FinExpert.e15.cz

Češi si nenechávají dovolenou proplácet

Evropy konečně dorazilo léto se sluncem, zábavou, odpočinkem a dalšími radovánkami. Do jaké míry však Evropané skutečně musí relaxovat? Vybírají si zaměstnanci doopravdy svoji zaslouženou dovolenou, nebo si ji raději nechávají proplatit?
Češi si nenechávají dovolenou proplácet

Dovolenými se zabýval nedávný průzkum na jobpilot.cz a na stránkách Monster, světové jedničky na online trhu práce. Závěr: prázdniny jsou naprosto nutné pro zotavení ze stresu v zaměstnání. Jednoznačně největší část respondentů, téměř 50 procent, si vybírá dovolenou kompletně, druhou nejpopulárnější volbou je přenášení zbývající části dovolené do příštího roku. Jen velmi malá část lidí si naopak nechává dovolenou proplácet.

Peníze nenahradí odpočinek od stresu

10.327 účastníků odpovídalo na otázku: „Vybíráte si celou dovolenou?“ Zde jsou jejich odpovědi:

 • 44,95% Ano, vždy, potřebuji celou dobu na odpočinek!
 • 36,88% Ne, část dovolené si mohu převést na další rok
 • 10,42% Ano, můj zaměstnavatel na tom trvá
 • 7,75% Ne, raději si část dovolené nechávám proplatit

Odpovídali respondenti z Belgie, České republiky, Dánka, Francie, Irska, Itálie, Lucemburska, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Británie.

Respondenti z České republiky odpovídali takto:

 • 55,56% Ano, vždy, potřebuji celou dobu na odpočinek!
 • 25,00% Ne, část dovolené si mohu převést na další rok
 • 16,67% Ano, můj zaměstnavatel na tom trvá
 • 2,78% Ne, raději si část dovolené nechávám proplatit

Relaxaci zřejmě potřebují nejvíce v Dánsku, kde zhruba 70 procent respondentů zvolilo odpověď číslo 1. Stejně si vybralo 61 procent Belgičanů a zhruba 60 procent obyvatel Británie. Pracovní podmínky budou asi uvolněnější v Rakousku, kde 65 procent respondentů přenášejí své dovolené do dalšího roku a pouze 24 procent respondentů si vybere dovolenou vcelku. Podobně si také jen 32 procent respondentů v Německu vybere celou dovolenou a 49 procent ji nechává přejít do dalšího roku. Zaměstnavatelé jsou patrně nejstriktnější ve Španělsku, kde si 28 procent respondentů vybralo dovolenou v plné délce povinně, avšak jen 21 procent využilo celu délku dobrovolně.

Proplácení dovolené není v Evropě příliš populární. Můžeme tedy usuzovat, že respondenti si užívají své volno a uznají význam dovolené. "Vybírání dovolené v letních měsících považuji za zdravý přístup. Parné dny strávené na pracovišti neprospívají lidskému zdraví a často ani nepřinesou kvalitní pracovní výsledek," říká Ladislav Hadáček, ředitel české pobočky společnosti jobpilot a Monster.

Nenechte se příliš vystresovat

„Stres v zaměstnání je pravidelně identifikován jako jeden z hlavních problémů u rizik na pracovišti a nemocí z povolání,“ potvrzuje Dr. Eusebio Rial-Gonzalez, projektový manažer u Evropské agentury pro bezpečnost a zdraví při práci. Agentura byla založena Evropskou komisí a snaží se o zlepšování bezpečnosti práce a boj proti nemocem z povolání. Podle dr. Rial-Gonzaleze může stres v práci způsobit mnoho zdravotních problémů, fyzických i psychických. Patří mezi ně bolest zad, potíže se srdcem, žaludeční vředy, vysoký tlak a oslabená imunita, ale také problémy se spánkem, úzkostné poruchy, deprese, neschopnost soustředění, neschopnost soustředění, podrážděnost, potíže v mezilidských či rodinných vztazích a celkové vyhoření. "Musím poukázat na fakt, že stres v práci také ovlivňuje `organizační zdraví` firem," dodává dr. Rial-Gonzalez. Společnosti tak mohou trpět zvýšenou nemocností, fluktuací, nárůstem nehod a soudními spory, v neposlední řadě též sníženou výkonností a kvalitou.

Metody každodenní prevence stresu

„Zdravotní rizika způsobovaná stresem nemůžeme podceňovat,“ uvedl Ladislav Hadáček. Zatímco Evropská agentura pro bezpečnost a zdraví při práci doporučuje, aby se prevence stresu stala jedním z pilířů organizační politiky závazné pro všechny úrovně managementu, každá zaměstnanec může začít s praktickými způsoby snižování vlastní individuální úrovně stresu:

 • Pohybujte se. Věnujte několik minut několikrát denně jednoduchým cvikům nebo osvěžující procházce kolem bloku.
 • Myslete pozitivně. Zkuste se soustředit na pozitiva ve svém každodenním životě a připomeňte si: sklenice je napůl plná, nikoli napůl prázdná!
 • Zpomalte. Vstávejte o 15 minut dříve, připravte si chutnou snídani a vyhýbejte se spěchu.
 • Nastavte si své priority a delegujte. Sestavte si pracovní plán a držte se jej. Dokončete si své úlohy jednu po druhé, nepodnikejte vše naráz. Kdykoli můžete, delegujte úlohy.
 • Využijte svůj smysl pro humor. Vyprávějte vtip nebo si jej poslechněte, vždy věnujte pozornost humorným stránkám života.
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

proplatit v CR?
ypsilon
8. 8. 2005, 11:39

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená