FinExpert.e15.cz

Češi přestali šetřit a vybavují své domácnosti

Ze studie Barometr Cetelem 2007, jejíž výsledky včera Cetelem představil, vyplývá, že Češi přestávají šetřit a chystají se utrácet za vybavení svých domácností.

Svou budoucnost vidí dnes vidí Češi optimističtěji než obyvatelé ostatních středoevropských zemí. Podle výsledků studie přestávají Češi šetřit a chystají se více utrácet. V porovnání s loňským rokem došlo k významnému snížení ochoty Čechů spořit, a to o celých 38 procent. V roce 2006 plánovalo více spořit 60 procent Čechů, v roce 2007 pak už jen 22 procent. Naproti tomu chuť utrácet stále roste: zatímco v roce 2006 plánovalo více utrácet 69 procent českých spotřebitelů, v roce 2007 už to bylo dokonce 74 procent. Česká republika se tak umístila spolu se Španělskem na třetím místě za Maďarskem a Polskem, kde vykazují spotřebitelé ještě větší sklon k utrácení.

Vévodí volný čas, cestování a elektronika

Jak vyplývá z výsledků studie, v roce 2007 chtějí Češi investovat zejména do oblasti volného času a cestování. Zájem roste také o nákup elektrospotřebičů, spotřební elektroniky a mobilních telefonů. Ve všech těchto kategoriích Češi předhonili průměr dvanácti evropských zemí, sledovaných ve studii. Do roku 2010 by navíc podle prognózy společnosti BIPE měly výdaje na vybavení českých domácností dále vzrůst: u nábytku o 21 procent, u elektrospotřebičů o 14 procent a u spotřební elektroniky a počítačů o 13 procent. Vedle výdajů na vybavení domácností poroste v příštích letech zájem i o rekonstrukce a úpravy bydlení, do roku 2010 by měly stoupnout výdaje v této oblasti o 35 %.

Zároveň se zdá, že při pohledu do budoucnosti zůstávají Češi optimisty. Svou současnou i budoucí situaci hodnotí známkou 5,1 z 10, což představuje nejlepší výsledek ze středoevropských zemí. Toto hodnocení je vyšší než průměr všech 12 sledovaných zemí, lépe svou současnou situaci hodnotí jen Belgie, Itálie, Španělsko a Velká Británie, na stejné úrovni je hodnocení budoucí situace v Rusku. Celkově optimistický pohled do budoucna se pak u Čechů odráží ve zvýšené spotřebě a v poklesu záměrů šetřit.

Studie Barometr Cetelem zahrnuje průzkum evropského trhu, který provádí agentura GfK, a makroekonomickou analýzu a prognózu vývoje do roku 2010 od francouzské výzkumné a poradenské společnosti BIPE. Studie zahrnuje celkem 12 evropských zemí – Belgii, Českou republiku, Francii, Itálii, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rusko, Slovensko, Španělsko a Velkou Británii a průzkumu se zúčastnilo celkem 10 tisíc spotřebitelů, minimálně 500 v každé zemi. Cetelem vydává studie spotřebitelského chování od roku 1989, v České republice je Barometr Cetelem prezentován potřetí.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená