FinExpert.e15.cz

Češi stále nezvládají své dluhy

Počet nově nařízených exekucí loni klesl na 820 tisíc, tedy o 13 procent oproti roku 2011. Tím ale pozitivní zprávy končí.
Češi stále nezvládají své dluhy

Je to k nevíře, ale celkem je dnes otevřeno na dva milióny exekucí, exekuce je tak vedena proti 400 tisícům osobám. Počet osobních bankrotů od okamžiku vzniku tohoto institutu stále narůstá. V lednu 2013 jej vyhlásilo 1 695 lidí, což je o necelá čtyři sta víc než v prosinci loňského roku. Tato čísla jsou druhá nejvyšší od roku 2008, kdy možnost osobního bankrotu vznikla. Každý den tak do bankrotu upadne průměrně téměř padesát dlužníků.

Zadlužujeme se stále více nebo jen častěji využíváme bankrotu, který dlužníkovi umožňuje splatit pouhých 30 % dluhů? „Pravděpodobně obojí. Lidé se i přes alarmující nárůst bankrotů a smutné příběhy, kterými nás bombardují média, nepoučili a přeceňují své schopnosti splácet. Finanční gramotnost stagnuje a firmy s téměř lichvářskými praktikami zažívají žně,“ říká Ivan Macho, finanční specialista společnosti Veritas Finance.

Finanční gramotnost? Dosti mizerná

Jak ukázala Konference o finanční gramotnosti, žádné zázračné zlepšení nelze očekávat. Podle průzkumu Millward Brown pro Českou spořitelnu (1002 respondentů) lidé nejeví zájem o finanční oblast (jen 17 bodů ze 100) a v bankovních produktech se orientují jen na 31 bodů. Poměrně dobře dopadli ve finanční zodpovědnosti, kde získali 68 bodů. Celkové skóre finanční gramotnosti však je pouhých 35 bodů. Navíc ti, kteří přiznávali nejnižší finanční gramotnost, mají také nejmenší zájem se v této oblasti dále vzdělávat.

Z výzkumu vyplynulo, že pokud lidé disponují dostatkem informací, jsou schopni se chovat poměrně finančně zodpovědně. Zásadní je však slovíčko pokud, protože zároveň tyto informace příliš nevyhledávají. Mnozí spotřebitelé nedokáží porovnat podmínky různých finančních produktů, nečtou důkladně smlouvy a příliš důvěřují. Podle průzkumu Partners (2011) má navíc i mladá nastupující generace velmi slabé znalosti finančního trhu, a to dokonce o 27 procent horší než znalosti jejích rodičů.

Kvůli čemu se zadlužujeme

České domácnosti jen bankám dluží 1 129,83 mld. Kč. (únor 2013), což je přibližně o 33,5 mld. Kč více než před rokem a jen lehce pod 30 % HDP. Domácnosti si berou nejčastěji úvěry na bydlení (téměř 72 %), přičemž s téměř 87 % převládají hypotéky a zbylé jsou úvěry ze stavebního spoření. To vše je srovnatelné s jinými zeměmi.

Meziměsíčně sice zadluženost v lednu klesla, odborníci však optimismus utínají hned v zárodku: pravděpodobně to nebude tím, že bychom začali být opatrnější, právě naopak, přikláníme se více k nebankovním subjektům. A to mimo jiné proto, že banky důkladněji prověřují bonitu potenciálních klientů a úvěry jsou tak méně dostupné.

Podle Davida Šmejkala z Poradny při finanční tísni jsou nejvíce problémové úvěry od 300 – 600 tisíc korun, které tvoří 36 % všech nesplácených úvěrů. Také však narůstá podíl nesplácených úvěrů do 300 tisíc (32 %). Když si dlužník neví rady se svými dluhy, často sáhne po jiné půjčce, ačkoli tak jen vytlouká klín klínem. Někteří pak pod tlakem hrozící exekuce zoufale shánějí peníze a sednou na lep lichvářským subjektům, které půjčí ihned, ale za nehorázných podmínek, či jsou dokonce schopni rychle, leč o to nevýhodněji prodat i vlastní byt, protože běžná procedura prodeje by trvala i několik měsíců. Přitom prvním a nejzásadnějším krokem, který by měli podniknout ihned, jakmile se dostanou do potíží se splácením, je kontaktovat věřitele a pokusit se domluvit na snížení či odkladu splátek.

Zadlužovací oddlužovací agentury

Problémem jsou paradoxně i agentury, které mají zadluženým pomoci. Nic není zadarmo, tedy ani pomoc v nouzi: mnohé neeticky, nicméně v mezích zákona využívají zoufalé situace zadlužených. Klient s agenturou uzavře smlouvu (např. mandátní), podepíše plnou moc a agentura pak jedná klientovým jménem s věřiteli.

Uzavření smlouvy však ještě neznamená, že věřitel nabídku agentury přijme nebo se s agenturou dohodne na mírnějších podmínkách. Protože závazek klienta nelze převádět, věřitelé, tedy banky, s agenturami ve většině případů vůbec nespolupracují. Klientovi se však ulevilo, že za něj vše řeší agentura, sám nic nepodniká a připravuje se tak o možnost vyjednat si snížení či odklad splátek. A problém se jen prohlubuje.

Agentura si navíc účtují neúměrně vysoké poplatky za komunikaci s věřitelem a každý krok, který jménem klienta podniknou. Řada z těchto odměn přitom vůbec není vázána na dosažení dohody s věřitelem.

Kam se tedy obrátit o pomoc?

Řešení problémů neodkládejte, čím dříve projevíte ochotu problém řešit, tím vstřícnější bude i věřitel. Po několika ignorovaných upomínkách a výzvách ze strany věřitele se prostor pro jednání zužuje. Radu hledejte výhradně v bezplatných agenturách.

Poradna při finanční tísni, o.p.s.

Poradny zřízené Exekutorskou komorou

Občanské poradny sdružené v Asociaci občanských poraden

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

A to menší je kde, vy chytráku s jednoduchým řešením...
Jenda ze Lhoty
19. 3. 2013, 16:32
Řešení je jednoduché, nicméně v Čechách plných nemys...
Voldemort
19. 3. 2013, 15:11
Z mého pohledu. Každý hovoří o tom, že nemám kupova...
rudabhb
19. 3. 2013, 14:01
finanční trh je dynamický a proto jej nelze vstřebat...
honza
19. 3. 2013, 12:31

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená