FinExpert.e15.cz

ČESKÁ BANKOVNÍ ASOCIACE: ČBA přijala s porozuměním rozhodnutí vlády k pojištění vkladů

České banky jsou zdravé, zvýšení limitu pojištění vkladů je spíše psychologickým opatřením ve vztahu ke klientům.

Česká bankovní asociace (ČBA) chápe s porozuměním rozhodnutí vlády České republiky předložit do Poslanecké sněmovny návrh novely zákona o bankách v ustanoveních týkajících se Fondu pojištění vkladů (navýšení maximální hranice náhrad za vklady z Fondu pojištění vkladů z 25 000 EUR na 50 000 EUR a současně zrušení tzv. spoluúčasti, podle níž se náhrada poskytuje pouze za 90 % hodnoty vkladu), a to v kontextu závěrů Rady ministrů financí a hospodářství EU ze 7. října 2008.

Česká bankovní asociace plně podporuje návrh vlády, aby tato dílčí novela zákona o bankách byla v Poslanecké sněmovně Parlamentu projednána a schválena v prvním čtení. Jen tak se bude jednat o rychle přijaté rozhodnutí, jen tak se zabrání zbytečným debatám, ať již by jejich důvod byl sebelépe vysvětlován.

Český bankovní sektor je ve vynikajícím stavu a dopady finanční krize, projevující se především v USA a v některých dalších zemích, na něj mají pouze nepřímý vliv. Jeho stabilitu ani likviditu tyto vlivy nemohou ohrozit. "ČBA vysoce oceňuje střízlivý a věcný přístup České národní banky (coby regulátora trhu), která má k dispozici všechny potřebné informace a údaje jak o jednotlivých bankách, tak o celém bankovním sektoru. ČNB ve svých zásadních prohlášeních ze 30. září a z 10. října 2008 jednoznačně potvrdila, že situace v českém bankovním sektoru je zcela stabilní. Přispívá k tomu i dlouhodobě trvající vysoká bilanční likvidita bank a financování úvěrové expanze převážně primárními vklady", prohlásil prezident ČBA Jiří Kunert.

Také stávající, dosud platná, forma pojištění vkladů plně odpovídá jak právním předpisům Evropské unie, tak podmínkám bankovního trhu v České republice. Jeho hlavním cílem je též ochrana drobných vkladatelů, což aktuální nastavení výše pojištění, včetně 10% spoluúčasti vkladatelů, dostatečně splňuje.

Světovému a evropskému bankovnímu sektoru v tuto chvíli nejvíce prospějenávrat důvěry klientů. Proto je důležitá shoda ministrů financí a hospodářství zemí EU nejen na zvýšení hranice garance resp. pojištění vkladů, ale také na zcela zásadním stanovisku - nenechat padnout žádnou klíčovou finanční instituci. "České banky jsou zdravé a zvýšení limitu pojištění vkladů je spíše psychologickým opatřením ve vztahu ke klientům. V České republice se nejedná o reálný problém bankovního sektoru, který by bylo třeba řešit. V evropském kontextu bychom však nicméně uvítali více jednotný postup všech členských zemí vůči garančním systémům a státním zárukám“, uvedl výkonný ředitel ČBA Petr Špaček.

Limity v systému pojištění rovněž zabraňují potenciálnímu zneužívání tohoto principu ze strany úvěrových nebo kapitálových institucí, kdy si pojištění vykládají jako možnosti využívat agresivní marketing k distribuci svých rizikových produktů s tím, že klient je stejně chráněn pojištěním. "Zrušení či omezení těchto mantinelů proto v sobě skrývá nebezpečí podpory tzv. morálnímu hazardu. A to jak u klientů finančních institucí, tak potenciálně i u samotných těchto institucí", konstatoval Jiří Kunert.

Závěry Rady ministrů financí a hospodářství, týkající se zvýšení limitů v systémech pojištění vkladů, jsou určitým kompromisem mezi realistickým přístupem některých států (včetně České republiky) a zeměmi, které se snaží přispět k obnovení důvěry svého obyvatelstva a investorů velkými opatřeními. Ta mohou být v určitém smyslu dokonce kontroverzní. V rámci Evropské unie by měly být podmínky pro fungování finančního a bankovního sektoru v zásadních rysech harmonizovány a i proto je rozhodnutí České vlády logickým krokem.

Další článekcelkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Ted...
Karel Novák
16. 10. 2008, 09:22

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená