FinExpert.e15.cz

Češi rádi riskují, pojištěno je ale jen 61 % z nich

Praha, 6. listopadu 2012

Více než třetina Čechů provozuje alespoň občas rizikové aktivity. Nejčastěji se jedná o rychlou jízdu autem, cyklistiku a cestování do rizikových zemí. Životní pojistkou se ale jistí jen 61 % populace, výrazně méně ovšem v nejrizikovější skupině mladých mezi 18 – 25 lety. Ve svém aktuálním průzkumu to zjistila pojišťovna MetLife.

Ve věkové kategorii 18 – 25 let provozuje občas rizikové aktivity 51% lidí, především mužů. Nejsou přitom větší rozdíly mezi Prahou, zbytkem Čech a Moravou. „V průzkumu se ukázalo, jak rozšířená je u Čechů rychlá jízda v autě. Alespoň občas ji provozuje 49 procent respondentů,“ říká k výsledkům Ivana Blahová, Product Development Director pojišťovny MetLife. „Stejně tak je z výsledků zjevné, že jsme opravdu národem cyklistů. Na kolo vyráží plných 32 procent z nás.“ Mezi dalšími rizikovými aktivitami se objevuje cestování do rizikových zemí, extrémní lyžování a rychlá jízda na motorce.

Přes 80 % pojištěných Čechů si myslí, že životní pojištění je součástí života každého z nás. „Nejčastějším důvodem pro uzavření životního pojištění je pro 38 procent respondentů zajištění rodiny a blízkých. Ale celých 34 procent pojistitelů považuje životní pojištění zkrátka za samozřejmost,“ vysvětluje Ivana Blahová. Dalšími důvody pro uzavření životního pojištění jsou pro 26 % respondentů strach z nenadálé situace, nebo pro 19 % možnost výhodného spoření. Naopak pro více než čtvrtinu respondentů jsou finanční důvody příčinou, proč pojistku dosud neuzavřeli. Pro celých 22 % dotazovaných je to z pocitu, že pojištění nepotřebují. Svou roli hraje ale i věk a lokalita. V nejrizikovější kategorii mezi 18 – 25 lety nemá životní pojištění 52 % dotázaných. Rozdíl panuje také mezi Prahou a Moravou. V metropoli je pojištěna jen polovina lidí, zatímco na Moravě plných 65 %.

„Hranicí, kterou v Čechách do životního pojištění klienti ročně investují, je částka 8000 korun ročně. Dá se říct, že téměř přesně polovina klientů je pod ní a polovina nad touto hranicí,“ dodává Ivana Blahová. K uzavření své smlouvy využívají respondenti nejčastěji služby nezávislého poradce a to ve 40 %.

O něco méně, 35 % dotazovaných, pak konzultuje svou smlouvu s obchodním zástupcem pojišťovny. Nejčastěji se to týká lidí mezi 26 – 35 lety. Více než třetina pojištěných ale má jen matnou představu o detailních podmínkách své smlouvy. “I přesto, že Češi mají sklony k riziku a uvědomují si důležitost životní pojistky, nevěnují bohužel příliš pozornosti jejím smluvním podmínkám. Tím pádem nad ní ztrácejí pocitově kontrolu,“ shrnuje výsledky výzkumu Ivana Blahová a doporučuje lidem, aby se svým pojištěním aktivněji pracovali a zajímali se o jeho parametry.

Výzkum realizovala agentura NMS ve druhém kvartálu 2012. Jednalo se o kvantitativní výzkum on-line, na reprezentativním vzorku 1000 respondentů, populace České republiky ve věku 18 – 65 let.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená