FinExpert.e15.cz

Češi patří k nejpracovitějším národům na světě

Mnoho práce ale škodí zdraví, varuje OECD.
Češi patří k nejpracovitějším národům na světě

Češi patří k nejpracovitějším národům západního světa. Tvrdí to alespoň průzkum Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) čítající čtyřiatřicet členských zemí. Dle zjištění organizace pracují Češi v průměru 1 942 hodin ročně, zatímco průměrné číslo za všechny sledované země je o 203 hodin nižší. Průměr zemí OECD je tedy 1 739 odpracovaných hodin za jeden rok.

V tomto ohledu jsme na tom hůře než Slováci, kteří stráví prací průměrně jen 1 693 hodin ročně a jsou tak mnohem blíž obyvatelům zemí „západního bloku“. Například Australanům, kteří tráví v práci jen o tři hodiny ročně méně nebo Kanaďanům, kteří odpracují naopak o šest hodin více. Obecně vzato, obyvatelé vyspělých zemí tráví v práci méně času, ale mají se výrazně lépe, což se pozitivně odráží na jejich psychickém i fyzickém zdraví.

Střední Evropa „dře fest“

Ale nejen to, takoví lidé mohou zakládat rodiny a svým potomkům se dostatečně věnovat, což je i v zájmu státu. Rovnováha mezi profesním a soukromým životem je dle OECD ve vývoji dítěte klíčová. Dítě se dvěma pracujícími rodiči má třikrát větší šanci, že nebude vyrůstat v chudobě.

Klepněte pro větší obrázek
Zajistit pro své občany určitou rovnováho mezi pracovním a soukromým je i v zájmu státu

Vyjdeme-li z řeči čísel, rok 2012 má 252 pracovních dnů, při pracovní době 7,5 hodiny tak dostáváme 1 890 pracovních hodin, což je méně než říká OECD. Pokud bychom uvažovali i svátky, tj. devět dnů navíc, dostaneme se na 1 957 hodin, což se číslům OECD velmi přibližuje. V práci tráví Češi průměrně 35 % svého dne. Patnáct a půl hodiny – to je doba, která nám zůstává na spánek, stravování, rodinu, přátele, koníčky, sledování televize, atd.

Jen pro zajímavost, déle času než Češi tráví v zaměstnání jen Poláci (1 966), Estonci (1 969), Maďaři (1 989), Řekové (2 119) a konečně suverénně nejpracovitější Jihokorejci s 2 256 hodinami ročně. Pokud byste na vrchol žebříčku tipovali spíše na Japonce, tak vězte, že ti skončili pod průměrem OECD s 1 714 hodinami.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj dále uvádí, že 71 % českých matek se vrací do zaměstnání, jakmile jejich potomci začnou chodit do školy. V tomto ohledu je ČR opět nad průměrem, ten je o pět procent nižší. V této statistice si nejlépe stojí skandinávské země Island a Norsko. Nejhůře jsou na tom se 49 % italské matky.

Hodně práce škodí zdraví

V každém případě platí logické pravidlo – čím více stráví člověk prací, tím méně času mu zůstane na rodinu, volnočasové aktivity a jeho samotného. Jde o rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, která je velmi důležitá. Zde OECD varuje, že nic se nesmí přehánět, tedy ani práce.

Klepněte pro větší obrázek
Udržet si svůj životní standard znamená pro mnoho Čechů více odpracovaných hodin a méně volného času

Jelikož dostatek volného času je jedním z důležitých aspektů kvalitního života, jeho nedostatek se projevuje negativně a dříve či později vede ke vzniku civilizačních chorob. Dostatek volného času naopak pozitivně dopadá na naše zdraví po psychické i fyzické stránce.

Čísla vyvolávají řadu otázek. Jak je možné, že když tolik pracujeme, stále jsme na tom v porovnání se západními státy ekonomicky tak špatně? Kde se ztrácí statky, které vyprodukujeme? Proč průměrný Rakušan pracuje jen 1 690 hodin ročně a může spotřebovat třikrát víc statků než my? Budeme se někdy mít také lépe? Co myslíte vy?

Další článek


 

celkem 75 komentářů

Nejnovější komentáře

tak v delnicke profesi mate jen o tri tisice vic jes...
stanley
13. 3. 2013, 15:19
Souhlasim sice jsem v cizine nebyl ale zazil sem mno...
stanley
13. 3. 2013, 15:16
OK, tak jsem asi sebestředné hovado, když to máš pot...
Steve
6. 2. 2012, 19:19
hm, a jaky to ma procesor? nevi nekdo? 3-[
 
6. 2. 2012, 12:17
Přesně dělám už deset let správce sítě. Jsem schopný...
Atila III
6. 2. 2012, 09:18

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená