FinExpert.e15.cz

Češi věří, že to nejhorší už mají za sebou

I přesto, že Češi hodnotili v roce 2009 svoji ekonomickou situaci na stupnici od 1 do 10 známkou 4,0 oproti 4,9 v roce 2008, budoucnost vyhlíží české domácnosti s očekáváním. I obyvatelé téměř všech evropských zemí navzdory chmurným předpovědím věří, že se situace zlepší. Vyplývá to z výsledků průzkumu mezinárodní studie Barometr Cetelem 2010. 

„Česká republika, která si v minulosti dlouho udržovala náskok před svými sousedy ve střední a východní Evropě a dokazovala to vysokou známkou (4,9 v roce 2008), byla zasažena krizí a zaznamenala jeden z největších propadů indexu spotřebitelské důvěry (4,0 v roce 2009),“ uvedl Ing. Václav Horák, generální ředitel společnosti Cetelem. Češi letos očekávají, že se jejich situace zlepší, sice minimálně, ale jistý optimismus se nabízí. „I přesto, že krize zanechá důsledky v nákupním chování domácností, největší hybnou silou jednotlivých ekonomik bude, i přes svůj dočasný pokles, spotřeba,“ řekl V. Horák.
 
Krize se přání spotřebitelů nedotkla
Současná krize změní způsob nakupování spotřebitelů, ale jejich touha pořídit si určité zboží se v průběhu let nemění. Na prvním místě mezi nákupními záměry najdeme kategorii Volný čas, dále kategorii Cestování, obě dvě si domácnosti nechtějí odpustit.  
 
Evropané mají čím dál více volného času, ale krize brzdí uskutečňování jejich tužeb. Platí to zejména pro cestování: lidé si vybírají bližší destinace, v nichž tráví kratší dobu. Kategorie Úpravy a vybavení domu patří k třetím nejčastějším nákupním záměrům evropských spotřebitelů. A platí to i pro české domácnosti, protože co Čech, to kutil. Dalším výrazným produktem, za který chtějí lidé utrácet, jsou mobilní telefony, a to i přesto, že míra vybavenosti tímto výrobkem přesahuje 100 % ve všech 12 zemích zahrnutých do průzkumu (s výjimkou Francie). Jde totiž o investici přinášející radost, která upřednostňuje novinky a modely podle poslední módy a umožňuje spotřebitelům zahnaným do úzkých uspokojit jejich spotřební touhy za poměrně nízkou cenu.
 
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená