FinExpert.e15.cz

Češi si užili Vánoce. Na dluh

Nic nového pod Sluncem. Čeští zákazníci opět vyřešili Vánoce půjčkou.
Češi si užili Vánoce. Na dluh

Češi tak kupovali dárky, aniž by na to měli finanční prostředky. Tím spravili náladu bankám a úvěrovým společnostem, které začínají pociťovat opatrnost klientů a s tím menší chuť zadlužit se. Jejich překvapivě zodpovědné chování se však s příchodem Vánoc vytratilo.

Fotoaparáty, domácí spotřebiče, nábytek, bytové doplňky či oblečení. Češi sice měli bohatého Ježíška, ale za cenu toho, že si na něj lidé museli vzít půjčku a tím pádem se zadlužit. Dva měsíce před Vánocemi zaznamenala většina úvěrových společností a bank narůst zájmu o spotřebitelské a hotovostní úvěry.

„Objem půjček poskytnutých v posledním čtvrtletí roku tvoří zhruba 30 procent objemu. Zvýšený počet žádostí o úvěr jsme evidovali už od počátku října, nejvíce si pak lidé půjčovali v listopadu a v první polovině prosince,“ říká generální ředitel Home Creditu David Bystrzycki.

Na přelomu listopadu a prosince měli také napilno pracovníci Český spořitelny, GE Money Bank či Raiffeisenbank. „Vánoce jsou každoročně vrcholem spotřebitelského financování a zvýšený zájem o spotřebitelské úvěry jsme zaznamenali i tento rok, v listopadu a prosinci byl zájem o přibližně 20 procent vyšší než v předchozích měsících,“ prozradil mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Méně spokojenosti naopak zavládlo ve společnostech Provident Financial a Cofidis, které poskytují neúčelové úvěry. „Loňské vánoce byly podle našich předběžných odhadů obchodně slabší než v minulých letech. Přičítáme to hlavně obavám lidí z dalšího vývoje ekonomiky,“ poznamenal mluvčí společnosti Provident Financial Ondřej Holoubek. Ta za poslední čtvrtletí uplynulého roku poskytla téměř 76 tisíc půjček, což je nejméně za posledních pět let. Tyto výsledky tak kopírují telefonický průzkum, který společnost uskutečnila mezi svými zákazníky v listopadu. Z nich vyplynulo, že téměř polovina Čechů byla připravena na chudší Vánoce, než byly ty minulé.

Půjčka je už vnímána jako riziko

Nebýt Vánoc nebylo by ale do smíchu nikomu. V meziročním srovnání bank a úvěrových společností je totiž patrná změna kurzu. Vzít si úvěr už není pro českého zákazníka samozřejmou věcí. Vliv můžeme hledat ve finanční krizi, jejíž opratě převzala krize dluhová. Lidé pod tlakem negativních zpráv začínají více uvažovat, což se projevuje také k přístupu k úvěrování.

„Zájem o úvěry je obecně nižší než před rokem 2009. Lidé se poučili z tehdejšího nepříznivého vývoje a zadlužují se opatrněji,“ poznamenal Kofroň. Podobný vývoj potvrzuje také Hana Miencelová z GE Money Bank. „Ve srovnání se stejným obdobím v roce 2010 zaznamenáváme mírný pokles v řádu jednotek procent.“

V současnosti tak můžeme pozorovat pozitivní trend, kdy se lidé nezadlužují, pokud to není nezbytně nutné. Ubývají tak například úvěry na dovolenou, či nový telefon. „Z aktuálního trendu je patrné, že jsou klienti zdrženlivější, půjčují si tak nižší částky. Zvažují, zda si peníze půjčí, či zda věc, o které uvažovali, opravdu potřebují,“ řekla mluvčí Poštovní spořitelny Denisa Salátková.

Vedle nižších půjček dávají klienti přednost také nižšímu měsíčnímu zatížení. Prodlužuje se jim sice doba splácení, ale v případě nepříznivé finanční situace je nižší měsíční splátka tolik neohrozí. „Noví klienti ocenili naší rozšířenou produktovou řadu o klasický úvěr, jehož podstatou je nižší měsíční splátka,“ dokládá zájem Jana Klusáčková ze společnosti Cofidis.

Zachrání Vánoce i rok 2012?

Kontrola a optimalizace výdajů patří v současnosti mezi hlavní kritéria zájmu budoucích, ale i stávajících klientů. „Z našich průzkumů vyplývá, že prioritou pro mnoho našich klientů v současné době je optimalizace výdajů, tedy splátek, které platí za své úvěry, kreditní karty nebo kontokorenty. Předpokládáme, že tento trend bude převládat i v roce 2012,“ popisuje mluvčí České spořitelny Petr Podzimek.

To, že je nyní půjčka větší riziko, než bylo dříve běžné, dokládá ještě jedna skutečnost. „Viditelně stoupá počet klientů, kteří se chtějí pojistit pro případ neschopnosti úvěr splácet,“ konstatovala Salátková.

Je tak patrné, že v tomto roce se pytel s úvěry neroztrhne. Vzhledem k současnému ekonomickému vývoji je totiž ze strany klientů očekáván rezervovanější přístup. Místo zvýšení poptávky po úvěrech se očekává její stagnace.

Další článek


 

celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

já poučen z let minulých a vlastních chyb jsem prost...
pepik
10. 1. 2012, 17:00
Děláme to také tak a navíc dlouhá léta zpět u nás pl...
david
10. 1. 2012, 08:57
Vidím spíše problém v tom, jak vysoké jsou náklady n...
Jarda
10. 1. 2012, 07:16
Od toho ale jsme myslící tvorové. :-O Je smutné, že...
Petr007
9. 1. 2012, 22:04
Mate pravdu na druhou stranu, lidem je dnes vnucovan...
Noxik
9. 1. 2012, 19:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená