FinExpert.e15.cz

Češi očekávájí teroristický útok na palubě letadla, ale létat budou dál

Současná bezpečnostní opatření na letištích odradí některé zákazníky od cestování letadlem. Podle výsledků posledního průzkumu agentury Synovate ale spíše než rozsáhlá bezpečnostní opatření odrazuje cestující trvalá obava z terorismu. A právě tato obava bude mít mnohem větší dopad na cestovní návyky, a to zvláště pokud jde o leteckou dopravu.

Jaký mají cestující názor na nová letištní bezpečnostní opatření, která byla zavedena v souvislosti s obavami z plánovaného teroristického útoku na palubě letadel a ovlivní nějak tato hrozba jejich další cestování? Na to se ptala agentura Synovate ve svém posledním průzkumu, kterého se zúčastnilo 1,481 lidí ze Spojených států amerických, Velké Británie, České republiky, Maďarska, Bulharska, Singapuru a Austrálie, lidí, kteří za poslední rok alespoň jednou cestovali letadlem.

Navzdory všem přísným bezpečnostním kontrolám na letištích, mnoho lidí stále očekává teroristický útok na palubě letadla. Skoro polovina všech dotázaných cestujících věří, že by se teroristický útok mohl v nejbližší budoucnosti odehrát právě na palubě letadla. Tento pocit je nejsilnější ve velké Británii u 67 procent respondentů. Následují Australané s 58 procenty a Američané s 56 procenty. V Čechách očekává teroristický útok na palubě letadla 23 procent obyvatel používajících leteckou dopravu.

Největší obavy z možného teroristického útoku panují hlavně mezi obyvateli Singapuru a Velké Británie. 38 procent Singapurců a 30 procent Britů uvedlo, že je právě tyto obavy odradí od cestování leteckou dopravou. Naopak 85 procent Čechů by ani hrozba terorismu neodradila.

„Není překvapením, že cestující v USA stále pociťují určitou nervozitu při cestování letadlem, zvláště pak nyní, kdy jsme si připomněli páté výročí útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku“, říká Sheri Lambert, Synovate senior viceprezident divize cestování a volného času. „Nezáleží na tom, jak přísná jsou na letištích bezpečnostní opatření. Myšlenka potencionálního teroristického útoku na palubě letadla je už navždy zakořeněná v naší hlavě“, dodává Lambert. „Češi vždy projevovali jistou dávku odvahy. Ať už šlo o cestování do bývalé Jugoslávie v době válečného konfliktu, nebo o cestování do Ameriky po 11.září. Zřejmě si to prostě nepřipouštíme“, podotýká Nicol Schusterová z pražské pobočky Synovate.

Zatímco nová bezpečnostní opatření by odradila pouze 4 procenta Čechů od cesty do zahraničí, 23 procent Singapurců a 22 procent Američanů si dá tuto cestu raději ujít. Překvapivě, ve Velké Británii, která zavedla velice přísné bezpečnostní požadavky na letištích, pouze 15 procent cestujících uvedlo, že by je nová bezpečnostní opatření odradila od cestování do zahraničí.

17 procent všech cestujících pak raději nepoletí letadlem na dovolenou a 10 procent cestujících se vyhne letecké dopravě za účelem služební cesty. V České republice je toto procento znatelně nižší. Letadla se vzdají pouze 4 procenta cestujících letících na dovolenou a 2 procenta obchodníků.

Míra zavedených bezpečnostních opatření má vliv na přístup zákazníků k cestování. Pro 31 procent všech zkoumaných cestujících je nařízení „žádné tekutiny na palubě“ již příliš omezující.

I přes všechny obavy z terorismu a nepříjemnosti, která nová letištní opatření přinášejí, je létání stále považováno za atraktivní dopravní prostředek a to hlavně pro Čechy, Maďary a Bulhary. Pouze jedna třetina všech respondentů uvedla, že létání je pro ně nyní méně atraktivní než bylo před několika lety. Nejvíce (v 50 procentech) tento názor uvádějí Američané.

„Někteří zákazníci jsou v důsledku dalších bezpečnostních požadavků velmi nespokojení, ale pro lidi je to stále ještě nový způsob cestování“, uvedla Lambert, „Jako u všech nových předpisů, které byly zavedeny, si na ně cestující nakonec zvyknou. Nicméně je velice důležité, aby se tato pravidla na jednotlivých letištích shodovala. Pokud budou bezpečnostní opatření konzistentní, pak s nimi vzroste také pohodlí pasažérů“.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená