FinExpert.e15.cz

Češi si pořizují stále více výpočetní techniky na splátky

Počítač mám doma více než 32 % obyvatel ČR starších 15 let a vybavenost neustále stoupá.

Podle průzkumu společnosti Faktum Invenio z ledna letošního roku má doma počítač 32 % obyvatel ČR starších 15 let, přičemž zákazníci společnosti Home Credit jsou v tomto směru výrazně vybavenější: počítačem doma disponuje celých 58 % z nich. Průměrná výše jednorázového spotřebitelského úvěru Home Credit, určeného na financování výpočetní techniky, činila v prvním pololetí 2006 více než 13,5 tisíce Kč. Osobní počítače, notebooky a příslušenství se na splátky nejvíce kupují v Jihočeském kraji.

Klienti Home Credit jsou lépe počítačově vybaveni než obecná populace

Podle průzkumu společnosti Faktum Invenio z ledna 2006 má v domácnosti osobní počítač 32 % obyvatel ČR starších 15 let. Z průzkumu dále vyplývá, že z pohledu sociodemografických skupin jsou uživateli především mladší věkové ročníky (nejčastěji do 29 let), s rostoucím věkem pak míra užívání počítačů klesá. Počítač dále využívají zejména studenti, vysokoškoláci, lidé s příjmy nad 30 000 Kč a muži. Zákazníci Home Credit jsou v tomto směru výrazně vybavenější, protože podle výše zmíněného průzkumu počítačem doma disponuje celých 58 % klientů společnosti. Polovina z nich vlastní počítač poměrně nový, ne starší pěti let. Téměř 30 % klientů pak užívá počítač, jehož stáří nepřesahuje tři roky. Pokud jde o srovnání osobního počítače v domácnosti v rámci věkových kategorií: ve skupině od 21 - 30 let není rozdíl mezi obecnou populací a klienty Home Credit příliš významný, činí 49 % : 53 %. U věkové skupiny 41 - 50 let je ale rozdíl výraznější - 31 % : 61 % ve prospěch počítačově vybavenějších zákazníků Home Credit.

Klienti společnosti Home Credit si na jednorázový spotřebitelský úvěr nejčastěji pořizují celé počítačové sestavy a notebooky, ale i samostatné monitory, tiskárny a jiné PC komponenty.

Průměrný úvěr je v hodnotě 13 527 Kč

Průměrná financovaná částka na nákup výpočetní techniky se podle statistik Home Credit mění nejen v čase, ale i podle kraje. Zatímco v roce 2002 kulminovala na částce 20 701 Kč a následně postupně klesala až do prvního pololetí roku 2005 včetně, kdy představovala 12 449 Kč, od druhého pololetí loňského roku opět postupně narůstá, a to na 13 527 Kč za první pololetí 2006. Podle aktuálních dat Home Credit za období červenec a srpen 2006 vzestupný trend pokračoval i během prázdninových měsíců, kdy se průměrně financovaná částka zvýšila na 14 491 Kč (údaj k 31. srpnu 2006; viz graf č.1).

Průměrná financovaná částka výpočetní techniky

Klepněte pro větší obrázek

Dražší modely se nakupují především v Praze

Průměrná financovaná částka na pořízení výpočetní techniky se rovněž výrazně liší mezi jednotlivými kraji. Z dostupných dat za období od ledna do srpna 2006 vyplývá, že zatímco v Praze se nakupují dražší modely průměrná výše úvěru přesahuje 15,5 tisíce Kč, tak například v Jihočeském kraji, kde je o výpočetní techniku na splátky největší zájem, se prodávají levnější počítače a příslušenství s průměrnou profinancovanou částkou 11,5 tisíce Kč.

Počítače na splátky si nejčastěji pořizují Jihočeši

Nejvíce výpočetní techniky pořízené prostřednictvím jednorázových spotřebitelských úvěrů se v prvním pololetí 2006 prodalo v Jihočeském kraji – jeho podíl na celkovém počtu uzavřených smluv společností Home Credit pro tuto komoditu činil 27 %. Na druhém místě je Plzeňský kraj s 13 % uzavřených smluv a třetí v pořadí následuje kraj Středočeský (viz graf č. 2). Z hlediska celkového srovnání dle počtu uzavřených smluv ve všech komoditách je Jihočeský kraj, který v oblasti výpočetní techniky pořizované na splátky výrazně vede, až na pátém místě v ČR. Plzeňský kraj, který je v množství uzavřených smluv na výpočetní techniku na druhém místě, je v celkových prodejích dle počtu uzavřených smluv na místě sedmém.

Podíl jednorázových spotřebitelských úvěrů Home Credit v krajích

Klepněte pro větší obrázek

Srovnání se Slovenskem

Podle výsledků výzkumu, který na Slovensku v dubnu letošního roku realizovala společnost TNS SK*, má v domácnosti počítač 46,9 % obyvatel. Notebooky stále patří k nadstandardnímu vybavení, vlastní je jen 5,9 % Slováků. Počítač využívají zejména žáci a studenti, podnikatelé, osoby s vysokoškolským a úplným středoškolským vzděláním, obyvatelé větších měst a lidé mladších věkových kategorií (do 29 roků). Dvě pětiny Slováků počítač stále nepoužívají. *Zdroj: www.pcrevue.sk

Ze statistik Home Credit Slovakia vyplývá, že nejvíce počítačů se na Slovensku kupuje na splátky v Bratislavě, následuje kraj Trenčín. Průměrná hodnota jednorázového spotřebitelského úvěru na nákup výpočetní techniky se vyvíjela i na Slovensku, stejně jako v Česku. Nejdříve klesala z 18 197 Sk v roce 1999 až na 14 124 Sk v roce 2004, avšak od prvního pololetí 2005 se opět postupně navyšovala až na současných 17 156 Sk (údaj k 31. srpnu 2006), tedy přibližně 13 tisíc Kč.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená