České dlužníky v exekuci jejich nesplacené závazky příliš neznepokojují. Na vánoční svátky si letos půjčí peníze celkem 1,3 milionu lidí, 119 tisíc z nich je přitom v exekuci. Výjimkou nejsou lidé, proti kterým je nebo bylo vedeno deset a více exekucí a místo splacení stávajících dluhů si berou další půjčky. Nejčatěji si lidé plánují půjčit do 10 000 korun, často se jedná o důchodce a studenty. Půjčky si berou překvapivě také lidé s nadstandardně vysokými příjmy. Průzkum zveřejnila Exekutorská komora ČR.
Investoři si vybírají, komu své finanční prostředky poskytnou.
Před vánočními svátky si Češi půjčují většinou do 30 000 korun a splácí průměrně 15 měsíců. Spotřebitelská půjčka z nebankovního sektoru často znamená až 50procentní úrok. Dlouhá doba splácení je nevýhodná především pro sociálně slabé, samoživitele či jednočlenné domácnosti, pro které je rizikový jakýkoli výkyv příjmu. Pokud se stane, že dlužnící přijdou o pravidelný zdroj financí, mohou se snadno dostat do dluhové pasti.
V případě, že dojde k dlouhodobé platební neschopnosti, narůstá závazek několikanásobně – o úroky, ale také o odměny advokátům a exekutorům. Malý nesplácený dluh tak může rychle narůst o tisíce i desetitisíce.