FinExpert.e15.cz

Češi nejčastěji poptávají dvoupokojové byty. Zájem mají i o družstevní

Praha, 17. 4. 2014

Podle aktuálních statistik inzertních novin ANNONCE a portálu ANNONCE.cz stoupla za poslední měsíc nabídka a poptávka bytů oproti lednu až čtyřnásobně. Češi mají zájem hlavně o menší dvoupokojové byty. To potvrzuje i vlastní průzkum Stavebního bytového družstva Stavbař, které zjišťovalo zájem o novou družstevní výstavbu.

Češi nejčastěji poptávají byt o dvou pokojích. Vyplynulo to ze statistik inzertních novin ANNONCE a serveru ANNONCE.cz. Dvoupokojové byty představují 44 % celkové poptávky, třípokojové 37 % poptávky. Největší zájem je o byty v Praze. „Hned čtyři z pěti poptávajících preferují bydlení v hlavním městě, což je dáno největší kupní silou a s tím spojenou výší průměrných platů,“ dodává Petr Langer, odborník ANNONCE na segment realit.

Podle statistik se však nabídka a poptávka po bytech liší, byť není rozdíl mezi dispozicemi bytů tak výrazný. „Třípokojové byty nabízí 38 % inzerátů, ty dvoupokojové tvoří téměř 35 % všech nabídek,“ doplňuje statistiky Langer. Češi totiž průměrně nabízejí byt o rozloze přes 68 m2 se třemi pokoji v hodnotě 1,86 milionu korun.

Nejčastěji se byty nabízí v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji

Hned čtvrtina inzerovaných bytů se nachází v Praze. V průměru za ně majitelé požadují 3,87 milionu korun. Necelých 16 % bytů je nabízeno ve Středočeském kraji, kde si je lze v porovnání s hlavním městem pořídit znatelně levněji: za 1,62 milionu korun. Třetí nejčastěji nabízenou lokalitou je Ústecký kraj (13 % ze všech nabídek), průměrná cena bytu je v tomto regionu ještě nižší: 617 tisíc korun.

Za nový družstevní byt jsou Češi ochotni dát téměř 2,4 milionu korun

„Svou renesanci zažívá i družstevní bydlení. Jeden ze šesti aktuálně poptávaných či nabízených bytů byl či stále je v družstevním vlastnictví,“ zmiňuje další zajímavost Langer. Češi tak na družstevní bydlení nezanevřeli, ba naopak. Aktuální situace na realitním trhu dokonce přeje novým projektům. „Současná družstevní výstavba splňuje všechny nároky moderního bydlení: byty jsou finančně dostupné, dobře řemeslně zpracované a lze je případně převést na jiné vlastníky snáze než byty na hypotéku, a to formou převodu družstevního podílu,“ vyjmenovává klady družstevního bydlení František Sojka, předseda Stavebního bytového družstva (SBD) Stavbař.

A jaké mají Češi požadavky na nové družstevní byty? Podle vlastního průzkumu SBD Stavbař mezi zájemci o družstevní bydlení by zpovídaní nejraději získali byt o velikosti necelých 63 m2, za nějž by byli ochotni zaplatit až 2,39 milionu korun. „Takovou sumu však noví členové jednorázově platit nemusí. U družstevního bydlení totiž stačí mít k dispozici pouze čtvrtinu až třetinu celkové ceny bytu,“ dodává Sojka. Prostředky na nové družstevní byty podle průzkumu SBD Stavbař disponují čtyři z deseti zájemců.

Průzkum SBD Stavbař současně potvrzuje statistiky ANNONCE ohledně preference dispozic bytu. Pokud by si zájemci mohli vybrat z více variant, zvolili by až v 94 % případů byt dvoupokojový a v 68 % případů byt třípokojový.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená