FinExpert.e15.cz

Češi se stále častěji setkávají s diskriminací na trhu práce

S rozvojem ICT technologií a obrovskou konkurencí na trhu rostou i nároky na zaměstnance.
Češi se stále častěji setkávají s diskriminací na trhu práce

Zaměstnavatelé v Česku často diskriminují potenciální zájemce o práci. S tímto závěrem přišel tým ombudsmana Pavla Varvařovského, který se zaměřil na pracovní inzeráty. Ombudsmanův tým prozkoumal 12 tisíc inzerátů zveřejněných na jednom z pracovních portálů od 1. do 7. dubna a podle jeho průzkumu je diskriminační hned každý šestý inzerát.

Zajímavé je, že zatímco název profese v mužském rodě často nevadí, protože čeština připouští použití i pro ženský rod, obráceně je to již problém. Např. hledá-li firma prodavačku či asistentku, znevýhodněni jsou prodavači a asistenti. Za nepřiměřené je považováno i požadování čistého trestního rejstříku pro profese, jako je pomocná síla na stavbě, a podmínka nepřijatelně dlouhé (někdy až dvacetileté) praxe v oboru. Ještě dále jde ombudsman při posuzování věku, za diskriminaci – ač nepřímou – považuje i formulaci „do mladého kolektivu hledáme...“, která prý diskriminuje starší generace.

Protože zaměstnavatelé mají při hledání nových zaměstnanců většinou jasné představy, co chtějí nebo nechtějí, nekončí ale diskriminace pouze u inzerátů.

Diskriminace – dle matek malých dětí běžná věc

Dle průzkumu společnosti Ipsos-Tambor pro o.p.s. Gender Studies z roku 2009 se s diskriminací v zaměstnání nebo při hledání zaměstnání kvůli svému rodičovství setkalo 54 procent žen. Nejčastěji ženy slyšely při přijímacích pohovorech otázky ohledně počtu dětí a možností jejich hlídání (63 % matek). Téměř polovina (43 %) z těch, které se cítí diskriminovány, nedostala kvůli dětem či těhotenství práci, o kterou se ucházela. Třetině žen (35 %) nepovolili zaměstnavatelé nižší než plný pracovní úvazek po návratu z mateřské či rodičovské dovolené.

Mateřská dovolená, to není dovolená na dva týdny. Maminka vypadne z koloběhu zaměstnání na několik let a pokud zaměstnavatel neusiluje o udržení kontaktu např. tím, že ji zve na probíhající školení, což zrovna u nás příliš nefunguje, často ztrácí přehled o dění ve firmě a nových poznatcích v profesi.

Pokud se navíc rozhodne pro další dítě a mateřská se protáhne třeba na šest let, vrací se často do úplně jiné situace, než z jaké odcházela, a nezřídka je dosazena na nižší pozici, než jakou zastávala před mateřskou. Přitom by stačila trocha snahy ze strany zaměstnavatele (ale i maminky), aby se udržela v obraze a její příchod zpět byl snazší.

Když už maminka úspěšně nastoupí zpět do práce a dítko do školky, objevuje se další komplikace. Prostředí ve školce bývá rejdištěm bacilů a rodiče řeší, kdo s nemocným dítětem zůstane doma. Pokud nemají rodiče štěstí a jejich potomek není extrémně odolný, často je více nemocný než zdravý a maminka je nucena s ním zůstávat doma, takže v práci často chybí. V práci jsou pak důležitější úkoly svěřovány spíše mužům, než maminde, která je každou chvíli doma s dítětem.

Jak brzo chcete otěhotnět?

Jste žena, je vám 27 a hledáte perspektivní zaměstnání s možností postupu? Nebude to tak lehké, automaticky vyvstávají otázky: Třicítka za chvíli, to bude chtít děti a odejde mi na mateřskou. Není už náhodou těhotná?

Také zaměstnanost starších padesáti let je na současném pracovním trhu velkým problémem. Zaměstnavatelé se bojí nižší produktivity práce a obtížnějšího učení se novým věcem a práci s moderními technologiemi. V době, kdy je celkově vysoká míra nezaměstnanosti je naděje seniorů na nalezení práce ještě horší.

Podívejme se na to ovšem z druhé strany. Je takovéto jednání zaměstnavatelů opravdu zcela nepochopitelné? Vybudujete svoji firmu, jste na nohou 18 hodin denně a všemožně se snažíte, protože nejde jen o vaši obživu, ale i platy všech zaměstnanců. Přijmete spíše mladou perspektivní ženu, která vám ale s určitou pravděpodobností odejde na mateřskou, nebo mladého perspektivního muže, u kterého to samé nehrozí? Do koho z nich spíše investujete svůj čas i finance spojené se zaškolením a průběžným školením, aby si udrželi přehled o vývoji v oboru?

Diskriminace existuje, existuje ale i řešení?

