V České republice nic takového neexistuje a ani není příliš velká vůle omezení zavést. Kdo by nám to mohl přikázat je ale Evropská unie.
Evropa v neděli odpočívá
V Rakousku jsou ze zákona zavřeny všechny obchody vyjma pekařství, benzinek a obchodů na nádražích a letištích. I v dalších dnech je ale otevírací doba omezená: obchody mohou mít otevřeno od 6:00 do 21:00 hodin, v sobotu nejvýš do 18:00 hodin. Celkem týdně nesmějí překročit 72 hodin.
I u sousedů v Německu musí mít obchody v neděli zavřeno. Každý stát ale má svůj vlastní zákon „Ladenschlussgesetz“ , jímž může povolit určitý počet prodejních nedělí, pokud je dostatečně zdůvodní. A tak protože soud neshledal adventní neděle za dostatečný důvod, byly v loňském roce v Drážďanech na nátlak odborů zrušeny oblíbené i nákupní neděle 5. a 12. prosince. A to navzdory nesouhlasu mnoha obchodníků, kteří tak přišli o nemalé zisky.
V Belgii jsou otevřeny jen některé malé obchody s potravinami, stejně tak i ve Francii. Tam před časem prošel zákon, který prodej především v turistických centrech dovoluje. Zdá se, že se poučili z faux pas s Michelle Obamovou, která zde doprovázela svého manžela a chtěla si v neděli koupit nějaký suvenýr. Jenže nenašla žádný otevřený obchod. Vyřešil to až prezident Sarkozy, když jednoho z prodavačů po telefonu požádal, aby otevřel.
V dalších zemích je povolen jen určitý počet prodejních nedělí do roka: ve Španělsku osm, ve Švýcarsku čtyři. V Británii mohou mít obchody do 280 m2 otevřeno bez omezení, větší jen šest hodin. Nedělní prodej je s výjimkou zakázán také v Nizozemí nebo Dánsku. Stejně jako u nás mohou mít neomezeně otevřeno obchody např. v Itálii.
Co na to Evropská unie?
Nedělní práci nyní navrhují zakázat křesťanští demokraté v Evropském parlamentu a Rada biskupských konferencí EU, za jejíž podpory vznikla v květnu Evropská aliance pro neděli (European Sunday Alliance).
Evropská aliance pro neděli vznikla jako síť národních Aliancí pro neděli, odborových a občanských organizací a náboženských komunit, které se zabývají osvětovou činností ve vztahu k významu nepracovní neděle. Aliance poukazuje na křesťanskou tradici neděle jako dne vzkříšení Ježíše Krista a jedno ze sedmi přikázání o zachování odpočinku, stejně jako rovnováhu mezi osobním a pracovním životem.
Lidé, kteří musí pracovat v neděli, jsou podle Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie znevýhodněni v sociálních vztazích, rodinném životě a osobním rozvoji. Aliance chce nyní vysvětlovat význam nepracovní neděle europoslancům a vybudovat tak vhodnou atmosféru pro přijetí adekvátních opatření. V každém případě se zdá, že to bude běh na dlouhou trať. Alespoň my Češi v to doufáme, již nyní se ozývají silné hlasy proti „evropskému diktátu“ a navíc, v neděli nakupujeme rádi.
Češi nedělní nákupy milují
V České republice je prozatím úplné zakázání nedělní práce na rozdíl od Slovenska, kde k tomu mají nakročeno, nereálné. Zaměstnanci obchodů s nedělním prodejem tak nejčastěji pracují na krátké a dlouhé týdny. Český zákoník práce garantuje za práci v neděli minimálně 10procentní příplatek, zaměstnancům státní sféry 25 procent.
V Čechách se prostě trávení dnů odpočinku v nákupních megacentrech stalo oblíbenou zábavou. Potvrzují to i supermarkety: právě v neděli dosahují nejvyšších tržeb a zrušení nedělního prodeje by údajně nutně vedlo k propouštění zaměstnanců.
Omezení nedělního prodeje se již v roce 2004 zkoušeli protlačit poslanci KDU-ČSL – neúspěšně. Posledního úspěchu ve vyjednávání s obchodními řetězci dosáhli zaměstnanci v roce 2009, kdy žádali zrušení prodeje na Štědrý den. Obchody přistoupily na kompromis, otevírací dobu 24. prosince zkrátily.