FinExpert.e15.cz

Češi si oblíbili Velkou Británii

Po vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004 se mnoho Čechů vydalo do zahraničí za prací nebo také hledat nové zkušenosti.
Češi si oblíbili Velkou Británii

Velká Británie se stala oblíbeným cílem, protože jako jedna z mála zemí ihned otevřela svůj pracovní trh bez omezení. Mezi květnem 2004 a červnem 2006 v Británii pracovalo téměř 450 000 lidí z nových členských zemí Evropské unie. Češi nejsou v Británii zdaleka tak početní jako Poláci ani jako naši sousedé ze Slovenska. V červnu 2006 pracovalo v Británii přes 22 tisíc Čechů a dvojnásobek Slováků. Poláků bylo dokonce přes čtvrt milionu. Tyto čísla představují ty, co se oficiálně zaregistrovali v rámci tzv. Worker´s Registration Scheme. Přesná statistika přitom neexistuje, poněvadž české úřady nemají zákonnou povinnost počet Čechů pracujících v zahraničí evidovat.

Nejatraktivnější je Londýn

Podle toho, jak často člověk zaslechne polštinu na londýnských ulicích nebo narazí na českou či slovenskou obsluhu v místních kavárnách a restauracích, je zřejmé, že nejvíce lidí se koncentruje v britské metropoli. V Londýně a jeho okolí je lidí ze střední a východní Evropy nejvíc, a to téměř 30%, zatímco nejméně Východoevropanů pracuje v Severním Irsku a Walesu.

V Londýně vznikají polské čtvrti, nalezneme tam nespočet polských obchodů, ale pouze dva české obchody a dvě české restaurace. Naštěstí české pivo je běžně dostupné téměř na každém rohu. Po kulturní stránce na tom Češi v Londýně také nejsou špatně, České centrum pravidelně pořádá různé výstavy či filmové projekce, navíc se i mnohé české kapely čas od času objevují na londýnských pódiích. Za poslední rok tam vystoupili například Kabát, Monkey Business nebo Indy a Wich. Oblíbené jsou i československé party, na kterých se podává guláš, halušky, ale i kofola a tatranky a jiné, v Anglii vzácné, pochutiny.

Nejen do kuchyně

Počet Čechů v Británii průběžně stoupá, a to i v jiných částech země jako je okolí měst Bristol, Newcastle či Nottingham, kam je v dnešní době snadné a levné se dopravit díky nízkonákladovým leteckým společnostem. Mimo Londýn Češi pracují především v zemědělství – koneckonců sezónní sběr ovoce je oblíbenou brigádou i mezi českými studenty, v Londýně se pak živí většinou v administrativní a obchodní sféře a také v oblasti hotelnictví a pohostinství. Zároveň však i stoupá počet odborníků a specialistů, kteří tam pracují, například lékařů. General Medical Council ve Velké Británii registruje na 800 českých lékařů, z nichž někteří pracují v těch nejlepších zdravotnických zařízení v zemi i na světě.

Pracovat a studovat

Za prací jezdí především mladí lidé, 82% je ve věku mezi 18-34. Mnozí z nich jsou studenti, co spojují jazykové či vysokoškolské studium s možností přivýdělku. Na české poměry se jedná o celkem slušný přivýdělek, v anglických poměrech to většinou nebývá tolik – mezi lety 2004 a 2006 se průměrná hodinová mzda pohybovala mezi 4,50 a 5,99 librami za hodiny, což je prakticky minimální mzda.

Ušetřit se však dá na mnoha výdajích včetně letenek. Cena z Prahy do Londýna se v dnešní době pohybuje od 509 Kč včetně poplatků a tax. Zaletět si do Londýna byť na víkend není tedy zase tak drahé a z londýnských letišť Gatwick či Stansted se člověk snadno a rychle dopraví do centra města vlakem, čímž se vyhne všudypřítomným dopravním zácpám.

Pohodlnější je letět

Letecká doprava mezi Prahou a Velkou Británií se zvyšuje, přičemž polovinu přepravených cestujících tvoří Češi. Dle údajů pražského letiště Ruzyně se počet lidí cestujících do Velké Británie zvýšil o 3 až 7,5 procent. Např. levný letecký dopravce EasyJet přepravil do srpna letošního roku do Británie na 450 000 cestujících. Létá se hlavně přímo do Londýna, ale největší nárůst počtu cestujících byl zaznamenán právě do jiných měst jako jsou Bristol, Newcastle či Nottingham.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Pruzkum v Irsku (republice)
Franta
5. 11. 2007, 17:16
Re: Pruzkum v Irsku (republice)
Jiří Zatloukal
3. 11. 2007, 10:49
Pruzkum v Irsku (republice)
Franta
31. 10. 2007, 18:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená