FinExpert.e15.cz

ČESKÁ EXPORTNÍ BANKA: Dobrá služba českým podnikům a jejich partnerům

Malé ohlédnutí za rokem 2006.

Objem smluv na financování  obchodů a aktivit českých vývozců a investorů a jejich zahraničních partnerů formou úvěrů, záruk a dalších produktů České exportní banky v roce 2006  dosáhl částky přes 19 miliard korun. Z toho činily vývozní úvěry celkem 9,2 miliardy, z nichž téměř 8,5 miliardy bylo poskytnuto formou odběratelského exportního úvěru partnerům českých firem přímo či prostřednictvím jejich bank. Na výrobu a investice pro vývoz v tuzemsku v rámci předexportního financování podepsala banka se svými klienty smlouvy v hodnotě 3,8 miliardy korun, hodnota vystavených záruk tvořila téměř 1,8 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2005 se objem podepsaných smluv zvýšil o 10 %.

V závěru roku přispěla k dobrým perspektivám českých výrobců a vývozců v nových či staronových teritoriích  například smlouva o financování výstavby paroplynové elektrárny o výkonu 200 MW v Pákistánu, jejímž generálním dodavatelem bude Škodaexport. ČEB podporuje tuto akci svými produkty v hodnotě přes 90 milionů USD. 

Trvale roste také český export do Ruska jakož i investice českých firem nejen v Ruské federaci, ale i v dalších zemích SNS. Hlavním předmětem dodávek jsou v tomto případě ucelené technologie, výrobky dopravního strojírenství, obráběcí a tvářecí stroje, v jednání jsou developerské projekty a projekty v oblasti infrastruktury a energetiky. Po desítkách let dodávají Češi do Ruska elektrárnu na klíč, v listopadu byl položen základní kámen paroplynové elektrárny o výkonu 70 MW ve Vologodské oblasti, přičemž smlouvy o  jejím financování v rozsahu cca 80 milionů EUR včetně předexportu podepsala ČEB také v průběhu roku 2006. Významnou skupinu tvoří v portfoliu ČEB i nadále malé a střední podniky, s nimiž banka podepsala smlouvy v objemu téměř 1 miliardy korun.

Česká exportní banka je nejen součástí systému státní podpory exportu, v jehož rámci spolu s EGAPem řeší většinu svých obchodních případů  a  ve své poradenské práci  sdílí zkušenosti a znalosti teritorií s Czechtrade. Je současně pevně zakotvena také  v bankovní komunitě, při řešení potřeb českých firem velmi úzce spolupracuje s komerčními bankami jak na dvoustranném základě tak i na půdě specializovaného orgánu České bankovní asociace, kterým je Pracovní skupina pro exportní financování.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená