Přestože v růstu objemu spotřebních úvěrů je Česká republika pátá, podílem spotřebních úvěrů na hrubém domácím produktu však bylo Česko stále pod průměrem evropské pětadvacítky. Rychle rostly i české úvěrové registry. Tyto informace zazněly na mezinárodním fóru Asociace poskytovatelů informací v oblasti spotřebních úvěrů (ACCIS), které v Praze minulý týden zorganizovala společnost CCB – Czech Credit Bureau.
V období let 2003 až 2005 rostly v rámci EU spotřební úvěry nejrychleji na Slovensku, a to o přibližně 66 procent. V druhém Maďarsku vzrostly o 59 procent a v třetí Litvě o 56 procent. Růst v České republice byl s 30 procenty pátý nejrychlejší. Podíly spotřebních úvěrů na hrubých domácích produktech však byly ke konci roku 2005 takřka opačné. Nejnižší mělo Slovensko s necelými 2 procenty HDP, druhý nejnižší měla Litva s 2 procenty HDP. Česko mělo se 3 procenty pátý nejnižší podíl na HDP.
Registry se naplnily velmi rychle
Kde se Česku ve srovnání s ostatními státy velmi dařilo, byla oblast úvěrových registrů. Ze studie Světové banky/IFC vyplývá, že české úvěrové registry BRKI a NRKI jsou nejrychleji rostoucími v zemích střední a východní Evropy a za pouhých pět let provozu BRKI se podařilo docílit stejné procentní naplněnosti databáze (tzv. hit-rate), jakou mají registry v jiných zemích EU po desítkách let provozu.