Dle průzkumu agentury STEM 85 procent respondentů tvrdí, že se diskriminace v České republice v práci vyskytuje. Tento podíl je přitom od roku 2004 nejvyšší, stejně tak i část lidí (31 procent), kteří to tvrdí rozhodně. Nejčastějším důvodem, proč jsou lidé v ČR na trhu práce diskriminováni, je věk (87 procent dotázaných), následuje zdravotní stav (75 procent) a těhotenství či mateřství (69 procent). Pouze minimální podíl lidí uvádí jako důvod diskriminace politické názory, víru, sociální postavení nebo odlišnou sexuální orientaci.

EU financuje prospěšné programy

Zdá se to být bezvýchodná situace, kde obě strany jsou v právu. Zaměstnavatel chce pro svou firmu to nejlepší, zaměstnanec chce práci, odpovídající jeho možnostem. Zatím využívanou cestou je především finanční podpora zaměstnávání obtížně zaměstnatelných, určená přímo firmám. Také zvyšování kvalifikace a rekvalifikace pracovní síly tak, aby odpovídala potřebám pracovního trhu, se zdá být perspektivním směrem.

Subjekty, které chtějí situaci v této oblasti zlepšit, mohou žádat o dotace z Evropského sociálního fondu, a to prostřednictvím operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

V rámci prioritní osy 3 Sociální integrace a rovné příležitosti je podpora cílena na pomoc osobám ohroženým sociálním vyloučením nebo přímo osobám sociálně vyloučeným. Tato prioritní osa je realizována prostřednictvím čtyř oblastí podpory:

  • podpora sociální integrace;
  • podpora sociální integrace romských komunit;
  • integrace sociálně vyloučených skupin na trhu práce;
  • rovné příležitosti žen a mužů na trhu práce a sladění pracovního a rodinného života.

Z fondu čerpá na konkrétní projekty opakovaně např. Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo pro místní rozvoj, Úřady práce, kraje i některé obce. Málo známý je fakt, že o dotace na projekty, zaměřené na zlepšování uplatnitelnosti zaměstnanců na trhu práce, nemusí žádat jen územní celky či nadace a podobné prospěšné organizace, ale i přímo firmy. A tak například BOTTARI CZ čerpala na rozvoj svých zaměstnanců téměř 750 tis.Kč, Lasercentrum Asklepion na adekvátní cíl více než milion korun. Předpokladem je vypracování kvalitního projektu.

Dotaci ze státního rozpočtu mohou získat firmy z vybraných odvětví v rámci projektu Vzdělávejte se pro růst!. Zaměřen je na vzdělávání vlastních zaměstnanců, čímž však firma zvyšuje i jejich snazší zaměstnatelnost do budoucna. Na projekt si ministerstvo práce a sociálních věcí vyčlenilo 850 milionů korun a chce tak podpořit společnosti z těch oborů, které mají potenciál růstu a rozvoje. Dotace tak míří k firmám zabývajícím se například strojírenstvím, stavebnictvím nebo gastronomií. Měsíčně je možné žádat až půl milionu korun s tím, že na jeden projekt poplynou dotace maximálně jeden a půl roku.

Běh na dlouhou trať

Přesně to je boj proti diskrimnaci. Stejně jako proti korupci, o které se v současnosti hodně mluví. V tomto případě ale není jednoznačný viník, proto je třeba přistupovat spíše preventivně než represivně. Slaďovat požadavky zaměstnavatelů s nabídkou na straně zaměstnanců. Motivovat starší věkové skupiny ke vzdělávání se v ICT technologiích. Podporovat rekvalifikace a možnosti maminek, jak pracovat i s malými dětmi. Je třeba uznat, že minimálně v tomto směru se Ministerstvo školství konečně snaží.

Od září plánuje přispívat firemním školkám 60 procenty na provoz, čímž chce podpořit vznik těchto zařízení. Na školky chce ministerstvo vyhradit až 200 milionů korun. Firemní školky by přešly pod ministerstvo školství, aby mohly přijímat dotace. Musely by nicméně splňovat určitá kritéria, například ohledně hygienických norem nebo kvalifikace učitelek, což ale rozhodně není na škodu, naopak, bude tak zaručena kvalita těchto školek.

Jakou další cestu vidíte vy? Setkali jste se někdy s diskriminací při hledání práce či již během zaměstnání?

http://www.esfcr.cz
http://www.mpsv.cz
http://www.ct24.cz
http://www.genderstudies.cz
Mediafax, STEM

Další článek


 

celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Proč v inzerátu lhát??? Tolik diskutované téma: ...
Pe.ti
31. 10. 2011, 14:39
Tak vy jste ajtak, ale kdo neni ve vasem veku majite...
Krakonoš
24. 6. 2011, 00:00
Je mi přes 50, působil jsem 17 let v IT v různých sp...
Josef
23. 6. 2011, 20:13
Problem je, kam s tema milionama prumernych lidi s b...
Krakonoš
23. 6. 2011, 16:53
Problém asi bude v tom, že je jedná o "pracovní trh"...
xls
23. 6. 2011, 14:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená