FinExpert.e15.cz

Češi se učí peníze schovávat do zlata místo do polštáře

Praha, 24. května 2013

Polštářům a vkladním knížkám nejspíš odzvonilo. Češi si své úspory stále častěji ukládají do zlata. Už dávno neplatí předsudek, že zlato je jen pro milionáře, což potvrzují i firmy, které se na prodej takzvaného investičního zlata specializují. Vzrůstající zájem o koupi drahého kovu má několik důvodů. Jedním z nich jsou obavy z vývoje ekonomiky a problémy zemí eurozóny tyto obavy jen zhoršují. „Pokaždé, když dochází k nepříznivému vývoji ekonomiky a lidé se začínají obávat o své úspory, zvyšuje se zájem o koupi zlata,“ potvrzuje Michal Sýkora z MPM Invest. Podle jeho slov je to způsobeno tím, že si zlato z dlouhodobého pohledu udržuje svoji hodnotu a na rozdíl od jiných způsobů spoření se lidé nemusí bát, že jim bude zestátněno či dodatečně zatíženo daní.

Ve světle aktuálního turbulentního dění lze samozřejmě namítnout, že ani zlato nemusí být tou pravou komoditou pro uložení peněz. „Zlato jako veřejně obchodovatelná komodita podléhá krátkodobým výkyvům na světových finančních trzích. Proto dochází i ke krátkodobým poklesům a investičním bublinám. Ty jsou často vyvolány velkými hedgeovými fondy, které vyvolávají poptávku a po dosažení maxima ceny postupně vybírají své zisky,“ vysvětluje Michal Sýkora.Na rozdíl od akcií má však zlato výhodu v tom, že se po výkyvu vrátí přinejhorším na svoji původní hodnotu.

Hodně ale záleží na přístupu investora, který může jednorázově koupit fyzické zlato a spekulovat na růst budoucí ceny nebo investovat postupně za pravidelnou měsíční úložku. Druhý způsob je především vhodný jako alternativa spořících účtů. „Dlouhodobým ukládáním malých částek jsou eliminovány tržní výkyvy ceny zlata,“ říká Michal Sýkora. Pokud klesne cena na burze, investor nakupuje levněji a z dlouhodobého pohledu je pro něj takový pokles výhodou. Aktuální pokles ceny zlata navíc vytváří zajímavý prostor pro další růst jeho budoucí hodnoty, takže většinu investorů do fyzického zlata takový vývoj těší. „Výnosnost zlata se v posledních letech pohybovala okolo 14ti procent ročně. Konzervativní odhad pro budoucí roky je kolem sedmi procent, což stále dalece převažuje ostatní druhy spoření,“ zakončuje Sýkora.

Příklad:

Klient spoří 750,- korun měsíčně. Cílem spoření je 50g slitek investičního zlata. Za šest let naspoří klient 54.000,- korun. Při průměrném ročním zhodnocení 7% získá investor výnos 16.448,- korun.

Pro porovnání při stejné investici do penzijních fondů by při průměrném zhodnocení 1,5% získal 1.508,- korun. Nepočítáme ovšem poplatky, které jsou se správou penzijního fondu spojeny.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená