FinExpert.e15.cz

Česká asociace věřitelů podporuje humanizaci exekucí

Praha, 11. dubna 2014

Česká asociace věřitelů vítá návrh změny občanského soudního řádu předložený skupinou poslanců v čele s Jeronýmem Tejcem, který vymezuje výčet exekučně nepostižitelných movitých věcí. Humanizace exekucí, která zohlední základní lidské potřeby dlužníků, je i jedním z dlouhodobých cílů ČAV. Nové znění zákona ovšem musí být koncipováno tak, aby nemělo negativní dopad na uspokojení práv věřitelů. Česká asociace věřitelů pro tyto účely již připravila vlastní návrh.„Zpřesnění a rozšíření okruhu věcí vyloučených z výkonu rozhodnutí tak, aby lépe odrážela základní potřeby dlužníků a standardy novodobé domácnosti, koresponduje s jedním z našich dlouhodobých, ve stanovách ukotvených cílů, kterým je humanizace exekucí. Záleží nám na tom, aby uspořádání vztahů mezi věřiteli a dlužníky bylo etické a spravedlivé. Pro tyto účely jsme také připravili vlastní návrh inspirovaný slovenskou úpravou,“ říká JUDr. Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

K nezabavitelným movitým věcem by podle České asociace věřitelů měla patřit postel, pračka, lednička, sporák, kuchyňská linka včetně pevně zabudovaných spotřebičů, garnýže a pověšené záclony nebo jídelní stůl a židle podle počtu osob v domácnosti. Uvedené věci by ovšem měly být blíže specifikovány, zohledněna by měla být zejména jejich hodnota. „Určitě je rozdíl v tom, jestli někdo obědvá u stolu, jehož hodnota je zanedbatelná, nebo na kusu starožitného nábytku v hodnotě desítek tisíc korun. Zákaz zabavení takového předmětu by mělo negativní dopad na uspokojení práv věřitele a zároveň i rychlé a přijatelné vyřešení situace dlužníka,“ upozorňuje Staněk.

Kromě toho navrhuje Česká asociace věřitelů i další úpravy, které přispějí k odstranění dosavadních problémů při výkonu exekuce. Jednou z nich je i povinnost vyplácení zadržených peněžních prostředků dlužníkem přímo na účet soudního exekutora, nikoli věřitele. „Zamezí se tak situacím, kdy je v mezidobí mezi připsáním peněz na účet oprávněného a sdělením této skutečnosti exekutorovi dluh vymáhán duplicitně,“ vysvětluje Staněk. Dále by mělo být upřesněno také pořadí věcí, v jakém bude zabavován majetek podnikatele, a to tak, aby bylo jeho podnikání výkonem rozhodnutí co nejméně dotčeno.

„Z našeho pohledu se jedná o jednoznačně smysluplnou změnu, která prospěje dlužníkům i věřitelům. Uvítáme proto příležitost aktivně se na podobě nového zákona podílet. Věříme, že jeho konečné znění bude co nejvíce korespondovat s naším vlastním návrhem,“ uzavírá prezident České asociace věřitelů.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená