FinExpert.e15.cz

Češi se v úsporných zdrojích vyznají více, stále to ale nestačí

Praha, 18. srpna 2014

Dva roky po ukončení výroby klasických žárovek se Češi v nových úsporných zdrojích vyznají opět o něco více. Vyplývá to z tradičního průzkumu poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz. Oproti situaci před rokem nyní Češi úsporným zdrojům mnohem více důvěřují (84 %) a zlepšila se i jejich znalost údajů na obalech.

O 11 % se také zlepšilo povědomí o životnosti úsporných zdrojů. Naopak výrazně narostla neschopnost určit typ závitu, který doma lidé mají. Problém s jeho identifikací měla více než polovina respondentů. 

Už dva roky si Češi zvykají na nové typy světelných zdrojů, které nahradily klasickou žárovku. A přestože klasická žárovka je v mnoha obchodech ještě stále dostupným zbožím, podíl prodejů úsporných a zejména LED zdrojů každoročně roste. Příchod nových typů zdrojů a patic s sebou však přinesl i nemilou starost. 

Na rozdíl od dob nadvlády klasické žárovky je dnes mnohem těžší vybrat si zdroj tak, aby s ním byl uživatel spokojen. „Pro zákazníka je důležité, jak a kde chce světlo využívat. Při nákupu zdroje je třeba brát v potaz velikost místnosti, její účel, barvu výmalby apod. Na trhu je přitom nepřeberné množství kombinací závitů, barev světla, typů a světelnosti zdroje, takže většina lidí se v nich nevyzná a často sáhne po nevyhovujícím zdroji,“ vysvětluje obchodní ředitel eSvětlo.cz Michael Urban. 

Podle průzkumu eSvětlo.cz se lidé při nákupu řídí hlavně životností (69 %), cenou (64 %), značkou (59 %), výkonem (54 %), barvou světla (36 %) a designem (19 %). Právě barva světla je přitom jedním z klíčových ukazatelů vhodnosti umístění žárovky. Označení 2700 K na obalu znamená, že zdroj vyzařuje teplou bílou barvu a tedy nahrazuje světlo oblíbené klasické žárovky. Někteří výrobci však jako teplou bílou označují 

i hodnoty 3000 K nebo rozpětí 2000 – 3000 K. „Taková žárovka pak nejenže nebude barevně korespondovat s klasickou žárovkou, ale ve větším počtu budou jednotlivé zdroje vyzařovat různou barevnost, což není pro spotřebitele komfortní. Proto je třeba vědět, co Kelvin znamená a kolik Kelvinů jednotlivá barevná spektra mají. Náš průzkum prokázal, že tento pojem stále neznají dvě třetiny Čechů, což je sice o 6 %  lepší výsledek než loni, ale celkově ho hodnotíme jako nedostačující,“ vysvětluje Urban. 

O něco lépe jsou na tom Češi se znalostí pojmu Lumen, který určuje světelný tok. „Dříve byli lidé zvyklí nakupovat podle výkonu ve wattech. Obvykle vybírali mezi 40, 60, 75 a 100 wattovou žárovkou. Toto rozlišení je však u úsporných zdrojů nepoužitelné, dnes hraje prim světelný tok. S technologickým pokrokem navíc stále roste počet lumenů na watt, proto by se měli spotřebitelé rozhodovat hlavně 

na základě počtu lumenů. Může se tedy lehce stát, že spotřebitel ke své škodě upřednostní počet wattů. Dokonce i když je na obale napsáno, že zdroj nahrazuje 60W žárovku, nemusí to být zejména u neznačkových zdrojů pravda,“ říká Michael Urban z eSvětlo.cz. Co znamená jednotka Lumen stále neví 53 % populace, loni to však bylo 88 %. 

Přes tyto peripetie se rapidně zvýšil počet lidí, kteří úsporným zdrojům důvěřují, a to z 36 % na 84 %. Pouhá tři procenta si myslí, že při koupi stejného zdroje budou muset měnit i závit (loni 13 %). Bohužel s příchodem více závitů na český trh začíná řada Čechů tápat, jaký konkrétní závit mají vlastně doma. „Dříve se používaly prakticky pouze závity E14 a E27. Dnes jich je minimálně třikrát více, v průmyslové sféře i desetkrát více. Jestliže loni závit nepoznala pětina respondentů, letos to bylo přes polovinu,“ doplňuje Urban. 

Se zvyšováním vědomostí se podle průzkumu eSvětlo.cz mění i místa, kde Češi nakupují. Zatímco před rokem upřednostňovali nákup v kamenném obchodě tři čtvrtiny respondentů, nyní to jsou zhruba dvě třetiny. „Svědčí to o tom, že čím dál víc lidí si dokáže vybrat LEDku nebo úsporku dle vlastního uvážení. Přesto ještě nejsme v situaci, kdy by si většina z nás mohla dovolit nákup zdroje bez pomoci odborníků. Jednou z možností je například využití světelného auditu, který klientům zdarma nabízíme,“ uzavírá Michael Urban z portálu eSvětlo.cz. Podle údajů portálu Češi při nákupu upřednostňují LED žárovku před úsporkou, a to v poměru 3:1. Nákupem úsporného zdroje domácnost ušetří za dobu jeho životnosti zhruba pět tisíc korun, přičemž návratnost koupě se pohybuje kolem dvou let.      

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená