Jedná se o výstavbu celé nové sklárny s kapacitou 320 – 360 milionů lahví za rok. Předpokládaná hodnota celého projektu je 50,5 mil EUR. Dodavatelem je opět Sklostroj Turnov. Projekt výstavby závodu bude financovat ČEB.

Financování exportu českých firem do Ruska představuje nejvýznamnější součást úvěrového portfolia banky a současně je jeho nejdynamičtější složkou. Jestliže v roce 2000 tvořily úvěry na vývoz do RF 8 % portfolia banky, v roce 2005 už to bylo 15,2 % a dnes je Rusko s 25 % podílem na prvním místě v úvěrech dle země určení mezi 75 zeměmi, v nichž ČEB financuje aktivity českých firem.

Komoditně stále převažují dodávky strojírenské, ale například v loňském roce se po dlouhé době podepsal kontrakt na komplexní dodávku paroplynové elektrárny, významné jsou dodávky pro chemický a zpracovatelský průmysl, realizovány či připraveny jsou smlouvy o financování dopravních prostředků, ale také infrastrukturních projektů a developerských aktivit. Od bytové výstavby po multifunkční či nákupní centra. K největším patří kontrakt na dodávku zařízení pro Uralvagonzavod (Alta Brno) na jihu Uralu za 1.000 miliónů EUR, již zmíněná elektrárna (PSG International Zlín) či závod na zpracování plynum, obojí  na severu tohoto pohoří ( Škoda JS), nově se připravují dodávky moderních technologií a materiálů pro živočišnou výrobu, pro těžbu a zpracování vápence, zájem je o zařízení na zpracování dřeva.  Napříč regióny rostou nové podniky na výrobu obalového skla dodávané firmou Sklostroj Turnov.

Pokud jde o teritoriální rozdělení, odpovídá stupni a rozsahu penetrace českých firem na ruský trh. Zjednodušeně lze říci, že převažující oblastí je evropská část Ruské federace, objektivně doplněná ještě o región západní Sibiře. Případy, kdy český export zamíří za Bajkal jsou zatím spíše výjimkou, i když i tady se začíná blýskat na nové časy. Z obchodních případů posledních let, které ČEB financovala či o nichž jedná, lze uvést Leningradskou oblast a Sankt Petěrburg, Moskevskou oblast, Vologodskou oblast, Sverdlovskou oblast, Omsk, Autonomní republiku Komi, ale také Baškortostán či Tatarstán.

Stejně jako v řadě dalších oblastí, spolupracuje ČEB i na ruském trhu úzce s komerčními bankami v ČR stejně jako se světovými bankami i s finančními ústavy RF  a firmy využívají komplementarity jejich financování. V řadě případů je státní vlastnictví ČEB společnou výhodou při jednání nejen s dovozci,  ale i tam, kde do obchodu vstupují rozpočtové prostředky různých subjektů federace. Se stabilizací a zprůhledňováním ruské ekonomiky roste počet ruských bank, s nimiž ČEB spolupracuje, i přímé úvěry podnikům, které již prokazují historii a výsledky dle mezinárodních standardů. Převažujícím produktem je a zůstane exportní odběratelský úvěr, stále se uplatňují také záruky a další instrumenty.

Ruská relace zůstane v nejbližších letech v českém exportu i v bilanci banky stále dynamická. Česká exportní banka si však uvědomuje, že s růstem síly ekonomických subjektů v RF porostou i jejich nároky nejen na objem, ale také na strukturu a podmínky financování. Dynamika růstu „ruských“ úvěrů v portfoliu banky svědčí o tom, že se nám daří očekávání našich klientů v ČR i RF naplňovat.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená