FinExpert.e15.cz

Češi podnikají až v Kristových letech

Téměř tři sta tisíc Čechů vlastní společnost s ručením omezeným. Polovina z nich je ve věku 30 až 50 let.
Češi podnikají až v Kristových letech

Mladší generace překvapivě disponuje jen malým zastoupením. To jsou některé údaje z databází a výpočtů České kapitálové agentury (ČEKIA).

Společnost s ručením omezeným je nejoblíbenějším právní formou podnikání. ČEKIA ve svých databázích eviduje celkem 301 386 „kapitálových“ firem, z toho 278 829 (92,5 %) společností s ručením omezeným a 22 557 (7,5 %) akciových společností. „Je to zejména kvůli jednoduchosti a nízké kapitálové náročnosti při založení,“ uvedla Petra Štěpánová, analytička agentury ČEKIA s tím, že v přepočtu na upsaný registrovaný kapitál však představují jen 27,5 % (677,76 miliardy korun) z celkových 2 461,21 miliard korun.

Většina společností s ručením omezeným, které obecně reprezentují malé a střední podnikání, je výhradně v rukou fyzických osob – 48 % (133 989) ovládá jedna fyzická osoba a 38 % (104 809) kontroluje více fyzických osob společně.

Celkový registrovaný kapitál společností s ručením omezeným, které jsou vlastněny fyzickými osobami, dosahuje 121,88 miliard korun, tj. 18 % celkového vloženého kapitálu do společností s ručením omezeným. Naopak 9 % společností, ovšem 78 % registrovaného kapitálu s ručením omezeným ovládají právnické osoby, které jsou obecně kapitálově silnější.

Podle analýzy ČEKIA má majetkový podíl v jedné nebo více společnosti s ručením omezeným téměř 300 tisíc Čechů a 120 tisíc cizinců. „Z uvedené statistiky vyplývá, že každý 35. Čech, a to včetně dětí a nemluvňat, podniká prostřednictvím společnosti s ručením omezeným,“ upozornila Petra Štěpánová.

Z pohledu věkové struktury vlastníků společností s ručením omezeným jsou nejaktivnější lidé v produktivním věku, kteří již dosáhli Kristových let. Polovina z celkového počtu majitelů patří do věkové kategorie 30 – 40 let a 40 – 50 let (shodně po 25 %). S odstupem následuje věková kategorie 50 – 60 let s 18 % (77 800), zatímco vlastníků do 30 let je jen 10 % (43 200) a po šedesátce počet fyzických osob, které kontrolují společnosti s ručením omezeným, prudce klesá.

Nejstarším vlastníkům s. r. o. je přes sto let, naopak v 18 letech zakládají firmy především cizinci.
„Překvapivé je poměrně nízké zastoupení mladší generace mezi majiteli společností s ručením omezeným. To způsobují například široké možnosti studia, snadná realizace praxe v zahraničí, ale do jisté míry také pohodlnost živená nízkou nezaměstnaností a relativně rychlým růstem mezd v uplynulých letech,“ vysvětluje Petra Štěpánová s tím, že před zahájením podnikání mladí lidé často nejprve sbírají zkušenosti v zavedených firmách, navazují kontakty a především shromažďují potřebný kapitál do začátku podnikání. „Důležitý je ale také nápad a odvaha prosadit se na poměrně obsazeném trhu. Pravdou však zůstává, že je lepší dělat chyby za cizí peníze než za vlastní,“ doplňuje Petra Štěpánová.

Průměrný registrovaný kapitál na jednu společnost s ručením omezeným dosahuje 2,4 milionů korun, tedy téměř dvanáctkrát více než zákonné minimum. V případě akciových společností je průměrný registrovaný kapitál dokonce 36x vyšší (72,7 milionů korun). „Akciové společnosti investoři zpravidla používají na kapitálově náročnější projekty,“ komentuje poměry Petra Štěpánová. Současně doplnila, že 86 % společností s ručením omezeným a 56 % akciových společností má registrovaný kapitál ve výši zákonného minima. Většina kapitálu je tak soustředěna do poměrně malého počtu podnikatelských subjektů.

Pro stabilitu firem je důležitá skutečná struktura aktiv a pasiv, nicméně z pohledu běžné obchodní činnosti může být zpravidla ručení kapitálem ve výši 200 tisíc korun v případě většiny společností s ručením omezeným nedostatečné. Dokonce se často stává, že společnosti s ručením omezeným s registrovaným kapitálem v minimální zákonem požadované výši mají v současné chvíli dokonce negativní vlastní kapitál. Takto podkapitalizované firmy mohou, obzvlášť v době finanční krize, přinášet zvýšená rizika pro své obchodní partnery.

„My našim zákazníkům doporučujeme pečlivě zvažovat veškerá rizika a, zejména v této vypjaté době, využívat služeb specializovaných firem, které poskytují podrobné informace o firmách a jejich stabilitu hodnotí na základě širokého spektra různých kritérií, výsledkem čehož je stanovení bonity firem prostřednictvím ratingu a scoringu. Především nadnárodní specializované firmy jsou schopny poskytnout kvalitní hodnocení jak o českých, tak i o dalších firmách z celého světa “ dodala analytička agentury ČEKIA. 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená